”Neesmu pie Dieva, lai grēkus sūdzētu!” Dagdas domniece par braukšanu dzērumā un žūpošanu darba vietā

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

14 komentāri

Dagdas novada domnieki darba vietā uzdzīvo, lietojot alkoholiskos dzērienus, pēc kā sēžas pie stūres. Vēlāk divas pašvaldības augstas amatpersonas, dzērumā vadot katra savu auto, pieķer policija, kas atņem tiesības. Balsojumā par atstādināšanu no amata izglābj draudzīgā domes vadība, lai gan uzraugošā ministrija iesaka pat nolikt mandātu. Domes opozīcijas deputātiem un Dagdas iedzīvotājiem šķiet absurdi, ka balsojumā par atbrīvošanu piedalījusies pati amatpersona-likumpārkāpēja un viņas vīrs, arī domes deputāts.

Septembrī darbdienas viducī Dagdas novada pašvaldības telpās domes darbinieki un amatpersonas svinēja kolēģa 50 gadu jubileju, lietojot alkoholiskos dzērienus. Todien pēc svinībām katrs pie sava auto stūres sēdās domes priekšsēdētāja vietniece Sandra Viškure un domes Finanšu nodaļas vadītājs Ēriks Čaplinskis. Abu vizināšanos alkohola reibumā apturēja Valsts policija, Viškures izelpā konstatējot 0,7 promiļu reibumu, Čaplinska izelpā – 1,2 promiļu reibumu.

Visatļautības paraugstunda. Draugi domē pasaudzē

Čaplinskis uzreiz samierinājies ar autovadītāja apliecības anulēšanu un atdevis auto evakuēšanai, savukārt Viškure atteikusies parakstīt likumsargu sarakstīto protokolu. Šādā gadījumā dzērājšoferis nogādājams pārbaužu veikšanai medicīnas iestādē, kam Viškure piekritusi. Taktiskais gājiens novilcināt laiku, cerot, ka reibums izvējos, gan izgāzās – arī medicīniskajās pārbaudēs konstatēts reibums, kas liedz sēsties pie stūres. Rezultātā arī Viškurei atņemta autovadītāja apliecība.

Pēc pieķeršanas dzērumā pie stūres Dagdas novada dome rosināja sasaukt ārkārtas sēdi, kurā uzstāja Viškuri atbrīvot no pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieces amata. Balsojumā septiņi deputāti nobalsoja par atlaišanu, astoņi deputāti vēlējās, lai dzērājšofere paliek amatā. Draudzīgo žestu, balsojot pret atlaišanu, izrādīja šādi deputāti: domes priekšsēdētājs Aivars Trūlis, Aleksandrs Gžibovskis, Irēna Gžibovska (visi no ”Latvijas Reģionu apvienības”), Raitis Azins, Inese Plesņa (abi no ”Saskaņas”), Viktors Krūmiņš (”Zaļo un Zemnieku savienība”), pati Viškure un viņas vīrs Anatols Viškurs (abi arī no ”Zaļo un Zemnieku savienības”). Tieši Viškuru pāra balsis ļāva saglabāt priekšsēdētāja vietnieka amatu.

Opozīcijas deputāts: Esam tālu no tiesiskuma

Opozīcijas deputāts Raimonds Nipers (”KPV LV”) sarunā ar “Bez Tabu” pauž viedokli, ka pašas Viškures un viņas vīra piedalīšanās balsojumā uzskatāms par interešu konfliktu, ka pārējo domnieku balsošana par labu Viškurei esot ņirgāšanās par tiesiskumu.

Raimonds Nipers
Dagdas novada domes deputāts, balsoja par Viškures atbrīvošanu no amata

”Ja uzņēmuma vadītājs brāļojas ar ”zaļo pūķi”, cik tas var būt veiksmīgs uzņēmums? Kādu piemēru sabiedrībai rāda valsts amatpersona, kura brauc dzērumā, bet par to netiek atlaista? Tās ir postpadomju paliekas. Jautājums: vai esam tiesiska valsts? Tas rāda, cik esam tālu no tiesiskuma.”

Viens dzērājšoferis “saslimst”, vairoties no represijām domē

Dienā, kad “Bez Tabu” komanda ierodas Dagdas novada domē, tur nesastapt dzērājšoferi, Finanšu nodaļas vadītāju Ēriku Čaplinski. Uzreiz pēc pieķeršanas reibumā pie stūres viņš esot saslimis, stāsta domē sastaptie darbinieki.

Savukārt priekšsēdētāja Viškure, taujāta, vai lietojusi alkoholiskos dzērienus darba vietā un darba laikā, atbild, ka svinības sākušās darbdienas viducī. Policija viņu pieķēra pārkāpjam likumu ap pulksten 19.00 vakarā.

Sandra Viškure
Dagdas novada domes priekšsēdētāja vietniece, pieķerta pie stūres reibumā. Bez Tabu tiekas ar otru amatpersonu

”Es paņēmu to vienu vīna glāzi. Tā viena vīna glāze, droši vien, deva tās promiles. Es cilvēku apsveicu un aizgāju. Apsveicu pusdienlaikā, pulksten 12. Pēc tam aizgāju prom, darīju savas darīšanas, kas man bija jādara.”

Viškure nenoliedz, ka  sākotnēji atteikusies no policijas protokola parakstīšanas pēc pūšanas alkometrā, jo cerējusi, ka līdz nogādāšanai uz pārbaudēm medicīnas iestādē reibums ”izvējos”.

”Kāpēc man būtu [uzreiz] jāparaksta protokols?” ar pretjautājumu piebilst Viškure, taujāta, vai šāda rīcība ir amatpersonas cienīga.

Taujāta, vai ir ētiski pēc likumpārkāpuma pašai un vīram piedalīties domes balsojumā, kas izšķir pašas likteni, Viškure norāda, ka visi deputāti ir tiesīgi piedalīties balsojumā par atbrīvošanu no amatiem vai iecelšanu tajos.

Sandra Viškure
Dagdas novada domes priekšsēdētāja vietniece, pieķerta pie stūres reibumā

”Ētika ir ētika, bet likumā ir ierakstīts citādāk. Mēs tā kopīgi vienojāmies, ka visi balsosim. Tas bija atļauts. Mēs jau varējām mani atcelt, bet ar nākamo balsojumu atkal iecelt.”

Dzeršana darba vietā un atzīšanās, ka nav pirmā reize reibumā pie stūres.

Savdabīgā pašvaldības augstās amatpersonas Viškures atbilde uz jautājumu – vai iepriekš notikusi alkohola lietošana domes telpās? – liek noprast, ka šī nav bijusi pirmā brāļošanās ar ”zaļo pūķi” darba vietā.

Sandra Viškure
Dagdas novada domes priekšsēdētāja vietniece, pieķerta pie stūres reibumā

”Kāpēc man būtu godīgi jāsaka? Es saku, ka nē. Es taču tagad nesēžu pie Dieva krēsla un nesūdzu savus grēkus?”

Taujāta, vai iepriekš sēdusies pie stūres alkohola reibumā, Viškure atbild manierē, kas liecina, ka stūrēšana reibumā notikusi arī iepriekš.

”Nu, liekot roku uz sirds, bijis visādi. Tas nav man vienīgajai.”

Dagdas novada domes priekšsēdētājs Aivars Trūlis agrāk strādāja Viškures pakļautībā, jo viņa ilgstoši bija domes priekšsēdētāja. Trūlis noliedz, ka balsojumā glābis Viškuri, respektējot viņu kā kādreizējo priekšnieci. Trūlis teic, ka, pēc viņa rīcībā esošās informācijas, iedzeršana notikusi pēc darba laika, tāpat pēc tā policija fiksējusi arī likumpārkāpumu.

Aivars Trūlis
Dagdas novada domes priekšsēdētājs

”Valsts amatpersonai ir arī sava privātā dzīve. Esmu ticies ar vietnieci [Viškuri], esmu izteicis viņai mutisku aizrādījumu, bet tas bija pēc darba laika. Ja tas būtu darba laikā, vadot dienesta automašīnu, tad, protams, balsotu par atlaišanu.”

Uzraugošā ministrija iesaka aiziet ar godu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) šādu rīcību sauc par deputāta necienīgu, iesaka ne vien atkāpties no amata, bet arī nolikt mandātu. Ministrijā arī komentē par likumpārkāpējas piedalīšanos ārkārtas sēdes balsojumā.

Jānis Eglītis
VARAM parlamentārais sekretārs

”Konkrētajā gadījumā nav interešu konflikta, jo tiek balsots par priekšsēdētāja vietnieces atstādināšanu no amata, nevis par konkrētas personas atstādināšanu. Likums tādā ziņā nav pārkāpts, bet, protams, runa ir par ētiku. Šādu rīcību būtu jāvērtē [Dagdas novada] iedzīvotājiem. Domes amatpersonai jārāda priekšzīme. Šajā gadījumā es aicinātu konkrēto personu atkāpties no amata labprātīgi, kā arī nolikt deputāta mandātu, tādējādi parādot attieksmi pret vērtībām, kas ir svarīgas sabiedrībai. Valsts amatpersonas statusam nav laika ierobežojuma. Katrā brīdī jādomā, kā uzvedas, ko dara, kāpēc dara.”

 

Foto

Foto