“Nezinu, kad uzsprāgšu!” Tirdzniedzības centrā Rīgā noklusē spridzināšanas draudus un neveic evakuāciju

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

10 komentāri

Pēc draudiem par ievietotiem spridzekļiem tirdzniecības centros dažkārt nenotiek klientu un darbinieku evakuācija. Tirdzniecības centra “Riga Plaza” darbinieki uzskata, ka bezdarbība ir spēlēšanās ar cilvēku dzīvībām.

Bez Tabu saņēmis vēsti no tirdzniecības centra “Riga Plaza” darbinieces, kura apgalvo, ka regulāri tiek saņemti draudi par veikalā paslēptām sprāgstvielām, tomēr aizvadītā gada nogalē, kad tirdzniecības vietā pircēju netrūka, evakuācija nenotika vairākas dienas pēc kārtas.

“Tu nāc uz darbu un nezini, vai neuziesi gaisā!”

“No pazīstamajiem apsardzē uzzināju, ka draudus veikals saņem kopš 28. decembra. Vienkārši ir pastiprināta apsardze. Katru dienu ap pulksten 17 tā aktīvi staigā, skatās, vai nav kāds aizdomīgs sainītis ar spridzekli, bet evakuācija nenotiek. Ja tas viss ir joku līmenī, tad tāpat ir bail, jo mēs jau nezinām, vai tas ir joks vai reāla bīstamība.

Mums kā darbiniekiem ir diezgan nepatīkami nākt uz darbu, jo netiekam evakuēti, netiek ziņots ir vai nav atrasts vainīgais trauksmes cēlājs,” sašutusi ir “Riga Plaza” darbiniece.

Bez Tabu uzrunātie iedzīvotāji, kuri mēdz apmeklēt lielveikalus, vienbalsīgi uzskata, ka evakuācija jāveic. Pat gadījumos, kad risks ir niecīgs.

“Tas ir jānosoda! Drošība ir vissvarīgākais! Ja tirdzniecības centrs slēpj draudus, tas ir nepieļaujami. Tas ir peļņas, nevis drošības aprēķins,” uzskata rīdzinieks Aleksandrs.

Savukārt veikala darbiniece, kura pārstāv arī citu kolēģu viedokli, uzskata, ka katru dienu iet uz darbu, kur sēž teju uz pulvermucas.

“Tu nāc uz darbu un nezini, vai neuziesi gaisā. Vai tā nav spēlēšanās ar cilvēku dzīvībām? Vai svarīgāks ir veikala apgrozījums un ietirgojums?” retoriski vaicā darbiniece.

Policija atbalsta evakuācijas neveikšanu

Visas darbības, kas saistītas ar gādāšanu par drošību, veikalnieki saskaņo ar Valsts policiju, un, izrādās, pēc atsevišķiem draudiem aizvadītā gada nogalē neveikt evakuāciju ieteikuši paši likumsargi. To atklāj Valsts policijas

Kriminālpolicijas priekšnieks Andrejs Grišins dienu pēc tam, kad Bez Tabu interesējas policijā par iespējamo bezdarbību.

Evakuācija nav vienīgais veids, kā novērtēt riskus un padarīt vidi drošu. Ne visos gadījumos veikta evakuācija. Tas ir tikai viens no veidiem, kā novērtēt riskus.

Lai gan decembrī vairākkārt evakuēti “Riga Plaza” un citu tirdzniecības centru apmeklētāji un darbinieki, pašās decembra beigās pēc draudu saņemšanas līdzīgi drošības pasākumi nav veikti, jo likumsargi esot izvērtējuši, ka apdraudējuma nav.

Taujāts par to, kā notiek draudu izvērtēšana, Valsts policijas pārstāvis konkrētas atbildes nesniedz.
Jauns noziedzības fenomens

A. Grišins uzsver, ka likumsargi pieteikuši karu trauksmes cēlājiem, jo uzsākti deviņi kriminālprocesi saistībā ar elektroniski saņemtu informāciju par viltus spridzekļiem, kas ievietoti dažādās tirdzniecības vietās.

Kriminālpolicijas priekšnieks teic, ka šo noziegumu veikusi viena vai vairākas personas piecās valstīs Eiropas Savienībā un citviet pasaulē ar kopēju mērķi – censties no uzņēmumiem izspiest naudu.

Foto

10 komentāri