Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

112 komentāri

Kuldīgas novada pašvaldības policijas priekšnieks Rinalds Gūtpelcs, kurš savulaik sodīts krimināllietā par miesas bojājumu nodarīšanu, pieķerts braucam ar auto bez derīgas tehniskās apskates, šoruden sagaidījis pirmās tiesu instances lēmumu citā krimināllietā. Tiesa lēmusi, ka Kuldīgas novada galvenais kārtībsargs pārkāpis dienesta pilnvaras, pārmērīgi lietojot elektrošoka ierīci, tādējādi nodarot miesas bojājumus. 200 sabiedriskā darba stundu un aizliegums ieņemt konkrēto amatu – šāds ir piespriestais sods. Tomēr amatu R. Gūtpelcs atstāt negrasās.

Agrāk Rinalds Gūtpelcs strādāja Valsts policijā, Kuldīgas iecirknī. 2010. gadā tiesa viņu atzina par vainīgu miesas bojājumu nodarīšanā (izlauza roku) aiz neuzmanības iereibušam aizturētajam, un sodīja viņu ar 360 latu naudassodu. Darbu policijā togad R. Gūtpelcs pameta, tomēr pašvaldība ar domes priekšsēdētāju Ingu Bērziņu priekšgalā tajā pašā gadā krimināllietā notiesāto iesēdināja pašvaldības policijas priekšnieka krēslā.

Lai gan likums “Par policiju” nosaka, ka aizliegts ieņemt pašvaldības policista amatu, ja persona notiesāta par tīšu kriminālpārkāpumu, tolaik Kuldīgas iedzīvotāji bija sašutuši par pašvaldības labvēlību pret R. Gūtpelcu, ierādot “silto vietiņu”. Uzskatīja, ka ētisku apsvērumu dēļ tiesātai personai nevajadzētu ieņemt konkrēto amatu.

Domes priekšsēdētājas atbalstošais plecs

Taujāta par to, kāpēc šāds lēmums pirms septiņiem gadiem pieņemts, ilggadējā Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja atbild: “Mūsu valsts jau tā ir pietiekami policejiska. Ir jātic cilvēkam, jādod otra iespēja.”

Bet domes priekšsēdētājas I. Bērziņas labvēlību R. Gūtpelcs baudījis vēl un vēl. Būdams galvenais pašvaldības kārtībsargs, viņu iedzīvotāji iemūžināja braucam ar auto bez derīgas tehniskās apskates.

Tāpat sekoja vēl viena krimināllieta par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, pārmērīgi pielietojot elektrošoka ierīci pret cilvēku. Par spīti pārkāpumiem pašvaldībā nav ierosinātas disciplinārlietas.

Jauns pavērsiens: pirmā instance lemj, ka vainīgs, priekšnieka krēsls jāpamet

Bez Tabu uzzina, ka šā gada septembra beigās Liepājas rajona tiesa lēma, ka elektrošoka lietā R. Gūtpelcs ir vainīgs. Piespriestais sods: 200 sabiedriskā darba stundu un aizliegums ieņemt konkrēto un citus atbildīgus amatus valsts un pašvaldību iestādēs turpmākos dažus gadus. Tomēr R. Gūtpelcs negrasās pamest pašvaldības policijas priekšnieka krēslu.

Rinalds Gūtpelcs

Rinalds Gūtpelcs

Neesmu viņā [tiesas lēmumā] iedziļinājies, bet, protams, šim lēmumam nepiekrītu. Es izmantošu savas tiesības, lai to pārsūdzētu.

Mēs katrs izmantojam savas tiesības. Tas ir normāli. Tā ir tiesiska valsts. Tas ir demokrātijas pamatprincips.

Kamēr pārsūdz pirmās tiesu instances lemto, R. Gūtpelcs amatu neatstās. Teorētiski pārsūdzības process var ievilkties līdz par Augstākajai tiesai. Taujāts, vai viņš necenšas iespējami ilgi un savtīgu mērķu vārda turēties pie amata, tādējādi iespējami ilgi saņemt algu no nodokļu maksātāju maciņiem, kaut apzinās, ka ir vainīgs, R. Gūtpelcs atbild: “Jūs, tāpat kā es, esat par taisnību. Par taisnību līdz galam.”

Vaicāts, vai neuzskata, ka, neatkāpjoties no amata vismaz uz laiku, kamēr nav paziņots galējais tiesas spriedums, viņš negrauj uzticību policijai un vai fakti par līdzšinējiem pārkāpumiem neveicina neuzticēšanos pašam, R. Gūtpelcs teic, ka “par to mēs domāsim vēlāk, kad būs galējais tiesas spriedums.”

Pašvaldības (ne)rīcība

Līdz šim Kuldīgas novada dome ar priekšsēdētāju Ingu Bērziņu priekšgalā ir bijusi ļoti labvēlīga pret R. Gūtpelcu. Par spīti tam, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas ierēdņi, kuri uzrauga pašvaldību darbu, allaž skaidro, ka vietvaru amatpersonu pārkāpumus jāizmeklē ne vien tiesībsargājošām iestādēm, bet arī darba devējam (šajā gadījumā – novada domei), Inga Bērziņa allaž aizstāvējusi R. Gūtpelcu – nav ierosināta neviena izmeklēšana pašvaldības līmeni. Atstādināšana uz tiesāšanās laiku, rājiens, aizrādījums vai citi soda veidi izpaliek.

Tomēr iemesli striktākai rīcībai, domājams, bijuši: pats R. Gūtpelcs savulaik paskaidrojumos Bez Tabu atzinis, ka braucis ar auto bez tehniskās apskates; tāpat fakts par vairākām krimināllietām nedara godu policijai.

Inga Bērziņa

Inga Bērziņa
Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja

Es cieši pastāvu uz to, ka viņš to [pielietojis elektrošoka ierīci] nav darījis.

Vaicāta, kā tieši nonākusi pie šādas pārliecības, ņemot vērā, ka nav bijusi notikušā lieciniece un nav uzsākta izmeklēšana pašvaldības līmenī, I. Bērziņa teic: “Es ticu cilvēkiem. Es ticu Rinaldam Gūtpelcam. Viņš var turpināt darbu.”

Atšķiras no citām pašvaldībām

Bez Tabu I. Bērziņai atgādina, ka līdzīgās situācijās citu pašvaldību domnieki rīkojas krietni aktīvāk. Piemēram, pēc tam, kad tika izgaismota Ropažu pašvaldības policijas vizināšanās ar auto bez derīgas tehniskās apskates, uzreiz sekoja rājiena izteikšana.

“Pašvaldības ir dažādas. Mums taču nav jādara tā, kā dara citi,” šādu nostāju pauž Kuldīgas novada pašvaldības vadītāja I. Bērziņa.

Bez Tabu rīcībā ir neoficiāla informācija, ka R. Gūtpelca atstādināšanu, vismaz uz tiesāšanās laiku, savulaik I. Bērziņai piedāvājis kādreizējais domes priekšsēdētājas vietnieks Aleksandrs Lange. I. Bērziņa atminas šādu sarunu, bet apgalvo, ka A. Lange to neesot pieprasījis uzstājīgi.

Sakari palīdz?

Ilgu laiku domes Administratīvo nodaļu vada Inese Ozola. Ilgus gadus viņa bija arī R. Gūtpelca sieva, bet salīdzinoši nesen laulība šķirta. Gan R. Gūtpelcs, gan domes priešstāve I. Bērziņa noliedz, ka tikt cauri sveikā palīdzējuši sakari pašvaldībā.

 • Bez Tabu žurnālists: “Vai Gūtpelca kungam pazīšanās nenāca par labu kādreiz?”
 • Domes priekšsēdētāja I. Bērziņa: “Tas ir jūsu viedoklis. Es domāju, ka nē.”
 • Bez Tabu žurnālists: “Jūs domājat, bet neesat pārliecināta?”
 • Domes priekšsēdētāja I. Bērziņa: “Nu… nē.”

Gan R. Gūtpelcs, gan I. Bērziņa uzskata, ka Liepājas rajona tiesa un elektrošoka lietas uzraugošie prokurori nav iedziļinājušies visos faktos, izmeklējuši un lēmuši nepareizi.

Savukārt prokurore Inguna Blumberga norāda, ka viss ir gluži pretēji, turklāt, lai izvairītos no interešu konflikta un ietekmēšanas lietu izskatījusi neatkarīga prokuratūra un Valsts policija Talsos, nevis Kuldīgā, kā tas bijis iecerēts sākotnēji.

Iedzīvotāju sūdzības

Vairāki uzrunātie Kuldīgas iedzīvotāji ir neapmierināti ar R. Gūtpelca saimniekošanu pašvaldības policijā. Jaunieši, kuri vēlas palikt anonīmi stāsta, ka viņu drauga tēvu, kurš bijis alkohola reibumā, galvenais kārtībsargs fiziski iespaidojis.

Savukārt citi sastaptie, kuri arī nevēlas, lai vārdi tiktu atklāti, teic:

“Man puišelītis stāstīja. Viņam pilna pudele alus, neattaisīta. Saka Gūtpelcam, ka nedzer. Viņš [Gūtpelcs] attaisa pudeli, izlej alu un saka: “Tagad jūs dzerat.” Un uzliek sodu. Paprasi jebkuram bomzim par viņu. Vissliktākais “ments”. To, kurš ir piedzēries, aizved uz mežu, iedod pa galvu, lai kājām nāk mājās. Es pat tādus cilvēkus zinu. Šajā mājā dzīvo. Aizved prom pie lapsām [mežā], izmet tur. Bet cilvēks attopas un nesaprot, kur diena, kur vakars, kur viņš ir atvests. Vienkārši izmet ārā. Krievu Jurčiku aizveda uz Graudupi. Nāca mājās kājām. Kādi 15 kilometri.”

TOP komentāri

 • Gatis Pūcītis
 • Sandix
  +85 +79 -6

  Sandix

  Domes tante iespārda- “es viņam ticu” :D :D Super!!!!!!!! Skatījos un nesapratu smieties vai raudāt
 • Kadiķis
  +78 +74 -4

  Kadiķis

  HAHHhHhAaaaa, kopā abi sižeta varoni stāv gadatirgū!!!!! Tas laikam izskaidro to aizstāvēšanu - sen zināms fakts, ka viņi abi ir ļoti labi draugi un roka roku mazgā, paprasiet jebkuram vietējam. Visatļautība....,,,,

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl