”Ņirgājas par nelaiķi un tuviniekiem!” Atkal ziņo par apbedītājiem Vidzemē, kas iepriekš pieķerti visatļautībā

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

10 komentāri
”Ņirgājas par nelaiķi un tuviniekiem!” Atkal ziņo par apbedītājiem Vidzemē, kas iepriekš pieķerti visatļautībā

”Bez Tabu” saņem sūdzību par nepatīkamu pieredzi, sadarbojoties ar apbedīšanas firmu ”Ritus” Valmierā, par ko nesen stāstīja raidījums. Tolaik atklājās, ka firma, pārkāpjot likumu, transportē līķus uz krematoriju Igaunijā, pārvadā deviņu cilvēku mirstīgās atliekas, saliktas maisos kā malkas pagales. Šoreiz firmas klients atkal ziņo par kārtējo ”mirušo tūrisma braucienu” uz Igauniju.

Maija beigās ”Bez Tabu” ziņoja par avāriju Rūjienā, kurā bija iesaistīts apbedīšanas firmas ”Ritus” transportlīdzeklis. Pēc avārijas atklājās, ka transportlīdzeklī nepiemērotos apstākļos pārvadāja deviņu cilvēku mirstīgās atliekas, saliktas maisos. Veselības inspekcijā stāstīja, ka šāda līķu pārvadāšana nav pieļaujama, mirstīgās atliekas jātransportē cinka zārkos, lai pasargātu no ārējās vides ietekmes. Tāpat atklājās, ka firma ”Ritus” gadiem ilgi sadarbojas ar krematoriju Igaunijā, kur nogādā mirušos no Latvijas. Veselības inspekcijā stāstīja, ka mirušo transportēšana pāri valsts robežām atļauta ar Veselības inspekcijas akceptu: jāsaņem atļauja. Atklājās, ka, lai gan firma daudzus gadus mirušos transportē kremēšanai uz Igauniju, atļaujas no Veselības inspekcijas tā nav saņēmusi.

Sliktā nelaiķa tuvinieku pieredze

Pēc sižeta demonstrēšanas plašsaziņas līdzekļos ”Bez Tabu” redakcijā vērsusies ģimene,”Ritus” kliente. Ģimenes pārstāvis sāk, sakot: ”Sanāca tā, ka man bija saskarsme ar šo apbedīšanas firmu. Un ne tā patīkamākā.”

Pēc tam, kad viņa tēvs aizgāja aizsaulē, ģimene vērsusies apbedīšanas firmā ”Ritus”, puses vienojušās, ka tuvinieka mirstīgās atliekas kremēs.

”Radinieki apbedīšanas firmas darbiniekiem uzticējās un piekrita, vai vienkārši darbinieki izmantoja cilvēku tā brīža emocionālo stāvokli, par ko pat nebrīnītos. Tad nu sanāca tā, ka tēvu veda kremēt uz Igauniju, bet ne uz pilsētu Veru, par ko stāstījāt jūsu sižetā, bet gan uz vēl tālāk esošo Viljandi. Nelaiķa izvešana [uz Igauniju] bija plānota pagājušā mēneša 21. maijā. Kremēšanas datums bija 23. maijs, urnas atgriešana tuviniekiem bija paredzēta 28. maijā. Un tagad sāksies pats interesantākais,” stāsta nelaiķa dēls.

Vīrietis stāsta, ka 28. maijā, kad firmai ”Ritus” bija jāatdod tuviniekiem mirušā pelni urnā, tas netika izdarīts. Sazvanīts, firmas pārstāvis sākotnēji esot teicis, ka atdos tās dienas [28. maija] vēlā vakarā. Kad solījums netika ievērots, nelaiķa tuvinieki sazvanījuši firmu atkārtoti, un ”Ritus” pārstāvis esot teicis, ka urnu atdos nākamās dienas – 29. maija – agrā rītā.

”Ar to vēl nekas nebija beidzies, jo arī nākamajā dienā– 29. maija rītā – urna netika izsniegta laikus, kā rezultātā atkal nelaiķis netika atdots, firma nosauca citu pelnu atdošanas laiku, tajā pašā dienā ap pulksten 14.00-15.00. Jāpiebilst, ka bēres bija paredzētas pulksten 11.00, viņu dēļ pamatīgi ievilkās. Pienāca 14.00, tika zvanīts uz firmu, lai noskaidrotu, cik tālu viss ir nonācis. Tā rezultātā, lai normāli atbildētu uz uzdoto jautājumu, vīrietis, kurš bija otrpus klausulei, sāka pacelt balsi un klaigāt.”

Ar novēlošanos urna tika atdota tuviniekiem, bet pakalpojuma kvalitāte, kā stāsta nelaiķa radinieki, bijusi slikta. ”Vai tas ir normāli: ņirgāties par nelaiķi un viņa tuviniekiem?” retoriski vaicā vīrietis.

Tupina pārkāpt

”Bez Tabu” atkārtoti vēršas Veselības inspekcijā, kur jau kārtējo reizi noskaidro, ka ”Ritus” maijā nav saņēmis nevienu atļauju transportēt pāri robežai mirušos, tostarp šīs ģimenes tuvinieku. Kādos apstākļos nelaiķis tika transportēts – atliek vien minēt.

Raidījums uzrunā arī Valsts policijas pārstāvjus, lūdzot skaidrot, kāda ir vai būs tālākā likumsargu rīcība pēc tam, kad ”Bez Tabu” pēc avārijas Rūjienā atklāja, ka vienā transportlīdzeklī nepiemērotos apstākļos pārvadāja deviņu cilvēku mirstīgās atliekas. Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Patruļpolicijas priekšnieks Jānis Lūks atbild:

”Paralēli ceļu satiksmes negadījuma fakta vērtēšanai, Vidzemes reģiona pārvalde ir arī sagatavojusi un nosūtījusi vēstuli Latvijas Republikas Veselības ministrijas Veselības inspekcijai, kurā reģiona pārvalde ir lūgusi Veselības inspekciju kompetences ietvaros veikt pārbaudi par konkrēto gadījumu, tās ietvaros izvērtēt vai konkrētajā gadījumā veicot mirušu cilvēku ķermeņu pārvadāšanu nav tikušas pārkāptas 2005.gada 19.jūlija Ministru kabineta noteikumu Nr. 523 “Kārtība, kādā ieved valstī vai izved no tās miruša cilvēka ķermeni, pārvadā, glabā, apbedī vai kremē no infekcijas slimības miruša cilvēka ķermeni un veic obligāto patologanatomisko izmeklēšanu diagnozes precizēšanai pēc slimnieka nāves” prasības.”

Foto

10 komentāri