Noziegums pret dabu – kailcirte Slīteres parkā! Pie lepna īpašuma izcirsts logs skaistam skatam, policija nevarīga 14 gadus

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

4 komentāri

Dundagas novadā, Slīteres Nacionālajā parkā, pastrādāts noziegums pret dabu: parka stingrā režīma zonā izcirsti koki lielā platībā, kas traktējams kā kriminālnoziegums. Tiesībsargājošās iestādes 14 gadus bijušas nevarīgas – nav spējušas saukt pie atbildības vainīgo. Koki izcirsti nogāzē pie turīga uzņēmēja īpašuma. Izcirtums kalpo kā logs skaistam skatam no īpašuma.

Kailcirte konstatēta Vīdales kraujā (krauju sauc arī par Zilajiem kalniem, kur sensenā pagātnē skalojusies Baltijas jūra) – valstij piederošā zemē 0,4 hektāru platībā, kas atrodas Slīteres Nacionālā parka stingrā režīma zonā. Izcirtumu drona video iemūžinājis “Bez Tabu” skatītājs, kurš pauž sašutumu par noziegumu pret dabu.

“Bez Tabu” skatītājs

Filmējot Latvijas skaistos dabasskatus, nejauši nofilmējām paprāvu izcirtumu Vīdales gravas nogāzē – nacionālā parka teritorijā. Nozāģētie koki ir sagāzti uz kraujas nogāzes un vienkārši pūst zemē. Dīvaini, bet nav nepieciešama specializēta izglītība, lai saprastu, ka tā darīt nacionālā parka teritorijā ir aizliegts. Mūsu interesi pastiprināja fakts, ka nejauši atrastais izcirtums atrodas pie prāva lauku īpašuma – varētu teikt mūsdienīgas pils ar dažādu ēku kompleksu, dīķiem, skatu platformām un lapenēm. Iespējams, sagadīšanās, bet, pateicoties izcirtumam nacionālā parka teritorijā, no lapenēm redzama Baltijas jūra, Sāmsala un kuģu ceļš.

Izcirtums nodrošina brīnumskaistu skatu no īpašuma “Celmiņi”, kas, kā stāsta vietējie iedzīvotāji, pieder uzņēmējam no Rīgas Vitālijam Galaiskim.

Nevarīgie izmeklētāji

Dabas aizsardzības pārvaldē zina par pastrādāto, tas konstatēts jau tālajā 2006. gadā, bet tiesībsargājošās iestādes gadiem ilgi bijušas nevarīgas saukt pie atbildības vainīgo.

Dace Sarmīte
Dabas aizsardzības pārvaldes Kurzemes reģionālās administrācijas vadītāja

Kad mēs to atklājām, ciršana vairs nenotika. Līdz ar to nevienu cilvēku tur nefiksējām. Lietu nodevām policijai, jo tas klasificējams kā kriminālpārkāpums, bet tas viss beidzās ar neko. Vainīgo personu neizdevās atrast. Šī lieta ir jau beigusies, ir iestājies noilgums.

Arī Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve Sarmīte piekrīt: loģika saka priekšā, ka šāds izcirtums varētu būt izdevīgs konkrētā īpašuma saimniekam, jo nodrošina skaistu skatu.

Dace Sarmīte
Dabas aizsardzības pārvaldes Kurzemes reģionālās administrācijas vadītāja

Tomēr ir brīži, kad loģika nedarbojas. Arī man personīgi ir sajūta, nevienam citam labuma no tā visa nav, bet ir jāpierāda.

Pēc “Bez Tabu” iesaistīšanās Dabas aizsardzības pārvalde ierosinājusi jaunu lietvedību, kuras ietvaros pārbaudīs, vai nav nocirsts vēl kāds koks.

“Bez Tabu” lepnajā īpašumā neizdodas iekļūt, iebraukšanu tajā liedz barjera un dažādi brīdinājumi. Pie īpašuma piestāj kāds vīrietis, kurš, ieraudzījis žurnālistus ar kameru, slēpjas zem kapuces un ātri vien iebrauc īpašumā, sarunā neielaižoties.

Saimnieko, kā grib

Citviet Dundagas novadā uz Galaiskim piederošas zemes atrodas trešais resnākais ozols Baltijas valstīs – Rīgzemju ozols. Tā kā tas ir nozīmīgs dabas objekts un to tiesīgs apskatīt ikviens, Galaiskim jānodrošina piekļuve pie tā, tomēr savulaik iedzīvotāji sūdzējušies, ka Galaiskis ir liedzis piekļuvi tam, bloķējot koplietošanas ceļu.

Dace Sarmīte
Dabas aizsardzības pārvaldes Kurzemes reģionālās administrācijas vadītāja

Viņš vairākiem cilvēkiem bija aizrādījis, ka pie koka nedrīkst iet. Mēs ar viņu [Galaiski] sazinājāmies telefoniski. Pašreiz situācija ir atrisināta. Viņš ir nošķīris lopu ganības, tagad cilvēki var apmeklēt šo koku. Pašvaldība iepriekš bija noraizējusies, ka arī norādes uz koku ir pazudušas, bet nu tās ir atjaunotas.

Galaiska īpašumiem kaimiņos ir Vīdales ciems, kur dienas vidū aiz vienīgā veikala sasēduši vietējie iedzīvotāji, kuri tobrīd malko grādīgo dziru. Spriežot pēc uz zemes nomestajām daudzajām pudelēm, šī ir iecienīta uzdzīves vieta. Sastaptie kungi, esot “zem grādiem”, zina stāstīt par koku izciršanu pie Galaiska īpašuma, tomēr aicina piedot grēkus vainīgajam. Vīrieši Galaiski raksturo kā “normālu čali”, sakot: “Kur vēl labāks cilvēks, kā Vitaļiks?!” Galaiskis 9. maija PSRS okupācijas varas Uzvaras svētkos Vīdales iedzīvotājiem mēdzot uzsaukt dzērienus.
Vīdales iedzīvotājs

Nu un, ka tur izzāģēja kokus! Tas pirms 10 gadiem! Varbūt vēl atcerēsimies Staļina doto amnestiju? Kas var pierādīt, ka Vitaļiks tos kokus cirta?

Cara medības?

Internetā lasāmas vairākas publikācijas par Galaiski. “Pietiek.com” rakstā kāds viņam piedēvē cara ambīcijas un pārmet negodprātīgu saimniekošanu kā savā Krievijas guberņā. Tāpat gadu gaitā Galaiskis skaļi aprunāts medību sakarā. Pašam Dundagas pusē piederot aptuveni 1500 ha zemes, kurās saimnieko Galaiska medību biedrība “Auzickalns”. Pirms vairākiem gadiem tapušā Latvijas Radio reportāžā stāsta par Galaiska agresīvo citu īpašnieku zemju pārņemšanu medību nolūkiem. Viņam pārmesta gan cilvēku iebiedēšana, fiziska izrēķināšanās, dokumentu viltošana un dzīvnieku līķu nomešana svešos īpašumos, ja zemju saimnieki tielējas slēgt līgumus par medību platību iznomāšanu Galaiskim. Tāpat savulaik uzklausīti Galaiska kaimiņi, kuri lauzuši ar Galaiski nomas līgumu, jo viņš ar šo medībām iznomāto teritoriju esot rīkojies kā saimnieks. Vēlāk kaimiņiem uz kokiem esot parādījušies rupji uzraksti krievu valodā, tāpat mīklainos apstākļos nošauti divi kaimiņu suņi. Tāpat Galaiskim ir izsens konflikts par medību teritorijas sadali ar citiem medību kolektīviem.

Galaiskis ir medības uzraugošā Valsts meža dienesta redzeslokā.

Uldis Frīdenbergs
Valsts meža dienesta Ziemeļkurzemes reģiona virsmežniecības vadītājs

Mēdz būt cīņa par medību teritorijām. Lai pateiktu, ka kāds cilvēks ko pārkāpj, tas ir jāpierāda. Ir bijušas sūdzības par ētikas pārkāpumiem. Es uzskatu, ka jebkuram medniekam jāievēro ētika. Ir konstatēti pārkāpumi gan par mežsaimniecību, gan medību jomu. Ir sastādīti pārkāpumu protokoli, par kuriem sodi ir nomaksāti.

Avots, kas vēlas palikt anonīms, stāsta, ka ar sūdzībām tiesībsargājošās iestādēs bijuši centieni panākt Galaiska sodīšanu par kriminālpārkāpumiem, kā rezultātā varētu atņemt ieroča atļauju, tomēr pūliņi pagaidām neesot vainagojušies panākumiem.