“Par cilvēkiem viņus grūti nosaukt!” Smēķu “ieberziens” jeb latviešu piedzīvojumi ar Polijas muitniekiem

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

8 komentāri

Latvijas pilsoņi ceļojumā piedzīvojuši nepatīkamu situāciju –  Polijas muitnieki viņiem piedēvē kontrabandistu ”godu”. Tautieši pēc konflikta jūtas pazemoti un uzskata, ka amatpersonas rīkojušās neadekvāti.

”Gribu brīdināt, ar kādu poļu nekaunību var sastapties ceļotāji!” vēršoties ”Bez Tabu” redakcijā, saka Ivars.

Atceļ lidojumu. Kur likt smēķus? Ukraiņi draudzīgi mierina

Šā gada sākumā Ivars ar sievu un vēl vienu ģimenes draugu pāri devās uz Ukrainu, lai ar ierašanos pārsteigtu visu kopīgo draugu dzimšanas dienā. Pārsteigums izdevies, ceļojumā gūtas lieliskas emocijas.

Ceļš mājup gan izvērties, maigi sakot, ne visai patīkams. Iesākumā laikapstākļu dēļ tika atcelts lidojums. Latviešu četrotne izmantoja vietējo ukraiņu pakalpojumu un devās mājās ar mikroautobusu.

Pirms lidojuma atcelšanas paziņojuma četrotne lidostas veikalā iegādājās cigaretes, katrs pa blokam (10 paciņām), ievērojot akcīzes preču pārvadāšanas noteikumus, ceļojot ar lidmašīnu.

Lai gan, iebraucot Eiropas Savienībā (ES) no valsts, kas nav ES dalībvalsts, ar auto drīkst ievest mazāku daudzumu cigarešu nekā lidojot, Ukrainas muitnieki mierinājuši, ka ukraiņu amatpersonām robežkontroles punktā nebūšot pretenziju, jo notikusi ”force majeure” situācija – lidojums atcelts. Ukrainas pārstāvji bijuši pārliecināti, ka saprotoši būs arī Polijas muitnieki, jo latvieši spējīgi dokumentāli pierādīt, ka lidojums atcelts un kur, kad cigaretes iegādātas.

Veiksmīgi atvadoties no ukraiņu amatpersonām sauszemes robežkontroles punktā, busiņš ar latviešu četrotni salonā un ukraini pie stūres pieripojis pie poļiem. Uz jautājumu, vai tiek pārvadātas cigaretes un/vai alkohols, latvieši godprātīgi informējuši Polijas amatpersonu, ka somās katram ir pa cigarešu blokam, stāsta Ivars.

Tāpat visi esot teikuši, ka ar čeku var pierādīt smēķu izcelsmi, ar aviobiļetēm – pierādīt, ka lidojums atcelts.

Latvietis: Poļu laipnība pārtop ārprātā

Polijas amatpersona robežkontroles punktā esot bijusi laipna un informējusi, ka Polijā no valstīm, kas nav ES sastāvā, drīkst ievest vien divas pakas cigarešu. Kad latvieši esot teikuši, ka smēķus ar mieru izmest, jo nevēlas nepatikšanas, poļu muitnieks esot laipni teicis, ka pagaidām tas neesot nepieciešams, lūdzis uzgaidīt un devies pie maiņas priekšnieka noskaidrot, kā rīkoties, cigaretes esot savācis.

”Pagāja pusstunda, ja ne 40 minūtes. Pēc kāda brīža viņš iznāca un rādīja, lai braucam uz nožogotu teritoriju. Ukraiņu šoferis uzreiz teica: ”Nu viss, tagad sāksies!”,” stāsta Ivars.

Nožogotā teritorijā zem klajas debess pavadījuši vēl stundu.

Ivars
jūtas nepamatoti sodīts un pazemots

Mēs jau iepriekš nostāvējām 40 minūtes, tad vēl stundu jau stāvējām aiz tā žoga. Mums savajadzējās uz tualeti, bet visur viss bija ciet, durvis ar čipa atslēgām. Mēs nekur netikām. Jutāmies kā cietumā. Dauzījāmies, saucām, bet nekādas reakcijas! Bez maz pie busa jānokārtojas. Sākām stiprāk dauzīt. Atnāca viens neapmierināts. Sauca mūs pa vienam. Es vēl tā pabrīnījos, kā pret noziedzniekiem! Iesaucot iekšā, neko nesakot, viņš [poļu muitnieks] sāka man ķerties pie drēbēm. Es viņam rokas atsitu un teicu: ”Kas par lietu, ko jūs mani čamdāt?!” Bikses nelika novilkt, bet visu pārējo lika vilkt nost, čamdīja, kratīja, vilka āra no drēbēm.

Tāpat muitnieki esot pārmeklējuši visu ukraiņu mikroautobusu, ar kuru latvieši devās mājās. Process esot veikts ļoti lēni, bet vajadzība pēc tualetes apmeklējuma neesot mazinājusies, stāsta Ivars.

Ivars
jūtas nepamatoti sodīts un pazemots

Valdis [viens no latviešu ceļotāju grupas] izvilka insulīna šļirci, teica viņiem, ka ir otrās grupas invalīds, ka var uzrādīt arī invalīda apliecību. Viņš viņiem prasīja: ”Ko jūs darāt?!” Tas viss ir redzams kamerās, ja kāds grib pārbaudīt.

Latviešu četrotne turpinājusi stāvēt ārā, aukstumā. Ukraiņu pārvadātājs arī paudis neizpratni par poļu rīcību, teicis latviešiem, ka vairs nevarot gaidīt. Muitniekus vairs neesot interesējis sākotnēji latviešu paustais par cigarešu izmešanu nepieciešamības gadījumā.

Latviešus soda, bet – vai varēja nesodīt? Poļi pagaidām klusē

Latviešiem pat izrakstīts sods 370 zlotu jeb aptuveni 90 eiro apmērā par to, ka centušies ievest neatļautu daudzumu cigarešu, tās nedeklarējot.

”Uztaisīja mūs par lielajiem kontrabandistiem! Teica, ka viņi paši tās cigaretes pie mums atraduši, kaut gan mēs tās pirmajam sastaptajam muitniekam atdevām, paudām apņēmību izmest, ja nepieciešams, rādījām papīrus [čeku un aviobiļetes]. Tas viss redzams kamerās, tās tur ir visur. Lai paskatās! Par cilvēku viņu grūti nosaukt! Viņš to visu darīja ar smaidu! Viņam [muitniekam] bija prieks, ka tā ir noticis!” sašutis ir Ivars

Vēlējies samaksāt sodu ar bankas karti, taču Polijas amatpersona esot atteicis, ka ”te nav nekāds veikals”. Kad Ivars esot prasījis, vai drīkst maksāt eiro valūtā, poļi atbildējuši noraidoši – apmaksāt sodu varot tikai ar zlotiem.

Ivars
jūtas nepamatoti sodīts un pazemots

Es vēl pirms tam vēlreiz teicu, ka varu izmest tās cigaretes. Viņš atbildēja: jo vairāk runāsim, jo lielāks būs sods! Tāpat teica, ka, ja neesot ar ko samaksāt sodu, tiks izsaukta policija, kas mūs nogādās iecirknī.

Pēc tam, kad Polijas amatpersona esot draudējusi ar policiju, latvieši esot samainījuši eiro pret zlotiem robežpunkta valūtas maiņas punktā, kas esot bijis ļoti neizdevīgi.

Pēc teju četru stundu ilgas uzturēšanās robežkontroles punktā latviešiem ļāva turpināt ceļu uz Latviju.

Ar Ivara izklāstītās situācijas aprakstu Polijas vēstniecībā vēršas ”Bez Tabu”, tomēr šīs valsts pārstāvji vairāku dienu laikā nesniedz atbildi, kā Polija reaģēs, vai tiks rosināts veikt dienesta pārbaudi.

Latvijas Ārlietu ministrija iesaka pilsoņiem sūdzēties, poļiem – reaģēt

Latvijas Ārlietu ministrijā Polijas pārstāvjiem iesaka nepievērt acis oficiālas sūdzības saņemšanas gadījumā.

 

Gints Jegermanis
Ārlietu ministrijas pārstāvis

Vienīgais pareizais solis, ja Latvijas pilsoņi, kuri šajā situācijā nokļuvuši, grib to tālāk risināt, būtu vērsties Polijas vēstniecībā ar situācijas aprakstu un lūgumu noskaidrot, vai Polijas amatpersonas šajā situācijā ir rīkojušās adekvāti. Tad Polijas pusei būtu pienākums vērsties attiecīgajās iestādēs, mēģināt restaurēt šo konkrēto situāciju un noskaidrot, kas noticis, un sniegt skaidrojumu Latvijas pilsoņiem.

Ivars apņēmies ar sūdzību vērsties Polijas vēstniecībā.

8 komentāri