“Palīdzība daudzbērnu ģimenēm”- tukša frāze? Pašvaldība nostāda ubadzes lomā goda ģimenes mammu

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

70 komentāri

Jelgavas novada pašvaldība it kā sniedz sociālo palīdzību daudzbērnu ģimenēm – nākusi klajā ar jaunu pabalstu izglītībai bērniem no kuplajām ģimenēm. Tomēr ne visas daudzbērnu ģimenes pabalstu var saņemt, jo izpratne par to, kas ir daudzbērnu ģimene, pašvaldībā atšķiras no valsts oficiālās definīcijas, kurai pieturēties iesaka Labklājības ministrija.

Sākotnēji daudzbērnu ģimenes mamma cerējusi uz pašvaldības palīdzību, bet pēc vizītes pie ierēdņiem izplūdusi asarās un pēc atraidījuma jutusies kā ubadze, uz kuru sociālie darbinieki skatās, tā teikt, no augšas.

Latvijas realitāte: sabiedrība noveco, skolas pārtop veco ļaužu pansionātos. Lai veicinātu dzimstību un atbalstītu kuplās ģimenes, Jelgavas novada pašvaldība dižojas, ka palīdz daudzbērnu ģimenēm. Palīdzības grozā ir pabalsts izglītībai 50 eiro apmērā, ko piešķir reizi gadā par katru atvasi daudzbērnu ģimenē.

Arī Sigita cerējusi uz pašvaldības palīdzību, jo skolas solos sēž četri bērni. Tā kā viņa, vīrs un bērnu četrotne ir jaunienācēji Jelgavas novadā, Jaunsvirlaukas pagastā, devusies uz vietējo pagasta pārvaldi, lai no sociālā darbinieka uzzinātu par iespējām pieteikties pabalstam izglītībai. Tomēr tur atraidīta, pēc pieredzētā sieviete pat izplūdusi asarās.

Sigita

Aizgāju uz pagastu, kur pateica, ka mums nekas nepienākas. Sajūta bija tāda, ka esi aizgājis lūgt nezin ko, un uz tevi skatās no augšas. Es biju ļoti nepatīkami pārsteigta.

Domāju, ka vismaz apjautāsies, vai kā citādi nevar palīdzēt. Bet pilnīgi neko neprasīja, neinformēja par palīdzības iespējām. Arī es pēc tā visa vairs nebiju spējīga neko prasīt. Sajutos kā ubadze. Kad izgāju, izraudājos.

Ja sauc pabalstu par atbalstu daudzbērnu ģimenei, pieturies pie vispārpieņemtās definīcijas!

Vai atraidījums ir pamatots? Vai Sigitas ģimene ar četriem bērniem nav tiesīga saņemt konkrēto pabalstu, kas, kā deklarē Jelgavas novada pašvaldība, paredzēts daudzbērnu ģimenēm? Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta direktore Linda Liepa informē, ka daudzbērnu ģimene ir tāda, kurā kopā sievietei kopā ar laulāto ir trīs un vairāk bērni.

Par bērniem daudzbērnu ģimenes definīcija atzīst arī personas līdz pat 24 gadu vecumam, ja tās mācās vispārējās, profesionālās vai augstākās izglītības iestādēs.

Sigitas ģimene atbilst valsts noteiktās daudzbērnu ģimenes kritērijiem (ir četri bērni pieaugušo aprūpē), līdz ar to konkrētais pabalsts izglītībai it kā būtu piešķirams. Tomēr Jelgavas novada ierēdņu izpratne par daudzbērnu ģimeni atšķiras no valsts noteiktās definīcijas. Nobīde no tās ne vien rosina Sigitas, bet arī Labklājības ministrijas pārstāves neizpratni.

Jelgavas novada Sociālā dienesta vadītājas vietniece Linda Ozola skaidro, ka pabalsts izglītībai piešķirams, ja ir trīs apgādībā esoši bērni. Sigitas ģimenē situācija ir sekojoša: katram pieaugušajam oficiāli ir vien divi bērni; par laulātā bērniem, kas nākuši pasaulē vēl iepriekšējās attiecībās, nav nokārtota aizbildniecība. Līdz ar to pašvaldības ieskatā pabalsts konkrētai ģimene nav piešķirams.

“Pagastā man pateica, lai nāku, kad man vai vīram būs trešais bērns. Tas laikam ir tāds neierasts veids, kā uzlabot demogrāfisko situāciju,” neizpratnē par pašvaldības traktējumu ir Sigita.

Labklājības ministrijas pārstāve L. Liepa gan teic, ka pašvaldībai būtu jāievēro oficiālā daudzbērnu ģimenes definīcija, nevis jāinterpretē pēc saviem ieskatiem, tad domstarpības nerastos. Turklāt esot jāņem vērā, ka pieaugušie ir reģistrējuši savas attiecības un visi bērni dzīvo zem viena jumta un aprūpi par visiem bērniem uzņemas abi vecāki.

Tāpat daudzbērnu ģimenes mamma Sigita apliecina, ka saimei valsts piešķīrusi Latvijas Goda ģimenes apliecību “3+ Ģimenes karte”, kas nodrošina atlaides dažādām precēm un pakalpojumiem.

Linda Liepa
Labklājības ministrijas pārstāve

Daudzbērnu ģimenei izsniegtā goda karte ir daudzbērnu ģimenes statusu apstiprinošs dokuments. Pašvaldībām ir jāsniedz atbalsts daudzbērnu ģimenēm.

Arī savos saistošajos noteikumos ir jāpiemēro valstī noteiktais daudzbērnu ģimenes definējums. Pašvaldībām bija dots pārejas posms līdz 2016. gada beigām novienādot savas definīcijas atbilstoši valstī noteiktajam tiesiskajam regulējumam.

Domājams, ja ir kādas nobīdes no valstiski noteiktās definīcijas, pašvaldībām pabalstu nevajadzētu dēvēt par palīdzību daudzbērnu ģimenēm, bet gan par palīdzību tādām saimēm, kuras atbilst konkrētiem kritērijiem.

TOP komentāri

 • skepse
  +20 +16 -4

  skepse

  Tie, kas rakstos par daudzbērnu ģimenēm piesauc nākamos nodokļu maksātajus, lai apskatās vērīgi uz vecākiem, vai tie nu būs īstie, kuri saviem daudzajiem bērniem darba tikumu iemācīs. Zinot, ka brauks žurnālists ciemos, savu sētu sižeta varoņi gan varēja sakopt. Nevīžīgums un slinkums pa visām vīlēm lien laukā.
 • .
  +16 +15 -1

  .

  Lūk var redzēt meitene no ğimenes,kas lūgusi pabalstus? Vai tad tik daudz, kā iemācīt nelamāties jaunai meitenei nevar?
 • hm
  +14 +13 -1

  hm

  Žēl? Sižetā no kundzes teiktā izrietēja, ka viņa labu darot uzlabojot demogrāfisko stāvokli valstī. Bet viņa īsti nav sapratusi, ka valstij vajag bērnus, lai būtu nākamie nodokļu maksātāji, nevis kārtējie pabalstu lūdzēji. Jo pabalstu lūdzēji ir izdevumi, bet valstij vajag ieņēmumus. Un kad valstij sāk aptrūkties līdzekļi, tad domā, kādus nodokļus atkal pacelt, lai naudas būtu vairāk. Un tad tie, kas nestaigā ar izstieptu roku, iznāk muļķa lomā. Jo uz viņiem tik krāmē un krāmē lielākus nodokļus, lai valstij būtu vairāk naudas. Bet tie gudrie, jau neiet strādāt, tie iet pēc pabalstiem.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl