“Nonsenss! Mikrorajonu uz ziemu atstāj bez ūdens!” Ieilgušie būvdarbi Daugavpilī dzen izmisumā daudzus

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

2 komentāri

Ar Eiropas Kohēzijas fonda atbalstu Daugavpils ūdenssaimniecībā jau daudzus gadus notiek modernizācija, kuras laikā ierīko maģistrālos ūdensvadus un kanalizācijas komunikācijas. Jau kādu laiku darbi notiek Daugavpils apkaimē Judovkā, kur būvniecības darbi pamatīgi ieilguši un sagādā ļoti lielas neērtības daudziem iedzīvotājiem.

Ar privātmājām blīvi apdzīvotajā Judovkā nav centralizētā ūdens un kanalizācijas sistēmas pieslēguma. Ūdeni iedzīvotāji iegūst no akām. Vērienīgais komunikāciju izbūves projekts sola iedzīvotājiem 21. gadsimtam atbilstošus dzīves apstākļus: mājsaimniecības tiks pieslēgtas ūdens un kanalizācijas sistēmai. Darbiem Judovkas posmā bija jānoslēdzas jau pagājušā gada beigās, tomēr tie pamatīgi ieilguši un sagādā ļoti būtiskas neērtības: centrālo ielu “rotā” rakumi, dziļas tranšejas, tāpat iedzīvotāji palikuši bez ūdens, jo akas ir sausas, jo, lai ierīkotu ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmu, tiek atsūknēti gruntsūdeņi.

Zoja
Judovkas iedzīvotāja

Nonsenss! Visu mikrorajonu atstāja bez ūdens! Tuvojas ziema, aukstums! Cik ilgi cilvēks var izturēt? Bez ēdiena ilgāk, bet bez ūdens? Piedodiet man! Bērni jālaiž skolā, viņi jānomazgā, jāmazgā drēbes! Tualetē ūdeni nevar nolaist. Vācam lietus ūdeni. Priecājamies par lietu, jo šos traukus var izmantot tualetē.

Projekta ”Ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmas attīstība Judovkas rajonā, Daugavpilī” kopējās izmaksas ir teju pieci miljoni eiro, no kuriem lauvas tiesu – gandrīz 1,8 miljonus eiro – līdzfinansē no Eiropas Savienības Kohēzijas fonda.

Igors
Judovkas iedzīvotājs

Bija periodi, kad strādnieki nestrādāja. Te ir šāda “slimība”: konkursā uzvarējusī firma, kā tas pie mums notiek, piedāvāja zemāko cenu, bet tai pat lāpstu nav! Tā noalgo apakšuzņēmumus. Tā drīkst! Pēc tam apakšstrādniekiem nemaksā naudu, tie aizbēg, nav kam strādāt! Tad ņem citus.

Ar būvnieku nespēju iekļauties termiņos neapmierināts ir arī darbu pasūtītājs, Daugavpils pilsētas ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmums “Daugavpils ūdens”.

Jeļena Lapinska
SIA “Daugavpils ūdens” valdes locekle

Pagaidām risinājuma nav. Būvnieki solīja pabeigt līdz šā gada 1. decembrim. Ja čakli strādātu, varētu pabeigt līdz 1. decembrim, tomēr, kā redzu, būvniecības tempi ir nepietiekami, lai pabeigtu līdz tam laikam. Līguma ietvaros paredzēti līgumsodi līdz 10 procentiem. Šajā līgumā līgumsods ir 10 procentu. Protams, līgumsodi tiks piemēroti.

SIA “Daugavpils ūdens” valdes locekle Jeļena Lapinska informēja, ka, nepabeidzot darbus noteiktajā termiņā līdz pagājušā gada beigām, jau ļauts darbus pabeigt vēlāk, bet pacietības varētu lūzt šā gada decembrī, ja mājas nebūs pieslēgtas komunikācijām un netiks sākta ielas seguma izbūve. Ilgāka vilcināšanās netiks pieļauta un līgums ar uzņēmumu SIA “Lagron” tiks lauzts, un tādā gadījumā darbus uzticēs pabeigt citam uzņēmumam nākamgad.

“Bez Tabu” sazinājās ar ģenerālbūvnieku SIA “Lagron”, kas atbildēt uz jautājumiem deleģēja par konkrēto projektu atbildīgo darbinieku, kurš gan aizliedza minēt viņa vārdu un uzvārdu.

SIA “Lagron” pārstāvis

Covid-19 pandēmijas dēļ bija problēmas. Visā Latvijā ar būvniekiem kā tādiem, ar darba spēku ir problēmas. Bija paredzēts piesaistīt cilvēkus no trešajām valstīm, bet pandēmija to visu ietekmēja. Šis objekts tieši šajā vietā [Judovkā] ir ļoti sarežģīts. Ļoti sarežģīti ģeoloģiskie apstākļi. Tas ir dzīvojamais rajons, vēsturisks, ar ļoti vecām ēkām. Koka ēkas, kurām praktiski pat pamatu nav. Pēc projekta jāizbūvē komunikācijas piecu metru dziļumā. Šī gada aprīlī Būvvalde pat apturēja darbus, jo projekta risinājumi tā īsti neatbilst ēku drošībai.

SIA “Lagron” pārstāvis norādīja, ka strādnieki veica darbus atbilstoši projektam, kas, kā norādīja uzņēmuma pārstāvis, bijis neatbilstošs, pat ar riskantiem risinājumiem, jo paredzētā metode, rokot dziļi un atsūknējot gruntsūdeņus, varēja rezultēties apkaimē esošo veco ēku sabojāšanā. Darbi nu turpinoties pēc citas būvnieka izvēlētas un ar būvekspertiem saskaņotas metodes, kas sadārdzinājusi izmaksas.

SIA “Lagron” pārstāvis

Uzņēmējs divus mēnešus strādā jau pēc jaunās metodes, bet metode oficiāli vēl nav apstiprināta. Izmaksas ir stipri, par kārtu lielākas. Uzņēmēja piedāvājums nav apstiprināts.

SIA “Daugavpils ūdens” valdes locekle Lapinska apstiprināja, ka būvuzņēmums pieprasījis papildu līdzekļus un lūdzis pagarināt darbu izpildes termiņu, tomēr, kā uzskata darbu pasūtītājs, šāds pieprasījums neesot pamatots, tāpēc to negrasās apmierināt.

SIA “Daugavpils ūdens” priekšstāve Lapinska informēja, ka, lai nodrošinātu Judovkas iedzīvotājiem dzeramo ūdeni, apkaimē izvietotas dažas ūdens cisternas, līdz kurām gan daudziem iedzīvotājiem jāmēro prāvs attālums. Lapinska mierināja, ka drīzumā apkaimē būšot vairāk cisternu, tomēr satrauktie daugavpilieši bažījas, ka ziemā ūdens tajās sasals.
2 komentāri

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Tur viss ir pretīgi! Gribam atpakaļ naudu!" Četri indieši Rīgā "iegrābjas" ar dzīvokļa īri

Dūru vicināšana un kliegšana jeb cīņa par apsaimniekotāju Rīgas "Ķīnas mūrī"

Latvijā "pazaudē" pat pusmiljonu kilometru! Notinot nobraukumu, "iesmērē" no ārzemēm ievestus auto

"Jau trīsreiz mēneša laikā!" Nepiestājot pieturā, autobusu šoferi vairākkārt atstājuši bērnu šosejas malā

"Viņam seko bērni, glābiet viņus, kamēr var!" "TikTok" aktīvists stāsta par netiklībām ar bērniem un bez mitas lamājas

"Ar tādu mašīnu nav problēmu pārsniegt ātrumu arī vecmammai." CSDD tehniskās apskates darbinieks traucas ar 168 km/h

Banānu cena uz pusi zemāka par pašizmaksu! "Banānu karā" "Lidl" konkurenti izmisīgi cenšas nezaudēt pircējus

"Kā cilvēks var tā "salabot" apavus?!" Dobelnieci pārsteidz darbnīcas meistara veikums

"Jāuzmanās, uzticot bērnus tādām skolām." Vakcīnskeptiķu skolā bez licences sola "saudzīgu vidi" bez Covid-19 ierobežojumiem

"Drusciņ sapurinās nevakcinētos!" Sākoties ārkārtējai situācijai, iedzīvotāju noskaņojums krasi atšķiras: no izpratnes līdz dusmām

"Mēs esam tādās krustcelēs, ka nezinām, ko vairs darīt!" Austrālijas pilsonim liedz vakcināciju Latvijā

Dziedātāja Olga Rajecka sašutusi: Maksāju par trim fāzēm, bet saņemu vienu!