Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas ģimeņu tiesībās un cilvēku savstarpējo konfliktu risināšanā.

Komentāri

Riskējot ar savu dzīvību, Latvijas iedzīvotāji gatavi pārkāpt likumu un kļūt par narkotiku kurjeriem. Pagājušajā gadā vien (līdzīgi kā iepriekšējos) par narkotiku pārvadāšanu ir aizturēts gandrīz pussimts Latvijas valstspiederīgo. Pārsvarā tie ir vīrieši visās vecuma grupās, lielākoties maznodrošinātas personas, ar zemu izglītības līmeni, kas tīko pēc ātras peļņas.

Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes nodaļas vadītājs Sandis Radziņš gan ir nobažījies, jo visas prognozes liecinot, ka būs tendence narkokurjeru skaitam pieaugt. Reāli aizturēto ārvalstīs, visticamāk, esot daudz lielāks, jo, ja aizturētie nevēlas, ka par šo faktu ziņo Latvijas konsulārajam dienestam, tas arī netiekot darīts. Tā piebilst Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta vadītāja. Turklāt mūsu nakokurjeri darbojas visā pasaulē un aizturēti visos kontinentos.

Policijas pārstāvis atklāj, ka samaksa par nāvējošā sūtījuma pārvadāšanu esot vidēji no diviem līdz pieciem tūkstošiem eiro, likumpārkāpēji bieži vien notērē vieglprātīgi, iegādājoties dārgu telefonu un ar pārpalikumu pietiekot vien, lai norēķinātos par dažu reižu uzdzīvi, taču tā dēļ gatavi riskēt ar dzīvību. Latvijas valstspiederīgie arī gājuši bojā, kad plīsušas vēderā paslēptās kapsulas ar kokaīnu.

Pateicoties jaunām tehnoloģijām, vairs neesot problēmu atrast narkotikas, ko noziedznieki slēpj visdažādākajās ķermeņa vietās un ķermeņa dobumā, taču kriminālā pasaule nesnauž un izdomā aizvien jaunus veidus, kā pārvadāt narkotikas, tostarp pārstrādājot kokaīnu par kafiju un akmeņoglēm, ko ķīmisku procesu rezultātā pēc pārvešanas attīra, atkal iegūstot kokaīnu.

Sandis radziņš atklāj, kādas ir populārākās metodes, kā narkokurjeri pārvadā nāvējošos pulverus, arī pārveidojot tos šķidrumos.

Vervētāji ir gan no pašu valsts, gan, izmantojot internetu, arī no ārzemēm. Ar viņiem joki mazi, ja reiz esi vienreiz piekritis, arī atteikties pēc tam ir sarežģīti, jo vervētāji gan draud, gan šantažē. Procentuāli no turīgajām valstīm narkokurjeru skaits ir zemāks nekā no trūcīgākām. Ja ar sūtījumu kurjeri tiekot aizturēti, nelīdzot stāsti, ko viņi parasti izmanto, ka viņiem esot teikts, ka būs jāpārved dimantus vai kādu citu vērtīgu preci.

Sodi par narkotiku pārvadāšanu ir bargi. Latvijā tie ir līdz pat 13 gadiem ieslodzījumā. Ārlietu ministrijas pārstāve informē, ka ir zināmi gadījumi, ka mūsu valsts iedzīvotāji ārvalstīs izcieš arī mūža ieslodzījumu. Ir valstis, kurās par narkotiku pārvadāšanu draud arī nāves sodi.

Foto

Lasi vēl