Ņirgāšanās! Kuldīgas domnieki “uzspļauj” konkursa nosacījumiem un izraugās “savējo” vadošā amatā

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

193 komentāri

Kuldīgas novada pašvaldība Snēpeles pagasta pārvaldes vadītāja amatā iecēlusi personu, kura neatbilst pašas vietvaras izsludinātajiem konkursa kritērijiem. Iedzīvotāji situāciju uzskata par absurdu un sauc to par savējo bīdīšanu amatos.

Pirms neilga laika no Kuldīgas novada Snēpeles pagasta amata atbrīvoja Daci Cielavu. Daudzi iedzīvotāji par to bijuši neizpratnē, lūguši paskaidrojumus pašvaldībai. Pēc tam, kad D. Cielava atstāja pagasta pārvaldnieces krēslu, Kuldīgas novada dome izsludināja konkursu, meklējot jaunu pārvaldnieku.

Konkurss izsludināts pašvaldības mājaslapā, kur lasāmas arī prasības pretendentiem: augstākā izglītība; vismaz divu gadu darba pieredze pašvaldības iestādē, pašvaldībā vai tās struktūrvienību vadībā; zināt spēkā esošos ārējos un iekšējos normatīvos aktus savā kompetences jomā un citas prasības.

Paši nosaka atlases kritērijus, paši tiem “uzspļauj”

Absurdi, ka par jauno Snēpeles pagasta pārvaldes vadītāju Kuldīgas novada pašvaldība izraudzījusies Edgaru Reimani, personu bez meklētajām komponentēm.

”Smieklīgi, bet vienīgais, kas no šiem kritērijiem piemīt Reimaņa kungam, ir B kategorijas autovadītāja apliecība. Viņam nav nedz augstākās izglītības, tāpat viņam nav pieredzes darbā pašvaldībā. Arī organizatora un līdera prasmes ir apšaubāmas, var paskatīties kaut vai uz viņa saimniecību ar nodokļu parādiem,” sašutusi ir iedzīvotāja Ilonda Reita.

”Viņi tur pašvaldībā laikam domā, ka esam stulbas aitas! Tas nav normāli! Nedomājiet, ka laukos dzīvo avis! Te dzīvo gudri un inteliģenti cilvēki. Cilvēkiem beidzot ir jāmostas. Domnieki ir kalpi, nevis mēs!” dusmīga par domnieku izvēli ir arī iedzīvotāja Inese Segliņa.

Izraudzītais Edgars Reimanis ir Kuldīgas novada domes priekšsēdētājas Ingas Bērziņas dēla sirdsdraudzenes onkulis. Kā Bez Tabu stāsta vairāki, savstarpēji nesaistīti avoti, ir draudzīgās attiecībās ar pašvaldības izpilddirektores vietnieci Agnesi Buku un viņas radiniekiem. Tieši A. Buka ir atbildīgā par pagastos notiekošo un izraugās pagastu vadītājus.

Taujāts, kāda ir veiksmes formula nonākšanai amatā, neatbilstot veiksmes konkursa kritērijiem, E. Reimanis sākotnēji ir piesardzīgs atbildēs, jo vēlas pārliecināties, kāda informācija ir Bez Tabu rīcībā. Tāpēc uzdod pretjautājumu žurnālistam: ”Kas ir tas, kāpēc es neatbilstu?”

Kad Bez Tabu žurnālists vaicā, kā nonācis amatā bez augstākās izglītības, kas pieprasīta konkursa nolikumā, E. Reimanis stāsta, ka ”notiek atjaunošanās skolā. Ja cilvēks ir atbildīgs, augstākā izglītība nebūs galvenais kritērijs.”

Taujāts par to, vai strādājis vismaz divus gadus kādā pašvaldības iestādē, kā pieprasīts konkursa nolikumā, E. Reimanis teic, ka ”neesmu strādājis. Bet tagad jau esmu. Trīs nedēļas [kopš strādā konkrētajā amatā].

”Kāpēc dome izsludināja konkursa kritērijus, bet jau sākumā nepateica, ka pietiks vien ar B kategorijas autovadītāja apliecību?! Tad ļoti daudzi būtu pieteikušies, ļoti daudzi tam atbilst!” esot sašutusi, ironizē Kuldīgas novada iedzīvotāja.

”Ja reiz izsludināts konkurss, tad jāizraugās konkursa kārtībā! Bija 17 pretendenti!” dusmīga ir cita iedzīvotāja.

Kuldīgas novada domes pārstāve A. Buka stāsta, ka neviens no pretendentiem neesot atbildis visiem kritērijiem. Bez Tabu komanda uzzina par dažiem pretendentiem, kuri konkursā izbrāķēti. Uzrunātie pretendenti norāda, viņi atbilst visiem atlases kritērijiem un ir sašutuši par konkursa iznākumu.

Bez Tabu neizdodas uzzināt, vai nonākt Snēpeles pagasta pārvaldnieka amatā E. Reimanim palīdzēja pazīšanās ar domes priekšsēdētāju I. Bērziņu, jo mēre laikā, kad pašvaldībā viesojas Bez Tabu, izbraukusi darba darīšanās. Savukārt izpilddirektora vietniece A. Buka noliedz apzinātu ieinteresētību izraudzīties E. Reimani.

”Tas, ka cilvēks ir pazīstams, jā. Kurš tad Kuldīgā kuru nepazīst? Būsim atklāti,” teic E. Reimanis, atbildot uz jautājumu, vai viņam ar A. Buku ir draudzības saites un vai tās nākušas talkā.

Uzraugošā ministrija krata ar pirkstu. Iepriekšējās pagasta pārvaldnieces bažas

Aivars Draudiņš, valsts sekretāra vietnieks skaidro, ka ”mēs ministrijā esam saņēmuši iedzīvotāju sūdzību. Šobrīd esam nosūtījuši vēstuli Kuldīgas novada domei, kurā atgādinām, ka jāievēro likums. Lūdzam arī sniegt informāciju par konkrēto situāciju. Iespējams, tāda domes rīcība neatbilst labai pārvaldībai. Ja izveidoti konkursa nosacījumi, bet izvēlas personu, kas neatbilst tiem, nav labā prakse. Mēs vienkārši varam lūgt pašvaldību turpmākajā darbā ievērot labas pārvaldības principus.”

Bez Tabu sazinās ar Daci Cielavu, kura par domes rīcību ir neizpratnē, kāpēc atbrīvota no Snēpeles pagasta pārvaldnieces amata. Viņa norāda, ka vairāku gadu laikā viņai neesot bijis neviens pārkāpums.

“Tīrīšanu” pagastā uzsāka Agnese Buka, Kuldīgas novada domes izpilddirektora vietniece, kura ir atbildīga par notiekošo pagastos. Viņa amatā stājās vien šovasar. D. Cielava uzskata, ka domes vadībai un A. Bukai viņa nav bijusi izdevīga.

Taujāta par iemesliem, kāpēc D. Cielavas atbrīvota no amata, A. Buka Bez Tabu atbild, ka ”mums bija tā, ka atšķīrās redzējums par pagasta attīstību pēc būtības. Es nerunāju par to, kas ir izdarīts līdz šim. Es runāju par attīstību nākotnē.”

Cielava norāda, ka, kamēr viņa, kā pati saka, bez pārkāpumiem atlaista, tikmēr cita amatpersona, Kuldīgas mēres Ingas Bērziņas draudzene Ināra Oļena aizvien ir savā vietā – Pelču speciālās internātpamatskolas direktores amatā. Par spīti tam, ka I. Oļenas ilgstoši vadītajā iestādē Valsts policija (VP) atklājusi tā saucamo ”točku”.

Bez Tabu noskaidro, ka D. Cielavas teiktais ir patiesība. Pirmkārt, I. Oļena ir domes priekšsēdētājas I. Bērziņa draudzene. To vietējam medijam savulaik atklājusi pati I. Bērziņa. Otrkārt, kā informē VP Kurzemes reģiona pārvaldes pārstāve Signe Šteinberga, skolas teritorijā patiesi atklāta ”točka”.

”Tika veikta sankcionēta kratīšana, kuras laikā tika izņemts ievērojams cigarešu daudzums – vairāk nekā 40 tūkstoši cigarešu. Tas ir diezgan ievērojams skaits. Arī nezināmas izcelsmes alkohols. Ir viens aizdomās turamais – 1959. gadā dzimis vīrietis. Krimināllietas ietvaros notikusi izmeklēšana, lieta, iespējams, jau rīt nodos prokuratūrai,” informē VP pārstāve S. Šteinberga.

Cielava uzskata, ka par atklāto būtu jāseko sankcijām arī pret I. Oļenu, jo ir skolas direktore un atbildīga par notiekošo mācību iestādē. Viņasprāt, sankciju nesekošana izskaidrojama ar I. Oļenas un mēres I. Bērziņas draudzību.

Foto

Video

193 komentāri