“Noskatījāmies, kā izmet mūsu bagāžu un lidmašīna paceļas!” Ģimenes ceļojums uz Kanādu apraujas jau Rīgas lidostā

15 komentāri

Vēl pavasarī Una no Ķekavas ar vēl četriem radiniekiem ieplāno visai garu atvaļinājumu un arī ceļojumu uz Kanādu. Tomēr tepat, Rīgas lidostā, Una piedzīvo lielāko vilšanos dzīvē.

“Mēs ar ģimeni nolēmām braukt apciemot vīratēvu un māsu, jo viņš pats ir no Kanādas, dzimis Toronto. Atradām robiņu, kad visa ģimene var savākties kopā un aizlidot,” stāsta Una.

Jau aprīlī Una internetā nopērk lidmašīnas biļetes abos virzienos, izvēloties Ukrainas Starptautisko aviokompāniju (UIA) un reisu Rīga-Kijeva-Toronto. Lielā ceļojuma sākuma datums – 3. jūnijs. Tomēr dienu pirms izlidošanas ģimenes plāni saņem pirmo triecienu.

“Vispirms ir jāreģistrējas lidojumam pašiem internetā. Un iepriekšējā dienā, kā tas paredzēts, arī mans vīrs to mēģināja izdarīt, bet visu laiku lēca kaut kas ārā, kaut kas nav kārtībā, kaut kādas kļūmes. Un izlēca lodziņš, ka jums tas jādara lidostā.”

Ar nemierīgu sirdi un sakravātiem koferiem teju mēnesi ilgam ceļojumam piecu cilvēku ģimene ierodas Rīgas lidostā un tramīgi dodas reģistrēt biļetes.

Una Pētersone
šokētā ceļotāja

Lidojums ir sešos no rīta, mēs četros no rīta – divas stundas pirms lidojuma – ierodamies lidostā, paši pirmie pie lodziņa, dokumentus iesniedzam. Meitene, kas tur sēž, mēģina, mēģina kaut ko darīt… Nesanāk! Viņa saka, ka ar dokumentiem mums viss ir kārtībā, bet viņai neļauj veikt šo reģistrāciju.

Apzinoties, ka šo problēmu atrisināt neizdodas, Una dodas pie turpat lidostā strādājošās aviokompānijas apkalpojošā uzņēmuma “Havas” pārstāves. Sazinoties ar kolēģiem Kijevā, atklājas problēmu cēlonis – nepareizi ievadīti pasu dati.

“Beigu beigās, šīs divas stundas gandrīz vai pagājušas, bet mēs esam laimīgi iereģistrējušies. Kamēr iziet uz lidostas otru galu, kur mūsu lidmašīna stāv. Aizejam tur, un tur ir durvis ciet, neviena vairs nav. Un tā mēs noskatījāmies, kā mūsu bagāžu izlaiž no mūsu lidmašīnas ārā, izmet, un lidmašīna paceļas gaisā,” sašutumu pauž Una.

Atgriežoties “Havas” birojā, darbiniece izbrīnā ieplet acis, jo lidmašīnas apkalpe laikus brīdināta par piecu cilvēku aizkavēšanos. Una ir pārliecināta, ka kļūdu pieļauj biļešu tirgotājs un aviokompānija.

“Manam dēlam pase bija jāmaina pa šo starpu, jo tai beidzās termiņš. Un šos pases datus nodeva tieši lidsabiedrībai, un viņi ievadīja šos datus, un arī viņa pase neizgāja cauri.”

Ukrainas lidsabiedrība drīz vien anulē visas piecas biļetes, arī lidojumam atpakaļ uz Rīgu. Vairāk nekā 2000 eiro acumirklī izkūp gaisā. Vienīgais piedāvājums no aviokompānijas – pirkt jaunas biļetes – katra aptuveni 600 eiro apmērā. Unas ģimeni tas nepamierina, kam seko pretenziju izvirzīšana. Gan aviobiļešu tirgotājs “GoToGate”, gan lidsabiedrība norobežojas no problēmas, atbildot vien ar automātisku e-pastu par informācijas saņemšanu.

“Bez Tabu” centieni sazināties ar aviokompāniju vainagojas panākumiem, taču prieks izrādās pārāk īss – Ukrainas lidsabiedrība negrasās izpaust informāciju par pasažieri un viņas ģimenes locekļiem, bet papildu jautājumus aviokompānija gluži vienkārši ignorē. Tikmēr Rīgas lidostā apkalpojošā uzņēmuma “Havas” vadītājs savu vainu šeit nesaredz.

“Lēmums “piekavēt” lidmašīnu – tas nav mūsu lēmums, tas ir aviokompānijas lēmums. Mēs esam tikai apkalpojošais uzņēmums. Ja jau aviokompānija nedod mums rīkojumu lidmašīnu aizkavēt, tad mēs neesam tiesīgi to aizkavēt. Mums ir līgumsaistības ar aviosabiedrībām. Jebkādas problēmas, vienalga, vai tur bojāti koferi, vēl kaut kas tur, paspēj uz reisu, nepaspēj uz reisu… Jebkurā gadījumā, primārais komentārs vienmēr ir jāsniedz aviosabiedrībai. Un tad sekundāri noteikti aviosabiedrībai ir līgums ar mani. Ja es kaut kur esmu vainīgs kā “Havas Latvia”, tad aviosabiedrība vēršas pie manis ar pretenziju. Bet man kā “Havas Latvia”, mums nav līgumsaistības ar nevienu pasažieri,” komentē “Havas Latvia” vadītājs Simons Zitcers.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) šo gadījumu vērtē kā nestandarta situāciju, jo lidojums ir ārpus Eiropas Savienības, taču bez palīdzības saņemšanas Una un viņas radinieki nepaliks.

Santa Zarāne
PTAC pārstāve

Tad ir jautājums, vai tie dati bijuši nepareizi tajā brīdī, kad tie ir ievadīti, vai tie dati palika nepareizi tajā brīdī, kad biļešu pārdevējs sniedza tos aviokompānijai, vai tas ir noticis tieši pie aviokompānijas. Ja aviokompānija sniedz negatīvu atbildi, patērētājs var vērsties PTAC. Mēs varam arī lūgt skaidrojumu aviokompānijai. Šeit svarīgi ir atcerēties, ka, vēršoties un rakstot iesniegumu, ir jābūt sakārtotām pārstāvniecībām. Ja ir bijuši pieci cilvēki, tad – vai viens sniedz par visiem, tad ir jābūt kādai pilnvarai, ja ir bērns, ka tur ir viņa vecāks, kas sniedz.

Ar Kanādas radu palīdzību Unas ģimene tomēr nokļūst Ziemeļamerikas pilsētā. Par ceļojumu nākas samaksāt pat vairāk nekā dubultā. Una plinti krūmos gan nemet un paļaujas uz taisnīgu iznākumu – neizmantoto aviobiļešu vērtības atgūšanu.