“Neviens nav pat atvainojies!” Par skrituļošanu TC stāvlaukumā apsarga brutāli pārmācītā zēna māte šokēta par izmeklēšanas rezultātiem

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

140 komentāri

Rubrikā “Toreiz un tagad” raidījums “Bez Tabu” atkārtoti pievēršas notikumiem šī gada pavasarī, kad  tirdzniecības centra (TC) “Alfa”  apsardzes darbinieks skarbi pārmācīja pusaudzi, nodarot viņam miesas bojājumus, par skritoļošanu lieltirgotavas auto stāvlaukumā. Zēna māte ir neizpratnē, kāpēc policija izbeigusi procesu par miesas bojājumu nodarīšanu. Uzskata, ka likumsargi un TC administrācija piever acis brutalitātei pret bērnu.

Šī gada maijā “Bez Tabu” vērsās pusaudža māte Agnese, kura vainoja TC “Alfa” apsardzes darbinieku brutalitātē pret viņas atvasi. Agneses 16 gadus vecais dēls kopā ar nepilngadīgo draudzeni bija devušies skrituļot TC “Alfa” auto stāvlaukumā, izvēloties šai nodarbei no automašīnām brīvu vietu. Par to zēns pārmācīts, viņam nodarīti miesas bojājumi, puisis arī guvis psiholoģisku traumu. Vairāk par spraigajiem notikumiem pavasarī lasi šeit.

Nupat raidījumam zēna māte atklāja, ka dēls aizvien baidās tuvoties konkrētajam TC. Viņa cerēja, ka apsardzes firma un TC administrācija veiks iekšējo izmeklēšanu, izdarīs secinājumus, savukārt policija – sauks pie atbildības apsardzes darbinieku. Tomēr zēna māte pauž vilšanos.

“Lieta ir beigusies tā, ka patiešām beigusies. Viss ir OK, it kā nekas nekas nebūtu noticis. ”Alfa” atbildēja, ka nedrīkst tur [stāvlaukumā] braukāt ar skrituļdēli. Atsūtīja noteikumus. Pēc tam uz jautājumu, kā tiks risināta situācija atbildēja, ka tiks veikta [iekšējā] izmeklēšana. Pēc tam vairs neviens nav sazinājies no ”Alfa” puses. Neiet viņš [dēls] vairs ”Alfā”. Neviens mēs neejam pat tuvumā. Arī es nevaru turp aiziet. Neviens nav pat atvainojies. Neko vispār!”

“Bez Tabu” uzrunāja TC “Alfa” vadību un apsardzes kompānijas “G4s Latvia” administrāciju, lūdzot informēt, vai notikušais uzņēmumu iekšienē izmeklēts, kādi secinājumi izdarīti. Raidījums lūdza sniegt komentārus klātienē, tomēr iesaistītie vairījās no kameras objektīva, atsūtīja atbildes rakstveidā.

“Esam veikuši iekšēju minētās situācijas izmeklēšanu un neesam konstatējuši, ka apsardzes darbinieki būtu pārkāpuši regulējošos normatīvos aktus. [..] Vēlamies norādīt, ka apsardzes darbinieku iesaistīšanās pārkāpumu novēršanā, gandrīz vienmēr ir saistīta ar negatīvām emocijām no kārtības pārkāpēja puses, tomēr, normatīvajos aktos ir noteikta kārtība, kā apsardzes darbiniekiem šajās situācijās rīkoties, lai pārtrauktu pārkāpumu. [..] “G4s Latvia” regulāri apmāca savus darbiniekus, lai pēc iespējas izvairītos no spēka piemērošanas un aizturēšanas, izmantojot šo tiesību tikai izņēmumu gadījumos, kad savādāk pārkāpumu novērst nav iespējams.”

“G4s Latvia” arī informēja, ka šī nebija pirmā reize, kad puisis skrituļojis stāvlaukumā. Arī iepriekš viņam apsardzes darbinieki esot aizrādījuši bez fiziska spēka pielietošanas.

TC “Alfa” rakstveida komentāru gatavoja vairākas dienas. Tajā lieltirgotavas vadība neatbildēja, kā vērtē šāda fiziska spēka pielietošanu pret nepilngadīgo.

“Papildinot apsardzes uzņēmuma G4S Latvia teikto, vēlreiz apliecinām, ka tirdzniecības centra ”Alfa” prioritāte vienmēr ir bijusi un būs apmeklētāju drošība un veselība. Tieši tādēļ ir izstrādāti tirdzniecības centra ”Alfa” iekšējās kārtības noteikumi, kas ir saistoši visiem apmeklētājiem un tie ir pieejami informācijas centrā. Kā arī informācija par spēkā esošajiem iekšējās kārtības noteikumiem viegli uztveramā vizuālu piktogrammu veidā ir izvietota apmeklētājiem labi redzamās vietās pie ieejām tirdzniecības centrā, lai ikviens tirdzniecības centra ”Alfa” apmeklējums būtu drošs un patīkams.”

Pēc notikušā stāvlaukumā tika piesaistīta Valsts policija (VP), kas ierosināja administratīvā pārkāpuma procesu par maznozīmīgu miesas bojājumu nodarīšanu, ko šī gada augustā izbeidza, jo likumsargi uzskatījuši, ka apsargs rīkojies atbilstoši amata pienākumiem. Likumsargi savā lēmumā skaidro, ka zēns traumēts aizstāvoties. Apsargs esot rīkojies galējās nepieciešamības vadīts.

Zēna māte Agnese ir neizpratnē par šādiem secinājumiem.

“Tad, kad apsargu izsauca uz nopratināšanu, tādus melus sastāstīja. Šausmas! Visa liecība vieni vienīgi meli! Sastāstīja, ka uzbruka viņam. Protams, ko gan citu viņš varēja teikt, jo tā būtu vienīgā situācija, kad viņš drīkstētu pielietot spēku. Tātad bērns uzbruka viņam, nekādi neesot varējis savaldīt.”

Zēnam un viņa vecākiem nelabvēlīgais lēmums pārsūdzēts un tiek izskatīts VP Rīgas reģiona pārvaldes Kārtības policijas pārvaldē.

140 komentāri