Norautas rokas, traumētas acis un žoklis! Kara laika sprāgstvielu kolekcionārs kropļo sevi un apdraud citus

1 komentārs
Norautas rokas, traumētas acis un žoklis! Kara laika sprāgstvielu kolekcionārs kropļo sevi un apdraud citus
Foto: Roberts Blass, Bez Tabu; Ekrānuzņēmumi

Saimniecībā Jaunjelgavas novadā ilgstoši tiek uzglabāti sprādzienbīstami priekšmeti, kuri vairākkārt kropļojuši to uzglabātāju un apdraud citus. Norautas ķermeņa daļas un sodāmība pagātnē par nelegālu sprādzienbīstamu priekšmetu uzglabāšanu kara mantojuma kolekcionāru neattur no paša un apkārtējo dzīvības apdraudēšanas.

Februāra beigās Jaunjelgavas novada Sērenes pagasta ”Jaunsmaguru” saimniecības pagalmu ieņēmušas Valsts policijas un Nacionālo bruņoto spēku automašīnas pēc tam, kad tur sprādzis lādiņš. Kaimiņi eksploziju dzirdējuši kilometra attālumā.

Sprādzienā nopietni cietis 54 gadus vecs vīrietis, vecas kara munīcijas un lādiņu kolekcionārs. Bez Tabu komandai saimniecībā izdodas sastapt vīrieša vecākus, kuri stāsta, ka patiesībā dēls dzīvo Aizkrauklē, bet viņu saimniecību izmanto kā sava veida sprāgstvielu glabātuvi. Pēc sprādziena sirmgalvju pagalmā dēls smagā stāvoklī ārstējas slimnīcā.

”Man tādas dusmas, ka izturēt nevaru! Viņam tagad beigta roka! Nevaru izturēt! Ja vien es būtu redzējusi, ko viņš šeit dara… Viņam acs izšauta. Jau tā viena sabeigta. Žoklis arī beigts. Un tagad viņš pat nerunā, slimnīcā viņu caur trubiņu baro,” sašutusi par dēla traumām stāsta vīrieša māte.

Kroplis uz visu dzīvi un divas kravas automašīnas ar sprāgstvielām

Dienesti, kas pēc sprādziena ieradās saimniecībā, no ”Jaunsmaguru” mājām aizveda Otrā pasaules kara lādiņus divās kravas mašīnās. Tie neitralizēti Ādažu poligonā, informē Valsts policijas Aizkraukles iecirknī.

Vīrietis lādiņus uzglabājis saimniecības ēkās blakus vecāku mājām, un, kā stāsta māte sirmgalve, par dēla aizraušanos neesot zinājusi:

“Ja mēs zinātu, viņam būtu sadevuši! Viņš agri no rīta izbrauc ar savu kravas automašīnu, bet vakarā atgriežas ļoti vēlu,” stāsta māte, kura pārvietojas ar grūtībām, tāpēc nespēj izsekot dēla aktivitātēm.

Māte pieļauj, ka sprādzienbīstamos priekšmetus mežos un purvos visā Latvijā dēlam palīdzējuši meklēt kompanjoni. Kaimiņi stāsta, ka lādiņus un munīciju esot vedis arī no Lietuvas.

Valsts policijā uzsākts kriminālprocess par šaujamieroča, šaujamieroča munīcijas, lielas enerģijas pneimatiskā ieroča, sprāgstvielas vai spridzināšanas ietaises izgatavošanu, remontēšanu, iegādāšanos, glabāšanu, nēsāšanu, pārvadāšanu, pārsūtīšanu vai realizēšanu.

Izkropļo sevi sen, bet mācību negūst

Izkropļoto kara mantojuma kolekcionāru par identisku pārkāpumu tiesāja arī 2010. gadā, kad vīrietim piemēroja nosacītu brīvības atņemšanu uz gadu, un vēl gadu viņš bija likumsargu uzraudzībā. Togad janvāra naktī šajā pašā ”Jaunsmaguru” saimniecībā nodega viena no ēkām, un ugunsgrēka laikā eksplodēja Otrā pasaules kara lādiņš. Vīrieša māte stāsta, ka tonakt jutās kā kara laukā.

2010. gada vasarā, neuzmanīgi rīkojoties ar sprādzienbīstamiem priekšmetiem, saimniecībā jau atkal eksplodēja lādiņš, kā rezultātā šis pats vīrietis ar smagām traumām nogādāts slimnīcā. Tur viņam amputēja apakšdelmu, kā arī ārstēja sejas apdegumu.

Sprādzienā viņu burtiski izspēra no būdas. Viņš pacēlās gaisā, to es atceros, jo ārā atrados. Toreiz zaudēja roku, arī pēc šī gada sprādziena roka traumēta. Nezinu, kā būs. Es policistiem teicu, ka viņu jāsūta ārstēties, kad izlaidīs no slimnīcas. Ar galvu kaut kas nav kārtībā!

Latvijas mežos, purvos un laukos ir neapzināts daudzums kara mantojuma, un, ja ko atrod, to nedrīkst kustināt, nemaz nerunājot par nogādāšanu mājās, informē Guntars Arnītis, Nacionālo bruņoto spēku Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas (NBS NMN) rotas 2. vada komandieris.

”Sprāgstot pat nelielam mīnmetēja lādiņam, iznākums var būt letāls. Labākajā gadījumā būs savainotas vai norautas rokas, savainotas acis un citas traumas. Arī sprāgstot vienkāršai rokas granātai, ļoti iespējams, ka iznākums būs letāls. Savukārt sprāgstot lielākiem lādiņiem, iespējams, cietīs apkārtējie cilvēki,” par bīstamību stāsta NBS NMN rotas 2. vada komandieris G. Arnītis.

Kā rīkoties, atrodot bīstamu kara mantojumu?

Ja tiek atrasts lādiņš, munīcija vai kāds cits sprādzienbīstams kara mantojums, jārīkojas šādi:

1. jāiezīmē vieta (piemēram, ar maisiņu, lupatu vai aizlauztu zaru u.tml.);

2. jāziņo Valsts policijai vai jāzvana pa tālruņa numuru 112;

3. īsi jāraksturo priekšmets;

4. jārīkojas saskaņā ar sniegtajām instrukcijām;

5. ieradīsies nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas speciālisti, kas priekšmetus neitralizēs.

Foto!

Video!

1 komentārs