“Nepamanīs galvu un pārbrauks pāri!” Ūdensmoči traucas šaurā upītē, kur peldas vietējie – nelaime nenāk brēkdama

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

11 komentāri

Iedzīvotājus, kuriem pieder īpašumi Dalbē, Ozolnieku pusē, satrauc ūdens motociklistu traukšanās šaurajā Misas upē. Iedzīvotāji prāvas ūdens motociklistu grupas, braucot lielā ātrumā, novērojuši vairākās dienās. Vietējie norāda, ka turpat upē, iznākot no saviem īpašumiem upes krastā, peldas gan pieaugušie, gan bērni, kurus ūdens transports apdraud. Pēc iedzīvotāju domām, var notikt lielas nelaimes.

“Bez Tabu” redakcijā vērsās senioru pāris Andris un Vija, kuriem Dalbē, Misas krastā, pieder vasarnīca. Viņi pauda sašutumu par novēroto Misā, satraukumu izteica daudzu vietējo vārdā. Andris un Vija uzrādīja vairākus video, kuros iemūžināta ūdens motociklistu traukšanās šaurajā upē gar vietām, kur, iznākot no saviem īpašumiem, upē veldzējas īpašumu saimnieki, viņu radinieki un ciemiņi, tostarp bērni. Uzrādītajos video redzams, ka vienā dienā lielā ātrumā upē traucas četru ūdens motociklistu grupa, citā dienā – četri ūdens moči.

Andris un Vija
satraukti par savu un citu drošību

Nopeldējāmies, iznācām no upes, kad pēkšņi redzam, ka “dod vaļā”! Mēs varējām arī nepaspēt [izkļūt krastā]! Viņi var nespēt izvairīties, nobremzēt! Ja kāds te peldas, viņi to mazo pieaugušā vai bērna galvu, kas ir virs ūdens, nepamanīs, pārbrauks pāri un to nemaz nezinās!

Iedzīvotāji par apdraudējumu mazajā upē ziņojuši pašvaldības policijai, kura raidījumam stāstīja, ka nenostājas neviena – nedz ūdens motociklistu, nedz peldētāju – pusē. Policijā norādīja, ka, apskatot aculiecinieku video, nevar spriest par kādiem pārkāpumiem, jo Misā nav noteikts aizliegums pārvietoties ar šādiem ūdens transportlīdzekļiem, tāpat vietās, kur iedzīvotāji peldas, iznākot no saviem īpašumiem, nav oficiālu peldvietu (ja tur tādas būtu, tad gan ar ūdens motocikliem tām nedrīkstētu tuvoties). Centīsies atrast konkrētos braucējus, lai pārliecinātos, vai ievērotas normatīvajos aktos noteiktās prasības par ūdens motociklu obligātu reģistrēšanu, tāpat, lai pārliecinātos, vai braucējiem ir tiesības vadīt šādu transportlīdzekli, informēja policijā. Ja šīs prasības ievērotas, braucējus nav par ko sodīt, piebilda policijā.

Arnis Joma
Ozolnieku puses galvenais pašvaldības policists

Regulējums šajā vietā neaizliedz pārvietoties ar ūdens motociklu. Ja ūdens motocikls atbilst visiem noteikumiem, ir attiecīgās kategorijas vadītāja apliecība, braucējs nav alkohola reibumā, uzvilcis drošības vesti un ievēro pārējās prasības, ūdens motociklists neko nepārkāpj. Konkrētajā vietā nav oficiālas peldētavas, līdz ar to personām, kuras dodas peldēties upē, jārēķinās, ka šī vieta nav paredzēta peldēšanai.

CSDD aicina ieviest kārtību, lai nenotiktu nelaime

Nosodošāks par ūdens motociklistu izdarībām Misā ir Juris Teteris, Ceļu satiksmes un drošības direkcijas (CSDD) Kvalifikācijas daļas vadītājs.

Juris Teteris
CSDD Kvalifikācijas daļas vadītājs

Ir stipri vien jāpadomā, kur braukt, un par iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Būtībā šādi skati izslēdz iespēju dodies nopeldēties upītē, jo tas ir bīstami!

CSDD pārstāvis Teteris atgādina pašvaldībai, ka līdzīgi kā uz sauszemes ceļiem arī ūdeņos jābūt kārtībai. Pēc Tetera domām, ja pastāv šāds risks, jāizvieto zīmes un jākoriģē pašvaldības saistošie noteikumi.

Juris Teteris
CSDD Kvalifikācijas daļas vadītājs

Ceļa īpašniekam un pārvaldītājam savus ceļus (arī ūdens ceļus) ir ne vien tiesības, bet arī pienākums aprīkot ar attiecīgām ceļazīmēm. Ļoti līdzīgi ir arī ūdeņos. Ministru kabineta noteikumos par kuģošanas līdzekļu satiksmi iekšējos ūdeņos atrunāts, ka, ja ir nepieciešams, iespējams uzstādīt attiecīgas ūdens satiksmes zīmes. Ir, piemēram, tāda ūdens satiksmes zīme, ar ko aizliedz ūdens motociklu pārvietošanos.

Pašvaldības policijā pauda, ka vērtēs ierosinājumu izvietot zīmes konkrētajā upē un koriģēt pašvaldības saistošos noteikumus.

11 komentāri