“Nokritīs un nositīsimies!” Jelgavā brūk balkoni, daudzviet to stāvoklis satraucošs

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

1 komentārs

Jelgavā iedzīvotājus satrauc balkonu brukšana un to sliktais tehniskais stāvoklis. Arī apsaimniekotājs brīdina, ka balkoni ir nolietojušies, savukārt apjomīga izpēte arī citās lielās pilsētās liecina par ne mazāk iepriecinošu ainu.

”Bez Tabu” viesojas pie daudzdzīvokļu mājas Jelgavā, Uzvaras ielā, no kuras diviem balkoniem atdalījušās norobežojošās konstrukcijas. Pēdējais brukšanas gadījums šeit bija šā gada 28. janvārī.

Iedzīvotāja

Baigais troksnis bija. Tas bija naktī. Es tur gar to balkonu eju staigāt ar suni. Tur nokrita karkass. Ja tāds nokristu uz galvas, nosistu mani un suni!

Kāda cita iedzīvotāja stāsta, ka kaut kas no balkoniem atdalās ik pa laikam. ”Man arī uz balkona puķu kaste, es zinu, ka es nevaru pret to atbalstīties, bet uz balkona eju. Es tikai redzu, ka dzelži no sienas atgājuši,” par sava balkona stāvokli stāsta iedzīvotāja Dzintra.

Jelgavniece Una stāsta, ka uz viņas balkona no augšstāva kaimiņa balkona esot nokritis prāvs betona gabals.

Lielākais Jelgavas namu apsaimniekotājs ”Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde” savā mājaslapā brīdina iedzīvotājus ar publikāciju ”Esiet uzmanīgi, balkoni ir nolietojušies!”.

Iedzīvotāja Una ir neizpratnē, ka publikācijā apsaimniekotājs aicina iedzīvotājus ”vizuāli novērtēt sava balkona vai lodžijas stāvokli”. Iedzīvotāji nav eksperti, tāpēc, vizuāli aplūkojot, nevar konstatēt bīstamību, uzsver iedzīvotāja Una.

Una
uztraucas par drošību

Mēs maksājam par balkonu apsaimniekošanu. Es pilnībā paļaujos uz apsaimniekotāju, ka tas mani informēs par to, ka manam balkonam ir nepieciešami remontdarbi. Mēs, iedzīvotāji, neesam eksperti.

Komentējot iedzīvotājas neizpratni, ”Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde” tehniskais direktors Oļegs Kukuts mierina, ka apsaimniekotājs pastāvīgi veicot balkonu vizuālo novērtēšanu, pēc kā piedāvā iedzīvotājiem lemt par tehnisko apsekošanu un remontdarbiem, ja tie nepieciešami. ”Mēs varam novērtēt stāvokli tikai pa gabalu. Savukārt dzīvokļa īpašnieks, uzkāpjot uz balkona un paveroties augšup vai uz sava balkona konstrukcijām, redz, kādi izskatās kaimiņu balkoni. Ja ir kādas izmaiņas vai kāds satraucošs skats, var dot mums ziņu, un mēs turpināsim izvērtēt stāvokli,” stāsta ”Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde” pārstāvis Kukuts.

Jelgavas lielākā namu apsaimniekotāja pārstāvis arī norāda, ka esot problemātiski uzsākt balkonu labošanu, ja tam nedod akceptu iedzīvotāji.

”Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde” pilsētā apsaimnieko ap 400 māju, aptuveni pusei balkonu būtu nepieciešams remonts, informē namu pārvaldnieka pārstāvis Kukuts.

Pērn Ekonomikas ministrija veica pētījumu, ”hruščovku” balkonu izpēti Rīgā, Rēzeknē un Jelgavā. Apsekojot aptuveni 1000 balkonu, secināts, ka situācija nav no labākajām.

Edmunds Valantis
Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks

Vienas sērijas ietvaros aptuveni 55 procentiem, otras sērijas ietvaros – vairāk nekā 80 procentiem balkonu tuvāko trīs gadu laikā jāveic pietiekoši nopietni atjaunošanas darbi.

Ja iedzīvotāji ir par kūtru, lai sapulcēs vienotos par balkonu remontiem, vai tam nepietiek līdzekļu, pašvaldības atbildība ir bīstamos objektus identificēt un nepieciešamības gadījumā apturēt konkrēto balkonu ekspluatāciju, saka Edmunds Valantis, Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks.