Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

3 komentāri

Egļu audzētājam Codes pagastā pirmssvētku laikā nozog teju 100 zaļsvārču. Bez Tabu pārliecinās, ka zagtos kociņus bez problēmām iespējams realizēt galvaspilsētas egļu plačos.

Audzētājs Jānis pirmās sudrabegles, kuru stādus iegādājās Vācijā, īpašumā Codes pagastā iestādīja pirms teju 10 gadiem. Katru gadu iesēj līdz pat tūkstoš jaunu egļu stādu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Ja noķertu, kājas izrautu!”

Šogad pirmssvētku laikā plantācijā konstatējis, ka zagļi nozāģējuši 98 zaļsvārces. Tās gan rūpīgi zāģētas, gan lauztas steigas dēļ, daža laba nozāģēta, bet turpat pamesta. Audzētājs aplēsis zaudējumus pusotra tūkstoša eiro apmērā.

Jānis, audzētājs ir skarbs izteikumos par zagļiem

Mūsu sabiedrība ir “sačakarēta”! Ja noķertu, kājas izrautu, bet tagad nekā. Ja noķertu, varbūt arī kādu ribu salauztu!

Visdrīzāk, eglītes nu jau tiekot realizētas tirdzniecības vietās, nomātos egļu plačos. Jānis uzskata, ka zagļu rūpala kontrole ir vāja. Proti, nereti blēži tirgo kociņus bez izcelsmes dokumentiem un par zemākām cenām.

Lai tirgotu egles, jāsaņem no teritorijas īpašnieka (pašvaldības vai zemes īpašnieka) atļauja, turklāt jāspēj uzrādīt dokumenti par egļu izcelsmi, pavadzīmes. Ja kokus realizē privātpersona, Valsis ieņēmumu dienestā (VID) jāreģistrē saimnieciskā darbība.

Agnese Rudzīte, VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece

Ja notiks pārbaude, pirmais, ko VID darbinieks paprasīs, reģistrācijas apliecību un preču pavadzīmes. [..] VID kontrolē tirdzniecības vietas savas kapacitātes iespējās. Protams, ja kāds sūdzas, reakcija ir ātrāka, jo ne visu VID var pamanīt.

VID pārstāve, kā arī Valsts policijā uzver – aktīvāk tirdzniecību jākontrolē Pašvaldības policijai.
Pārdot zagtas egles – nekādu problēmu

Bez Tabu apzinātajos egļu plačos tirgotāji apgalvo, ka ir spējīgi apliecināt kociņu izcelsmi. Tomēr apzagtais kociņu audzētājs ir pārliecināts – ne visi ir godīgi, turklāt pārdot zagtu preci palīdz arī tirdzniecības teritoriju iznomātāji.

”Ja aizeju pie potenciālā tirgus plača iznomātāja un saku, ka gribu tirgot eglītes, tirdzniecības vietas iznomātājs nosauks nomas maksu. Ļoti šaubos, vai paprasīs uzrādīt izcelsmes dokumentus,” par teritoriju iznomātāju godaprātu šaubīgs ir audzētājs.

Par to, ka atsevišķi egļu plaču iznomātāji veic ne to godīgāko saimniecisko darbību, pārliecinās arī Bez Tabu. Raidījuma žurnālists komunikācijā ar Čiekurkalna tirgu Rīgā pauž, ka ienācies liels skaits nepierādāmas izcelsmes eglīšu, tās nepieciešams pēc iespējas ātrāk realizēt.

Atklājas, ka tirgus administrācijai neinteresē, vai kociņi ir zagti, galvenais – gūta nauda par teritorijas iznomāšanu.

”Papīri Jūsu atbildība saskarsmē ar konkrētām iestādēm, ja pārbauda. Ar mums jāslēdz vienošanās par laukuma īri un apmaksu, pārējais Jūsu ziņā. [..] Varēsiet tirgot. No mūsu puses viss būs OK,” skaidro Čiekurkalna tirgus administrācija.

VID šādu tirgus saimniecisko darbību, kas neliek šķēršļus zagtu preču realizēšanai, sauc par prettiesisku.

Audzētājs Jānis vērsies ar iesniegumu Valsts policijā, cerot, ka zagļus notvers.

Foto

TOP komentāri

 • patiesība
  +1 +1 0

  patiesība

  Lai ieņēmumu dienests pārbauda tirgus un lai parāda kur viņš audzina. Es piemēram audzinu zemenes un nāk VID un liek parādīt vai tās ir manas audzinātās zemenes. VID tikai zina mazos teronizēt tirgū ,bet lielajiem maz ķerās klāt.
 • patiesībai
  0 0 0

  patiesībai

  pietiek audzināt zemenes, tām neko nevar iemācīt , var vienkārši audzēt
 • Agnese

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl