Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

4 komentāri

Latvijas darbā iekārtošanas firma nav izmaksājusi algas 100 tūkstošu eiro apmērā daudziem desmitiem cilvēku, kuri godprātīgi strādājuši Norvēģijā. Valsts darba inspekcija cīņā ar komersantu ir bezspēcīga.

Mārtiņš ir viens no daudziem latviešiem, kurš devās uz Norvēģiju, lai tur, Latvijas firmas SIA “Dakini” algots, celtu skandināviem mājas. Tāpat kā daudzi citi, nesaņēma nedz solīto avansu, nedz darba algu.

“Viņi knapi samaksāja, lai varam aizbraukt uz turieni. Knapi aizbraucām ar to līdz Norvēģijai. Dzīvojām par savu naudu. Solīja, ka izmaksās avansu, vēlāk arī algu, bet tad, kad nesamaksāja, sapratām, ka kaut kas nav labi. Lai gan pirmajā nedēļā nesamaksāja avansu, vēl nostrādājām otru nedēļu. Bet nekā. Arī pārējie strādāja, velkot dzīvību,” stāsta Mārtiņš, kuram firma SIA “Dakini” palikusi parādā vairāk nekā tūkstoš eiro, tomēr izdevies sagrabināt mājupceļam.

34 cietušie! Lai atgrieztos dzimtenē, pat ubago

Tiesa, citiem nav tā paveicies. Lai atgrieztos dzimtenē, nācies aizņemties naudu, iekulties kredītsaistībās. Dažs pat neesot pārstājis strādāt, kaut par to nemaksā.

“Džeki pat uz ielas gāja prasīt naudu, lai tiktu atpakaļ,” teic Mārtiņš.

No biroja Rīgā, Krišjāņa Barona ielā, darbā iekārtotāji no SIA “Dakini” ar priekšnieku Mārtiņu Zvirbuli priekšgalā izgaisuši, un uzņēmuma saimnieciskā darbība apturēta. Bez Tabu sazinās ar sievieti no Grobiņas, kuras ģimenē bez algām palikuši četri vīrieši (katram nav samaksāti aptuveni četri tūkstoši eiro). Kundze stāsta, ka ir apzinājusi 34 bešā palikušos cilvēkus.

“Neliešu bars, kas apkrāpj cilvēkus! Daudzi mocījušies, lai tiktu atpakaļ uz Latviju. Ņēmuši kredītus. Viņš [Mārtiņš Zvirbulis] necēla klausuli, kaut cilvēkiem mājās jābrauc. Latvijā sievietei bērniņš piedzima. Viņa man zvanīja un raudāja klausulē, jo viņai jāpaliek slimnīcā, jo vīrs nevar atbraukt un pārvest viņu mājās. Tā situācija ir tik pretīga!” sašutusi par uzņēmēja negodprātību ir sieviete.

Darba inspekcija nolaiž rokas bezspēcībā

Valsts darba inspekcijā saņemtas daudzas sūdzības par šo komersantu saistībā ar darba algu neizmaksāšanu, tomēr cīņā ar firmu darba ņēmēju aizstāvji ir bezspēcīgi.

“SIA “Dakini” uz uzaicinājumiem ierasties pie mums nereaģē. Uzsāktas vairākas pārkāpumu lietvedības, piemēroti sodi, bet, tā kā viņi nereaģē uz mūsu aicinājumiem, darbiniekiem tas nozīmē, ka Valsts darba inspekcija nevarēs noskaidrot apstākļus un izdot rīkojumu, lai darbinieki varētu vērsties pie tiesu izpildītāja ar izpildrīkojumu par darba samaksas piedziņu,” skaidro Evita Leonova-Bērziņa.

Valsts darba inspekcija var piemērot vien 700 eiro sodu par nesadarbošanos, jo, lai bijušie darbinieki varētu saņemt nopelnīto naudu, jāpierāda darba attiecības, bet bez darbā iekārtotāja iesniegtās dokumentācijas tas neesot iespējams.

Parādā pat 67 darbiniekiem vairāk nekā 100 tūkstošus eiro

Bez Tabu komanda uzdodas par darba tīkotājiem un sazinās ar SIA “Dakini” priekšnieku Mārtiņu Zvirbuli, taujājot pēc darba iespējām Norvēģijā. Tomēr M. Zvirbulis atcērt, ka darba vairs nav un pārtrauc sarunu. Tomēr, kad žurnālisti iziet no slēpņa, M. Zvirbulis ir runīgāks, taču kameras priekšā stāties atsakās.

“Parādsaistības kopumā ir pret 67 cilvēkiem, kuras veidojušās tāpēc, ka mums palika parādā starpnieks. Esam apakšuzņēmējs. Parāds man no uzņēmuma SIA “Scanhouse” izveidojies gandrīz 200 tūkstoši eiro. Tālāk es esmu parādā [darbiniekiem] 100 tūkstošus eiro. Es nevienā brīdī neesmu noliedzis, ka esmu parādā. Arī manās interesēs ir atgūt naudu. Un darbinieki nopelnīto saņems agrāk vai vēlāk,” skaidro SIA “Dakini” priekšnieks.

Uzņēmums SIA “Scanhouse”, kurš vēl nesen sevi pozicionēja kā “vienu no lielākajiem koka karkasa māju ražotājiem Baltijas valstīs”, kas darbību izvērsis arī Norvēģijā, nu ir pasludinājis maksātnespēju un, tāpat kā apakšuzņēmējs SIA “Dakini”, no biroja telpām pazudis nezināmā virzienā.

Arī par SIA “Scanhouse” Valsts darba inspekcijā saņemtas vairākas sūdzības par algu neizmaksāšanu. Tā kā abām firmām uzņēmējdarbība pārtraukta pilnībā vai daļēji, darba ņēmēju aizstāvji nelolo cerības, ka bešā palikušo cilvēku pulks saņems darba samaksu.

Foto

TOP komentāri

 • Alvis
  +1 +1 0

  Alvis

  Esat uzmanīgi no Sanda Spēlmaņa, kas dzīvo Norvēģijā, Oslo viņš ir krāpnieks un zaglis, nekad neticat šim cilvēkam, par naudu dvēseli sātanam pārdos un nodos jebkuru.
  Pats slinks, negrib strādāt meklē sev partnerus un pēc tam uzmet!
  No malas ļoti pozitīvs, bet iekšēji sapuvis cilvēks!
  Adrese, kur šis zaglis dzīvo Bjerkealleen 5a, 1914, Ytreenebakk!
 • konstantins
  0 0 0

  konstantins

  Mus.tapat piecakareja vacietis Belgija . Nosedejam brisele kutuzka un deporteja uz lv. Taka tur tadu pidaru ari pilns. Un vel ES galvaspilseta. Pidarjugas pedejie!
 • SO.
  0 0 0

  SO.

  Nesaprotu to mūsu valsts dienestu nevarību vai negribību, lai aizstāvētu un sargātu savus cilvēkus.Te nu ir -slēdziet līgumus, rezultāts viens-apkrāpti darba cilvēki.Paies mazs laiciņš, kungam būs PIEREĢISTRĒTA jauna firma,uzņēmumu reģistrs neklapēs ne ausi, sak, šmugulējies uz priekšu!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl