Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

4 komentāri

Tas bija tieši pirms gada, kad Bez Tabu ierosinātā reidā kopā ar inspektoriem no Vides dienesta, Daugavā tika atklāta maluzvejniecība tādā apjomā, ka tas likās neticami. Vairāk lasi šeit! Vai kaut kas ir mainījies?

126 atļauto nēģu zvejas murdu vietā vairāk nekā 3000. Prātam neaptverams maluzvejniecības fakts, kas līdz pērnajam gadam brīnumainā kārtā paslīdēja garām gan Valsts vides dienesta inspektoriem, gan sabiedrībai kopumā.

Murdi bija izvietoti gan Valsts prezidenta, gan vides sargu deguna galā. Nav skaidri zināms, cik ilgi zvejnieki šādā veidā, uzspļaujot visiem, Daugavā bija darbojušies.

Neatkarīgi no tā zvejnieku kooperatīvs ”Vecdaugava”, kuri atzinās šāda apjoma “maliķošanā”, izspruka ar salīdzinoši maigu sodu, 4000 eiro un atguva (!?!?!?) visus murdus.

Gada laikā neko nespēj izdarīt

Pirms nedēļas Bez Tabu bija iespēja aprunāties ar vides inspektoru Gintu Zemitānu, kurš tieši ir atbildīgs par šīs teritorijas pārbaudi. Vaicājām, vai šogad ir bijusi kāda pārbaude? Viņš saka, ka laivu ar attiecīgu eholoti, ar kuru var redzēt priekšmetus zem ūdens, viņi saņēmuši pirms mēneša.

Reidiem tā nav gatava. Gads riņķī, aprīkojums nav sakārtots. Bēdīgs skats. Zvejas kontroles departamentam, ar kura puišiem pērn pārkāpums tika konstatēts, šāds aprīkojums, laiva un eholote ir. Vai sadarbībā ar viņiem kontrole veikta?

”Nav. Mums kaut kā nesanāk sadarbība ar viņiem. Lielā laiva izcelta no ūdens, mazā gan ir izmantojama, eholotes rāda. Lielrīgai šobrīd nav, ar ko veikt kontroli.”

Murdi, ronis un rozes

Bez Tabu atšķirībā no departamentiem gan ir laba sadarbība kaut vai ar tiem pašiem makšķerniekiem, un laižam Likteņupē. Sākam ar Voleriem, kur atrodas Zvejas kontroles departaments un kuru deguna galā pērn notika maluzvejniecība. Tur salikti lielie lašu murdi, kurus labi var saskatīt, jo šogad tie ar karogiem nomarķēti pamatīgi.

Mēs neesam vienīgie, kuriem ir interese par zvejnieku murdiem. Daugavā pamanām roni, kurš ieradies inspicēt zvejas rīkos, kuros viegli tikt klāt lašiem. Pamazām tuvojamies Vanšu tiltam, sāk parādīties nēģu ķeramās uzpariktes.

Piemēram – zem Vanšu tilta ir veselas septiņas atzīmes. Baudām. Mazliet neticami, bet patīkami. Zem katras stoderes ir viens murds. Pēkšņi pamanām ko kopainā absolūti neiederīgu. Kāds Daugavā kaisījis sārtas rozes.

Sabiedrības iniciatīva

Šoreiz papildu murdus tā arī neieraugām un mierīgu sirdi peldam mājup. Bet tas nenozīmē, ka turpmāk zvejniekiem nepievērsīs pastiprinātu uzmanību. Copmanis Arvis Ančevskis, kurš pērn par maluzvejniecības faktu rakstīja gan attiecīgajai ministrijai, gan instancēm saka, ka ir padomā kāda akcija.

”Man šoruden bija doma, ka kaut kad, nevienam iepriekš neizziņotā laikā, savāksimies uz Daugavas ar laivām, eholotēm, sadalīsim upi sektoros un pārbaudīsim.

Ideju, ja laiks ļaus, mēs realizēsim noteikti, jo turpmāk nedrīkst pieļaut šādu masveida upes izlaupīšanu, kā tas notika pērn.”

Tas tikai nozīmē, ka katrs liekais murds agri vai vēlu tiks pamanīts un šoreiz, ja tā notiks, tauta vairs neļaus maluzvejniekiem izsprukt ar niecīgu sodu.

TOP komentāri

 • Jānis Albertiņš
  +2 +2 0

  Jānis Albertiņš

  1) samērīgi. Jāsoda samērīgi. Tie nav 4000. Ja individuāli maluzvejnieki nodara 31000 zaudējumus, tad parēķiniet, cik daudz zaudējumu radījuši šie, rūpnieciskie maluzvejnieki...
  Ja vienā murdā vienā dienā ienāk viens nēģis, un tie ir 1000 nelikumīgi murdi, tad tie ir 1000 nelikumīgu nēģu dienā. Ja pieņemam, ka 10 nēģi ir aptuveni kilograms, tad tie ir 100kg nēģu dienā. 100kg nēģu cena ir kā minimums 6Eur/kg. Tātad ienākumi no nelegālajiem murdiem dienā ir vismaz 600Eur. Ja nēģu sezonā labvēlīgi laikapstākļi ir bijuši 30 dienas, tad tie ir vismaz 18 000Eur sezonā. Neviens nav piefiksējis, cik sezonas uzņēmums ir darbojies. Bet tā noteikti nav primā. Cilvēki uz šī rēķina ir sarausuši savus 100 000 stabili, bet sodu samaksā 4000? Tikmēr individuālie maluzvejnieki par vienu murdu ir saņēmuši pat 3500Eur... Vai tas ir godīgi?

  2) kurš kompensēs legālajiem nēģu tačiem zaudējumus, kas radušies dēļ šīs liela apjoma nelegālās zvejas?

  * http://www.delfi.lv/news/national/criminal/maluzvejnieku-masina-atrod-ieverojamu-skaitu-negu-nodaritie-zaudejumi-resursiem-31-120-eiro.d?id=45802175
 • Alberts Dinters
  +1 +1 0

  Alberts Dinters

  Durnākais jau ir tas, ka pērn neviens neskaitīja, cik katrā no murdiem ir bijis nēģu. Neoficiāla informācija liecina, ka ap 10kg. Atrunas par neuzskaitīšanu arī bija smieklīgas.
 • Bez Tabu

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl