Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

13 komentāri

Šobrīd nedaudz ir pieklusis skandāls par obligātā iepirkumu komponentes atļaujām, jo policija uzsākusi izmeklēšanu. Aizdomu ēna, ka izkrāpta nauda, šmaucoties ar viltus elektrības ražošanu, krīt uz vairākām koģenerācijas stacijām. Viena no tām ir Rīgā, tieši pie Deglava tilta. Bez Tabu ir sasniegusi cita veida sūdzība par šīs topošās elektrības ražotnes darbību.

”Labdien. Vestienas ielā atrodas koģenerācijas stacija, kuras darbība bojā apkārtējo iedzīvotāju ikdienu. Tās ražošanas iekārtas izdod tādu troksni, ka to normālam cilvēkam nav iespējams izturēt. Vai tiešām šāda veida ražotnei ir jāatrodas blakus dzīvojamajam rajonam? Kurš atbildēs par apkārt dzīvojošo veselības traucējumiem?”

Jaunuzbūvēta koģenerācijas stacija pie Deglava tilta, kurai darboties ar pilnu jaudu bija jāsāk jau vasaras vidū. Ceļam pārskrien melns kaķis, tas nenotiek. Bet tas nenozīmē, ka teritorija stāv tukša.

Stacijas darbinieku rīkošanās, kaut darbs ar pilnu jaudu nav sākts, jau dzen izmisumā apkārtnes namu iedzīvotājus. Bez Tabu tiekas ar Jāni, kurš dzīvo aptuveni viena kilometra attālumā no stacijas.

”Tas notika gan sestdien, gan svētdien, kad no uzņēmuma puses atskanēja tāds troksnis, ka likās, ka pāri mājai lido reaktīvā lidmašīna. Sestdien tas turpinājās četras, svētdien divas stundas. Dēls aizbrauca un nomērīja skaļumu. Tas bija 79 decibeli, bet, cik es zinu, Ministru kabinets nosaka trokšņu līmeni, kurš nav augstāks par 55 decibeliem.”

Topošās enerģijas ražotnes pārstāvis nenoliedz, ka trokšņošana bijusi. Reaktīvās lidmašīnas skaņai līdzīgais troksnis radies, jo tīrīta sistēma. To ieteicis iekārtu ražotājs, lai, uzsākot darbu, nerastos problēmas.

”Man jāatvainojas iedzīvotājiem par radītajā neērtībām. Mēs tuvākajā laikā ceram uzsākt pilnvērtīgu darbību, un tad šo trokšņu vairs nebūs.”

SIA”Rīgas enerģija” valdes priekšsēdētājs Valdis Šaplaks stāsta, ka šāda veida trokšņošana var atkārtoties vēl pāris reizes, jo agregāti jāsagatavo darbam. Rīgas būvvaldē noskaidrojam, ka šāda veida prakse sagatavošanās procesā nav nekas jauns un aizliegts. Neviens normatīvs to neregulē. Skaņas līmenis jāuzpasē, ja sākta pastāvīga darbība.

”Jauktās apbūves, industriālā un dzīvojamā vienkopus, zonā dienas laikā troksnis nedrīkst pārsniegt 65 dB, vakarā 55, bet nakts stundās 50 dB. Divu cilvēku sarunas skaļums ir aptuveni 60 dB.”

To Bez Tabu skaidro Veselības inspekcijas speciālists Normunds Kadiķis. Viņš uzsver, ka uzņēmumam iedzīvotāji ir jābrīdina, ka būs skaļāka darbošanās. Ja iedzīvotājiem šķiet, ka troksnis ir skaļāks, jāziņo Veselības inspekcijai, bet nevajag cerēt, ka tās pārstāvji ieradīsies uzreiz un nekavējoties, jo iestādei nav savas laboratorijas un ekspertu, kuri varēs likumā noteiktajā kārtībā piefiksēt skaļumu.

Enerģijas ražotne atrodas teritorijā, kurā pēc detālplānojuma ir rūpnieciskā zona, tamdēļ uzņēmumam dota zaļā gaisma celtniecībai. Ēkas vēl nav nodotas ekspluatācijā, nav zināms, kad tas notiks un ražošana, ceram, – ievērojot visus noteikumus, sāksies ar pilnu jaudu.

TOP komentāri

 • WITKA
  +12 +12 0

  WITKA

  Privātpersonai ir ar ko noteikt trokšņa līmeni, bet veselības inspekcijai nav !!!
  :))) :)))))))))b :0000000000
 • Seniors
  +11 +11 0

  Seniors

  kada velna pec , pat Latvijas iedzivotaju lidzekliem , uzturet privatu celtni ? Drizuma , atkal pieskirs simtiem miljonus , privato elektro razotaju , atbalstam . Ja reiz esi sacis , so biznesu , tad bija jaaprekina , vai naudas pietiks ! Bet , vel nav beidzies OIK skandals , un vai bispar , kads no lielajiem zagliem , vispar tiks sodits ? Varbut pietiks , ar Skeles - vejdzirnavam ? Cik tas izmaksaja Valstij ?
 • Aivars Rozītis
  +6 +6 0

  Aivars Rozītis

  Kāda hrena pēc tā tur vispār vajadzīga ????!!! Latvijai pilnīgi pietiek ar Daugavas HESiem!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl