Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

71 komentārs

Riebiņu vidusskolā vairākus gadus pēc kārtas atklāti pārkāpumi, tostarp tādi, kas, iespējams, liecina par valsts naudas šķērdēšanu. Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) pārbaudēs atklājies, ka tiek īstenotas programmas, uz kuru mācību stundām (pārbaužu laikā) neierodas neviens skolēns, bet skolotāji samaksu saņem un nereģistrē kavējumus.

Šogad IKVD veica vakara (maiņu) programmas izglītojamo mācību apmeklējuma pārbaudi Riebiņu vidusskolā, kur uz vairāku mācību priekšmetu stundām nebija ieradies neviens izglītojamais.

Kavējumi netika fiksēti klašu žurnālos un datubāzē, lai, iespējams, radītu iespaidu, ka ar apmeklējumu viss ir kārtībā, tādējādi nezaudējot finansējumu.

Raidījuma Bez Tabu komandai ierodoties Riebiņu vidusskolā, lai uzklausītu direktores Inetas Anspokas skaidrojumu, cita skolas pārstāve vaicā: “Mums tā kā obligāti jāsniedz komentārs? Mums nav brīvas izvēles?”

Saņemot atbildi, ka skola nav privāts uzņēmums, tāpēc bažas par iespējamu valsts finansējuma šķērdēšanu ir jākomentē, direktore I. Anspoka piekrīt sarunai. Viņa stāsta – tas, ka pārbaužu laikā nebija neviena skolēna, bijusi vien sakritība.

Ineta Anspoka

Ineta Anspoka
Riebiņu vidusskolas direktore

Tā situācija varbūt bija kaut kāda veida sagadīšanās, jo tas bija tas laiks, kad ārā bija auksts, ar apmeklētību visā Latvijā bija problēmas.

Tiesa, iedzīvotājs, kurš vēlas palikt anonīms, stāsta, ka uz mācībām skolēni neierodas regulāri, tāpat arī skolotāji šajā situācijā mēdzot neapmeklēt stundas, saņemot samaksu par nekā nedarīšanu.

“Jautājums: kāpēc skolotāji, kuri nav lojāli Latvijas valstij, nedrīkst mācīt, bet skolotāji, kas ir lojāli Latvijas valstij, bet to apzog, drīkst mācīt? Turklāt saņemt atalgojumu ar ievērojamām piemaksām par “kvalitatīvi” padarītu darbu,” sašutis ir iedzīvotājs.

Īsteno neatļautas mācību metodes

Riebiņu vidusskolas direktore I. Anspoka neinformē, kāds ir vidējais vakara mācību, neklātienes stundu apmeklējums, tomēr nenoliedz, ka skolēni stundas neapmeklē regulāri.

“Varbūt no mūsu puses bija jābūt lielākai uzstājībai vai stingrākai komunikācijai. Šiem skolēniem galvenais mērķis ir iegūt dokumentu [atestātu] darba vajadzībām. Viņus ne tik ļoti interesē zināšanu līmenis un mācību kvalitāte,” stāsta direktore I. Anspoka.

Mācību iestādes vadītāja norāda, ka skolēni apgūst vielu “sev vēlamā vidē”, ko varētu traktēt kā tālmācību, un vēlāk tiek pielaisti eksāmenu kārtošanai.

Vai, apzinoties to, ka kvalitāte nav no labākajām, ir vērts mākslīgi uzturēt šādas programmas un tērēt valsts naudu? Tā vaicā iedzīvotājs: “Cik procentu no mācību procesa aizņem kontroldarbi? Cik laika skolotājam vajag, lai kontroldarbu, ko viņš uzdod klātienes skolēnam, aizsūtītu vakarskolēnam? Ļoti šaubos, vai skolotāja savā e-pastā spētu uzrādīt šos aizsūtītos kontroldarbus.”

Izglītības kvalitātes uzraugi uzsver, ka tālmācības programma Riebiņu vidusskolā nav akreditēta, līdz ar to apšaubāms ir veids, kā skolēni tiek sagatavoti eksāmeniem, ir bažas, vai apguvuši mācību vielu pietiekamā daudzumā, lai vispār vārētu kārtot eksāmenus.

Juris Zīvarts

Juris Zīvarts
IKVD Uzraudzības departamenta direktors

Mēs, protams, norādījām, ka šādas tālmācības programmas nav. Līdz ar to tā nav īstenojama. Es teiktu, ka tā [attaisnošanās, pieminot tālmācību un individuālo darbu] ir mēģināšana izvairīties no situācijas.

Izsaka rājienu un vērtēs atbilstību amatam

Savukārt Riebiņu novada domes priekšsēdētājs Pēteris Rožinskis uzskata, ka “tas neliecina par labiem pārvaldības principiem skolā. Ir dzirdēts, ka ir pieņemti arī tādi skolēni, kuri nav pabeiguši pamatskolu un nav saņēmuši atbilstošu atestāciju. Izglītības likums nosaka, ka vidusskolā var pieņemt ar pamatskolas izglītību.”

Pašvaldības oficiālā nostāja: direktores rīcība ir ietekmējusi mācību procesa kvalitāti ilgākā laika posmā. Domnieki sodījuši direktori ar rājienu un grasās izvērtēt viņas atbilstību ieņemamajam amatam.

Pārkāpj likumu ilgstoši. Direktore: “Neesmu balta un pūkaina!”

Riebiņu vidusskolas direktore I. Anspoka, kura ir arī novada domes deputāte, uzskata, ka vēršanās pret viņu ir politiskā izrēķināšanās.

“Es nesaku, ka esmu balta un pūkaina! Jebkurš pieļauj kļūdas. Domājat, ka arī domē nav kaut kādu kļūdu?” – tā I. Anspoka.

Kā Bez Tabu noskaidro IKVD, pārkāpumi konstatēti ilgstošā laika periodā, sākot no 2014. gada, kad skolēni mācījušies neakreditētā programmā.

“Bija akreditācijas noteikumu pārkāpšana un valsts atzītu dokumentu izsniegšanas noteikumu pārkāpšana. Ņemot vērā, ka nav akreditācijas, protams, arī dokumentus nevarēja izsniegt. Pēc tam gan dokumentāciju saveda kārtībā. 2015. gadā fiksējām problēmas ar uzņemšanas dokumentiem. Tie bija pretrunīgi savā starpā vai iztrūka dokumenti,” par pārkāpumiem informē IKVD pārstāvis J. Zīvarts.

Riebiņu novada domes pārstāvis teic, ka par problēmām un pārkāpumiem skolā nebija nebija informēts. Par pārkāpumu vēsturi uzzinājis šopavasar, kad saņēma vēsti no IKVD par mācību stundu neapmeklēšanu.

“Kāpēc skolas vadība mūs neinformēja par šādiem pārkāpumiem? Es nezinu!” neizpratnē ir Riebiņu novada priekšsēdis P. Rožinskis.

P. Rožinskis sola veikt pārrunas arī ar atbildīgajiem par izglītību novadā, lai noskaidrotu, kāpēc konkrētās amatpersonas nav reaģējušas, ja zinājušas par pārkāpumiem.

TOP komentāri

 • Aiga Sproģe
  +34 +29 -5

  Aiga Sproģe

  Labāk pārbaudiet lielo ierēdņu armiju mūsu valstī!Iedzīvotāju skaits strauji sarūk,bet ierēdiecība dzīvo uz urrā!
 • novadnieks

  novadnieks

  Šī direktore ir ļoti jauka un gudra. Gan profesionāli, gan kā cilvēks. Atceros, kad viņa kļuva par skolas vadītāju, tikai tad skola sasniedza labus rezultātus valsts līmenī. Es šajā situācijā redzu vien politisku ažiotāžu.
  Zinu kā ir augstskolās ar apmeklētību, kur jāzvana un jālūdz studenti, lai atnāk vismaz uz eksāmenu. Tāda nu ir tā bezmotivācijas jaunatne tagad. Pati valdība gadiem ir sagrāvusi izglītības statusa vērtību un tad brīnās, kāpēc tik kūtri apmeklē nodarbības.
 • Novadnieks, RVS patriots

  Novadnieks, RVS patriots

  Direktore ir labākais, kas ir bijis RVS, jo viņa atbalsta ikvienu, kam tas nepieciešams un ir sniegusi mums iespējas, par kurām citiem pat sapņos nav rādījies! Viņa ir gudrs un labs cikvēks, kuru nezinu kādu iemeslu vadīti nomelno. Mīļais cilvēk! (Tas, kurš ziņoja Bez Tabu) Es nesaprotu, kāds tev pašam ir labums no tā, ka visas valsts līmenī tagad ir nogāzta ar sliktumu mūsu Riebiņu skola...Starp citu tas gāž melnuma nastu ne vien uz skolu un direktori, bet arī uz Rožinska kungu, kurš nostājās anonīmā cikvēka pusē un redz tikai pārkāpumu, kā arī uz visu novadu kā tādu, jo tas jau nav tikai sīka pārkāpuma apskats, tas jau ir kaut kas vairāk.... Jā, iespējams es vēl nesaprotu visas nianses no šīm lietām, kas it kā ir pārkāptas, bet vai tās ir tik kriminālas, lai par tām runātu televīzijā? Un mīļie Bez Tabu atveidotāji nekā personīga, bet vai Jūs zināt visu stāstu? Vai tiešām pāris frāžu pietiek, lai tiktu atlaists cilvēks? Ir daudz dažādu veidu kā cilvēki kavē stundas, bet pat parastie skolēni un studenti kavē, protams pēc tam atstrādā kavējumus, bet iemesls vienmēr pastāv! Pastāv taču galu galā arī cilvēciskais faktors, protams, ja jau jautājums ir tik augstu ticis tam ir pamats, bet timēr neticu, ka tas būtu tik nopietns, lai runa aizietu par atlaišanu... P.S. Starp citu, es kā bijušais RVS skolēns varu apgalvot, ka es personīgi esmu redzējis vakarskolēnus ejam pie skolotājiem prasot uzdevumus un uzdodot jautājumus, tā ka nav tā kā ir minēts par "tālmācību", bet varbūt tikai kavējumu biežums liekāks, bet tas arī nav pārkāpums neklātienes studentiem....

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm 1

Pavisam vienkārša recepte gardām maizītēm, kas būs pārsteigums gan ģimenei, gan viesiem to krāsas dēļ. Un tie, kuriem bietes negaršo, nesatraucieties, jo bietes receptē galvenokārt pilda krāsošanas funkciju un to garša maizītēs teju nav jūtama.

Lasi vēl