“Mūsu bērnu noraksta!” Priekšlaicīgi dzimuša, smagi slima mazuļa vecāku cīņa ar Bērnu slimnīcu

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

44 komentāri

Priekšlaicīgi dzimušam, smagi slimam mazulim Bērnu Klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) atsaka antivielas pret vīrusu, kas zīdaiņiem izraisa elpceļu infekcijas, par spīti tam, ka mazulim ir novājināta imūnsistēma un elpceļu un plaušu bojājumi, ziņo bērna vecāki. Ja ir šāda veselības kaite, organismā ir jāievada antivielas, norāda speciālists no citas ārstniecības iestādes.

Mazais Leonīds pasaulē nāca priekšlaicīgi – 25. grūtniecības nedēļā. Pēc dzimšanas sākās cīņa par puisēna dzīvību.

“Bērniņš piedzima bez dzīvības pazīmēm. Ar ārstu pūliņiem izdevās viņu reanimēt. Ārstēšanās process bija ilgstošs. Ļoti daudz problēmu: citomegalovīrusa infekcija, izslimojis arī meningītu, viņam ir arī abpusējs asinsizplūdums smadzenēs 4. pakāpē, kas jau liecina, kādas būs sekas nākotnē.

Arī plaušu asiņošana bija, bija ļoti daudz operāciju, arī zarnām. Tāpat asins saindēšanos piedzīvoja. Cīņa ļoti smaga. Nemaz nerunājot par visām iespējamām elpināšanas procedūrām: mākslīgā elpināšana, plaušu ventilācija. Plaušiņas nav attīstījušās,” raudot stāsta Leonīda mamma Kristīne. Brīžiem vīrs un bērna tētis Māris mierina dzīvesbiedri un turpina smago bērna veselības likstu uzskaitījumu.

“Mūsu bērns ir ar īpašām vajadzībām, bet viņš izdzīvoja. Paldies neonatologiem: dakterei Renātei Zariņai un dakterei Sandijai Stankei, kuras cīnījās līdz pēdējam, lai viņš izdzīvotu! Tas, ko mēs piedzīvojam, ir šausmīgi un emocionāli grūti!” nepārtraukti raudot turpina mazuļa mamma Kristīne.

Tētis Māris teic, ka dēls arī ir cīnītājs: “Viņš cīnās, viņš var!” 

Pateicība ārstiem; lūdz pasargāt arī no vīrusa

Pēc priekšlaicīgās nākšanās pasaulē Leonīds uzņemts jaundzimušo dinamiskās novērošanas programmā (Follow up). Programma paredz īpašas rūpes par priekšlaicīgi dzimušajiem līdz divu gadu vecumam. Mērķis ir sniegt labāku aprūpi, lai veicinātu priekšlaicīgi dzimušo attīstību, laikus atklātu un novērstu nopietnas veselības problēmas, kā arī sniegtu ģimenēm psiholoģisku atbalstu.

“Šajā programmā mēs regulāri braucam uz slimnīcu, kur dēliņa veselību uzrauga neonatologs, kurš arī nosūta pie citiem speciālistiem,” turpina māte.

Kristīne stāsta, ka vien sarakstēs ar citām priekšlaicīgi dzimušo mātēm uzzinājusi, ka bērnam pienākas antivielas pret respiratori sincitiālo vīrusu (RSV). Liepājas reģionālās slimnīcas Jaundzimušo pataloģijas un intensīvās terapijas nodaļas virsārste Inese Medvecka norāda, ka “RSV ir viens no biežākajiem dziļo elpceļu infekciju izraisītājiem zīdaiņiem (bronhiolīti, pneimonijas). Bieži nepieciešama hospitalizācija ar respiratorā atbalsta iekārtām. Augsts mirstības risks”.

Lai pasargātu bērnu no saslimšanas ar RSV, lietojama antiviela, kas indicēta nopietnu dziļo elpceļu slimību profilaksei ekstrēmi un ļoti zema dzimšanas svara priekšlaicīgi dzimušajiem. Īpaši svarīga antivielu injekcija ir tiem bērniem, kuri sirgst ar bronhopulmonālo displāziju – elpceļu un plaušu bojājumiem, kas izraisa ilgstošas elpošanas grūtības. Latvijā medikamentu pilnībā kompensē valsts.

Antivielas bērnam atsaka, kaut ārsts nav viņu apskatījis

Ar bronhopulmonālo displāziju sirgst arī Leonīds. Gan Neonatologu asociācijas, gan Bērnu slimnīcas vadlīnijas nosaka, ka bērniem ar šo diagnozi pienākas antivielas pret RSV.

“Zvanīju uz slimnīcu [BKUS], kur pateica, ka esam izņemti no rindas [uz valsts apmaksāto medikamentu]. Teicu, ka vēlos tikties ar BKUS vadību.

Pēc laika man atzvanīja un teica, ka pēc dažām dienām būs komisija, kas lems par manu bērnu – piešķirt antivielu potes vai nē. Teica, ka pēc tam man piezvanīs.

Sarunātajā datumā man nepiezvanīja, tāpēc pati zvanīju un jautāju. Atzvanīja BKUS valdes locekle Zane Straume, kura teica, ka mums pote nepienākas. Teica, ka viņu [BKUS] pulmonologs paskatījies slimību vēsturi, pateicis, ka pote nav vajadzīga.

Tāpat teica, ka mūsu bērns neietilpst kritērijos,” sarunu ar BKUS vadību atstāsta mazuļa māte Kristīne. “Mūsu bērnu vienkārši noraksta! Plaušiņas nav attīstījušās. Ja saslims ar RSV, sekas var būt nopietnas. Kurš par to atbildēs?”

Laikā, kad uzsāk lietot medikamentu (decembrī), Leonīds būs vecāks par sešiem mēnešiem, līdz ar to neatbilst BKUS kritērijiem, kādiem bērniem ievadāmas antivielas.

BKUS virsārste Renāte Snipe skaidro, ka “slimnīcas ārstu-ekspertu grupa bija tā, kas izlēma par šiem kritērijiem. Medikaments ir ārkārtīgi dārgs. Finansējums dažādās valstīs ir atšķirīgs. Kā mēs zinām, Amerikas Savienotās Valstis (ASV) ir vislabāk finansētās.”

ASV antivielas pret RSV vīrusu piedāvā līdz 12 mēnešu vecumam, stāsta BKUS pārstāve R. Snipe.

“Lielākā daļa Eiropas valstu uzskata, ka efektīvas izmaksas ir līdz sešiem mēnešiem. Diemžēl, kā jau daudzos gadījumos, viens no galvenajiem faktoriem ir nauda. Mēs to nenoliedzam, jo šis medikaments ir ārkārtīgi dārgs. Ja bērniņš ir dinamiskās novērošanas programmā, viņu pēc konkrēta plāna skata neonatologs.

Ja neonatologs redz, ka bērnam ir plaušu, sirds vai imunoloģiskas problēmas fonā, tas ir neonatologu pienākums nosūtīt bērnu pie speciālista. Savukārt tad jau pulmonologs var lemt par to, ka bērniņam antivielas ir nepieciešamas. Arī pēc sešu mēnešu perioda,” turpina R. Snipe.

Atšķirīgie viedokļi

Bez Tabu sazinās arī ar Liepājas Reģionālās slimnīcas Jaundzimušo pataloģijas un intensīvās terapijas nodaļas virsārsti, neonatoloģi Inesi Medvecku, kura stāsta, ka ārstniecības iestādē Liepājā speciālisti ievēro Latvijas Neonatologu biedrības vadlīnijas, rekomendācijas. Proti, medikamentu pret RSV profilaktiskos nolūkos injicē bērniem līdz 12 mēnešiem.

Ar vecāku atļauju, uzrādot Leonīda slimību vēsturi Liepājas dakterei, viņa teic: “Par tiem sešiem mēnešiem ir pirmā dzirdēšana. Mums nekad nav bijis šāds ierobežojums. Mēs to darām [injicējam antivielas pret RSV vīrusu] visiem tajā gadā dzimušajiem bērniem. Arī tad, ja ir vairāk nekā sešu mēnešu vecums. Un neviens mums to nav aizliedzis darīt. Es nesaprotu, kāpēc viņam [bērnam] tas nav. Taču valstī pieņemta kārtība, kādā veidā to var dabūt. Man nerodas ne mazākās šaubas, kāpēc viņam būtu jāsaņem antivielas.

Tā ir kaut kāda vietēja mēroga aizture, kādēļ nesaņem. Jau tā izmainītos plaušu audus, bronhus sašaurinās vēl vairāk, ja saslims ar šo vīrusu. Var būt smags stāvoklis, kura dēļ var nonākt stacionārā. Var būt atkal nepieciešama mākslīga plaušu ventilācija. Tie bērni, kuri ir saņēmuši profilaksi, nav saslimuši ar šo vīrusu. Vismaz mūsu gadījumā nē. Savā iestādē mēs vadāmies pēc stingriem kritērijiem, pamatojoties uz Neonatologu biedrības rekomendācijām RSV profilaksei ar Palivizumab 2017/2018. gada sezonām.”

BKUS atzīst, ka izpratne par konkrētā medikamenta lietošanu Latvijas speciālistu vidū atšķiras. Tomēr šodien, 24. novembrī, kā saka vecāki, pēc viņu spiediena neatliekamā kārtā tomēr organizēta vizīte pie speciālista – pulmonologa -, kurš lēmumu par profilakses pasākumiem pieņems nākamnedēļ.

44 komentāri