“Nevaram trenēties!” Izārdījuši ļoti labo Jēkabpils skeitparku, būvēs ko “diezgan bēdīgu”; sportisti vīlušies

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

20 komentāri

Ekstrēmo sporta veidu censoņi Jēkabpilī neizpratnē, kāpēc pašvaldība sportistu komūnai neatdod vērienīgo skeitparku, kas, kā paši uzskata, bija viens no labākajiem Latvijā. Pirms dažiem gadiem skeitparku nojauca multifunkcionālās sporta halles būvniecības dēļ, iespaidīgās konstrukcijas izjauca, un jau ilgstoši tās pūst zem klajas debess. Lai gan sākotnēji pašvaldība prātoja, ka konstrukcijas varētu salikt, pārvietojot citā vietā pilsētā, nu šī iecere ir izplēnējusi. Tā vietā Jēkabpils domnieki grasās uzsliet jaunu skeitparku, ko veidos no jaunām konstrukcijām, tomēr ekstrēmos sportistus gaidāmais risinājums sadusmojis – jaunais skeitparks, viņuprāt, būšot krietni sliktāks, tajā nevarēšot attīstīt talantu un pienācīgi sagatavoties sacensībām, ko varēja izdarīt noārdītajā skeitparkā.

Iespaidīgā skeitparka konstrukcijas pašvaldība demontēja pirms diviem gadiem, jo tās atradās vietā, kur iecerēja būvēt multifunkcionālo sporta halli. Nu konstrukcijas izjauktā veidā ilgstoši pūst zem klajas debess. Ekstrēmo sporta veidu pārstāvji, entuziasti agrāk lepojās, ka nojauktais skeitparks bija viens no labākajiem Latvijā. Sportisti ir neizpratnē, kāpēc konstrukcijas nesaliek kopā un nenovieto citā vietā pilsētā. Uzklausītie sportisti atminas, ka reiz domnieki prātojuši par konkrēto konstrukciju pārvietošanu.

Rainers
BMX braucējs

Jēkabpilī ir daudz cilvēku, kuri grib piedalīties sacensībās un progresēt, bet tagad nav iespējas trenēties nopietnākā līmenī.

Pagaidām Jēkabpils pašvaldība vietā izbūvējusi kalniņtrasi jeb pamptreku ar asfalta segumu. Šo risinājumu gan uzklausītie BMX velosportisti neatzīst par labu esam. Braukšana tajā ir pavisam citādāka – ja agrāk nu jau nojauktā skeitparka iespaidīgajās rampās varēja izpildīt galvu reibinošus trikus, pamptrekā šādus trikus nevar izpildīt. Jaunajā pamptrekā minas pārsvarā jaunāki, nepieredzējušāki censoņi. Pamptreks pašvaldībai izmaksājis ap 100 tūkstošiem eiro.

Rainers
BMX braucējs

Pamptreks nav atbilstošs, lai darītu ko nopietnu. Te nav to iespēju, kādas bija iepriekš.

Niklāvs
BMX braucējs

Visi BMX braucēji, kuri kādreiz brauca vecajā skeitparkā, var pateikt, ka vecās konstrukcijas bija daudz labākas. Pamptrekā nav vietas. Braukšana paredzēta vienā virzienā. Ja viens otram brauc pretī, var traumēties. Pamptreku pārsvarā izmanto mazie.

Jēkabpils pilsētas domes Pilsētvides departamenta direktors Raits Sirmovičs nenoliedz, ka sākotnēji domnieki sprieduši, ka nojauktās vecā skeitparka konstrukcijas varētu uzstādīt citviet, tomēr nolēma šo ideju nerealizēt dzīvē, jo konstrukciju tehniskais stāvoklis esot slikts. Uzklausītie Jēkabpils ekstrēmo sporta veidu entuziasti gan uzskata, ka iespaidīgās metāla konstrukcijas būtu lietojamas, vienīgi finiera klājums uz tām būtu jāatjauno.

Pašvaldības pārstāvis Sirmovičs cenšas mierināt sportistus, informējot, ka jauns skeitparks, kur varēšot izvērsties censoņi ar vērienīgām ambīcijām, tapšot drīzumā blakus pamptreka trasei. Pagaidām gan minētajā vietā vien ieklāts asfalts un uzstādīti dekori – betona podi ar kociņiem tajos.

Raits Sirmovičs
Jēkabpils pilsētas domes Pilsētvides departamenta direktors

Es domāju, ka šis skeitparks nebūs sliktāks. Varbūt pat progresīvāks. Jaunajā skeitparkā varēs mainīt konstrukcijas. Ja kaut ko vajadzēs pielikt klāt, ko tādu, kas interesēs sportistus, to varēs izdarīt. Savukārt vecajā, demontētajā skeitparkā viss bija stacionārs. Nekas nebija grozāms, pievienojams.

Sportiski gan apšauba, ka jaunajam skeitparkam atvēlētā teritorija ļaus izvērsties ar izmēros līdzvērtīgām konstrukcijām, par ko savām acīm pārliecinājās arī “Bez Tabu” komanda.

Rainers un Niklāvs
BMX braucēji

Jaunajam skeitparkam iedalīts budžets – 63 tūkstoši eiro. Pagaidām te ir podi ar eglēm un šķībi uzliets asfalts. Nebūs tur vietas tik lielām konstrukcijām. Es uzskatu, ka veco konstrukciju pārvietošana citviet un to atjaunošana izmaksātu lētāk nekā šī jaunā skeitparka izbūve.

Pēc “Bez Tabu” lūguma Jēkabpils pašvaldības pārstāvji uzrādīja žurnālistiem jaunā skeitparka plānojumu, ko raidījuma komanda tālāk pāradresēja Jēkabpils sportistiem. Aplūkojot plānojumu, viņu verdikts ir lakonisks un pašvaldībai neglaimojošs: “Jaunā parka plānojums ir diezgan bēdīgs.”

Jaunā skeitparka plānojumu var lejupielādēt šeit.

Taujāts, vai domnieki, pirms izlēma, kādu skeitparku izbūvēt, konsultējās ar sportistiem, pašvaldības pārstāvis Sirmovičs norāda, ka plānojumu izstrādājuši profesionāļi, kuru vidū ir ekstrēmo sporta veidu pārstāvji.
Raits Sirmovičs
Jēkabpils pilsētas domes Pilsētvides departamenta direktors

Šo specifikāciju sastādīja jomas profesionāļi no firmas “City Playgreouds”. Ne reizi vien tika apspriests, ko šeit izvietot. Viņu vidū ir sportisti, kuri ikdienā arī lieto skeitparkus.

Projekta plānotāji no “City Playgrounds” piekrīt Jēkabpils pašvaldības pārstāvjiem, ka vecā skeitpaka konstrukcijas savu laiku jau nokalpojušas un nebūtu saimnieciski izdevīgi tās remontēt, tomēr raidījumam “Bez Tabu” norādīja, ka Jēkabpils domniekiem diskusijās ar plānotājiem nebija skaidras izpratnes par to, kas nepieciešams Jēkabpils sportistiem. “City Playgrounds” pārstāvis atzina, ka mūsdienās par pašvaldības piešķirtajiem līdzekļiem nevarot izbūvēt ko tikpat vērienīgu, līdzvērtīgu kādreizējam skeitparkam.

Toms Siliņš
SIA “City Playgrounds” pārstāvis

Tas nav slikts risinājums, bet, protams, to nevar pielīdzināt kārtīgam skeitparkam, kāds bija savulaik Jēkabpilī. Es kā speciālists varu noteikti teikt, ka risinājums nav tas sliktākais. Vai tas ir tas, ko jēkabpilieši bija gaidījuši, ņemot vērā, kāds bija līdz šim, es domāju, ka viennozīmīgi ne. Vai mēs kā projektētāji un būvniecības uzņēmums labprāt redzētu Jēkabpilī nopietnāku risinājumu? Arī viennozīmīgi. Diemžēl ar klupšanas akmeņiem risinājums apstājās pie šī.

20 komentāri

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Jūs nopietni?!" Māmiņām ar zīdaiņiem un maziem bērniem liedz iepirkties lielveikalos

"Jau trīsreiz mēneša laikā!" Nepiestājot pieturā, autobusu šoferi vairākkārt atstājuši bērnu šosejas malā

Bijusī īrniece šokā, saņemot paziņojumu no tiesas, ka viņai ir sens parāds namīpašniekam

"Viņam seko bērni, glābiet viņus, kamēr var!" "TikTok" aktīvists stāsta par netiklībām ar bērniem un bez mitas lamājas

"Jāuzmanās, uzticot bērnus tādām skolām." Vakcīnskeptiķu skolā bez licences sola "saudzīgu vidi" bez Covid-19 ierobežojumiem

"Ar tādu mašīnu nav problēmu pārsniegt ātrumu arī vecmammai." CSDD tehniskās apskates darbinieks traucas ar 168 km/h

Dziedātāja Olga Rajecka sašutusi: Maksāju par trim fāzēm, bet saņemu vienu!

Rīdzinieki pikti, jo nav apkures un sākuši pelēt pat vasarā nomainītie logi!

Dūru vicināšana un kliegšana jeb cīņa par apsaimniekotāju Rīgas "Ķīnas mūrī"

"Balkoni nenogāzīsies?" Olainē apšauba mājas renovācijas projektu

"Ja atkal notiks avārija, atkal taisni upē?" Tilts jau gadu bez barjerām, bīstamība uz Bauskas šosejas

"Tur viss ir pretīgi! Gribam atpakaļ naudu!" Četri indieši Rīgā "iegrābjas" ar dzīvokļa īri