Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

17 komentāri

SIA “Ogres autobuss” darbinieki spiesti savas dabiskās vajadzības kārtot, kur pagadās – krūmos vai aiz autobusu pieturām, jo tualetes ierīkotas vien pāris galapunktos. Autobusu vadītāji arī norāda, ka briesmīgā stāvoklī un bīstama darbiniekiem ir autobusu mazgātava.

Autobusu galapunkts pie Ogres stadiona esot vienīgais, kas aprīkots ar tualeti. Autobusa vadītājs Elmārs stāsta, ka citās pieturvietās šoferīšiem neatliek nekas cits, kā dabiskās vajadzības kārtot, kur pagadās. “Mēs ejam kārtoties krūmos, kur katrs var, arī aiz autobusu pieturas.

Ogre ir skaista pilsēta, kurā dzīvo arī Latvijas prezidents, bet mūsu direktors mūs neuzklausa,” samilzušo problēmu komentē Elmārs.

Elmārs
Autobusu vadītājs

Ja cilvēkiem Ogrē vajag nokārtot savas dabiskās vajadzības, iesaku paņemt līdzi maisiņu, bērnu podiņu vai kādu pudelīti, kurā iečurāt.

Direktors neuzklausa

Ar SIA “Ogres autobuss” direktoru esot runājuši, taču darbinieku lūgumi netiekot ņemti vērā. Šoferīšiem arī neesot nodrošināta vieta, kur paēst, un viņi regulāri tiekot izsekoti. To apstiprina arī bijušais darbinieks, kurš pirms pāris gadiem štatu samazināšanās dēļ ticis atbrīvots.

“Vispirms vajadzētu sakārtot labierīcības, arī nodrošināt normālu atpūtas telpu, jo autoostā ir viens maz dīvāniņš, kur var apsēsties vien divi šoferi,” komentē Jānis.

Piemēram, Jaunogres autobusu galapunktā šoferīšiem ir stundu ilgs pārtraukums, bet tualetes un ēdnīcas šeit nav, tā vietā – iemīdīta taciņa mežā. Uz ielas pat jūtama urīna smaka, un garāmgājēji apstiprina, – regulāri var redzēt, kā cilvēki nokārto savas dabiskās vajadzības.

Apmēram 200 metru attālumā no Jaunogres galapunkta atrodas dzelzceļa stacija, tur atrodas viena mazmājiņa, tomēr par darbinieku tualeti to nenosauksi. Ir divi galapunkti, kuru tuvumā pavisam noteikti nav mazmājiņu. Lašupēs šoferīši iemīdījuši taciņu aiz pieturas. Vietējais iedzīvotājs apstiprina, – Lašupēs nav nevienas sabiedriskās tualetes.

Kā pienākums tas ir?

SIA “Ogres autobuss” direktors Artūrs Bērziņš skaidro, ka autobusu kustības grafiks esot saplānots tā, lai šoferiem būtu iespējams izmantot labierīcības gan autoostā, gan citos galapunktos. Direktors norāda, ka autobusu pieturas uzņēmumam nepieder un par to iekārtošanu būtu jāatbild pašvaldībai, Ogres domei ir pretējs viedoklis. Starp citu, pašvaldība ir viens no “Ogres autobusa” dibinātājiem.

Gints Sīviņš
Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks

Problēma ir ar diviem galapunktiem, kas ir Dārziņi un Lašupes, tur patiešām nav tualešu, bet tie ir specifiski mazdārziņu rajoni.

Uzņēmuma vadībai būtu jāapzina šīs problēmas un jānodrošina, lai šoferi varētu nokārtot dabiskās vajadzības šajos galapunktos.

Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks sola tuvākajā laikā sazināties ar SIA “Ogres autobuss” vadību, un lūgs skaidrot, kāpēc šie jautājumi netiek risināti.

Kas teikts likumā?

No Darba aizsardzības likuma izriet, ka darba devējs ir atbildīgs par nodarbināto drošību un veselību darbā. MK noteikumi Nr. 359 “Darba aizsardzības prasības darba vietās” paredz, ka “tualešu un izlietņu skaits ir pietiekams, ņemot vērā nodarbināto skaitu.

Attiecīgajās telpās ir nepieciešamie personīgās higiēnas līdzekļi (tualetes papīrs, ziepes, dvieļi vai roku nosusināšanas ierīces). Tualetes un izlietnes ir ierīkotas tuvu darba un atpūtas telpām, ģērbtuvēm un dušas telpām”.

Valsts darba inspekcija skaidro, – lai gan šie noteikumi neattiecas uz darba vietām auto, upju, jūras, gaisa un dzelzceļa transportlīdzekļos, tomēr darbiniekam ir pārtraukumi, kuros viņš izkāpj arī no transporta līdzekļa.

Līdz ar to darba devējam ir jānodrošina iespēja darba laikā nokārtot dabiskās vajadzības cilvēkcienīgos apstākļos (jāiekārto uzņēmumam piederošas labierīcības vai arī jāizvērtē citas iespējas, lai nodarbinātajiem šīs labierīcības tiktu nodrošinātas – piemēram, jāvienojas par iespējām izmantot kādam citam piederošas labierīcības).

Ja darbinieks konstatē kādas nepilnības savā darba vietā, tad viņam vispirms jāvēršas pie darba devēja. Ja darba devējs situācijas nerisina, tad darbiniekam ir tiesības vērsties ar iesniegumu VDI.

Foto

TOP komentāri

 • so
  +4 +4 0

  so

  Kāpēc autobusu šoferi nestreiko,algas viņiem ir mazas,darbs smags,atbildīgs.Es vairāk par Rīgas satiksmi,ušakovs par arodbiedrību RS nesen likvidēja,jo baidās,ka caur ar arodbiedrību var šoferi sacelties,bet vajadzētu gan,visas Latvijas autobusu šoferiem vnk streikot.KO MĪZAT UZ PRIEKŠU RS SASPAROJATIES UN VIENU DIENU NEIZNĀCIET UZ DARBU-NEVIENS,GAN TAUTA SAPRATĪS!!!!
 • ko
 • Eldars Salvis Ozolinsh
  +3 +2 -1

  Eldars Salvis Ozolinsh

  Nu cik var čīkstēt- pirms vairojies- sajēdz, ko dari....
  Diez kā Tavi vecāki zemās grīdas autobusos Tevi vadāja apkārt?
  Izlaistas mātītes vairs nejēdz pienākumus.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl