“No kurienes tā sērga nāk?” Valmierā novērojama liepu kalšana

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

1 komentārs

Pastaigājoties pa Valmieras pilsētas centru, Miervaldis pamanījis, ka Tērbatas ielas liepas ir nokaltušas. Tāpēc radies jautājums, kāpēc kokiem nokritušas lapas. “Iespējams, pie vainas kāda slimība,” savas bažas pauž Miervaldis, vēloties saprast notiekošo.

Manāmi nokaltušas tieši tās liepas, kuras atrodas pie ceļa brauktuves – mazliet tālāk redzama lielāka koku audze, kur liepām ir lapas. “Iespējams, ceļu remonti pie vainas,” kā vēl vienu versiju par koku nokalšanu min Miervaldis.

Miervaldis

Somijā slimo koki! Vai no turienes tā sērga nāk? Vai celtnieki vainīgi, būvējot trotuārus? Varbūt tā ir slimība no Somijas? To es gribētu noskaidrot.

Valmieras pilsētas pašvaldība pilsētas apstādījumu stāvokli novērtē pavasaros, atsākoties veģetācijas periodam un vasarā. Pavasaris, nevis rudens ir tas laiks, kad tiek lemts par bojāto stādījumu atjaunošanu.

Valmieras pašvaldība

Ņemot vērā, ka šogad bija karsta un sausa vasara, vairākiem kokiem pilsētā lapkritis sākās straujāk. Speciālisti saka, ka atbrīvošanās no lapām ir veids, kā koki sevi pasargā no nelabvēlīgiem vides apstākļiem, tai skaitā sausā laikā – no nokalšanas. Lai gan bezlapu stāvoklī ūdens uzņemšana un iztvaikošana kokam gandrīz pilnībā apstājas, tas nenozīmē, ka kokam ir nodarīts būtisks kaitējums.

Mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Māris Laiviņš norāda, ka bez padziļinātas koku izpētes ir grūti noteikt cēloni, kāpēc lapas kalst. Taču piebilst, ka klimata pārmaiņas arīdzan sausā vasara atstāj ietekmi uz kokiem.

Māris Laiviņš
Mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks

Ir jāgaida pavasaris. Parasti ir tā, ka koks atkopjas. Es domāju, ka nākamajā gadā koki zaļos!