“Mums norādīja, ka nevaram šeit nākt!” Mammu ar bērnu ratiem “izmet” no mazuļiem domātu preču veikala

Agnese Drunka

Autors: Agnese Drunka

Bez Tabu raidījuma vadītāja, kas visiem stāstiem pieķeras ar pieredzējušas žurnālistes krampi.

106 komentāri

Pie Bez Tabu vēršas jaunā māmiņa, kura piedzīvojusi nepatīkamu starpgadījumu mazuļiem domātu preču veikalā. Viņa bija plānojusi iepirkties tur, iztērējot līdz pat 300 eiro, bet tā vietā tikusi izraidīta no veikala. Tiesībsarga birojā norāda, ka šāds notikums ir uzskatāms par diskrimināciju.

Lietainā dienā satiekamies ar Ievu pie veikala, kur tirgo preces mazuļiem, un varētu domāt, ka te gaida jaunos vecākus. Tomēr jaunās māmiņas piedzīvotais liek viņai domāt par pretējo.

Ieva atstāsta septembra pēcpusdienas notikumus:

Bija saulaina diena, mēs bijām bez lietussarga, bez ratu plēves, bez biezajām jakām. Iegājām iekšā veikalā, gribējām nopirkt drēbītes mazulītim, bet kāda tante, kas bija pārdevēja, runājot svešā valodā, sāka norādīt ar rokām, ka te mēs nevaram iet.

Mamma steigšus atstājusi veikalu, tā arī nenopērkot bērnam preces, ko bija plānojusi, aptuveni 300 eiro vērtībā, un pēcgarša palikusi pavisam nelāga. Ieva papildina: “Dzina kaut kur projām, norādot, ka jāatstāj rati kaut kur citur, sanāk viena laikam es varēju iet.”

Bubulis mazuļiem domāto preču veikalā acīmredzot ir rati. Kamēr Ieva saņem drosmi un gatavojas vēlreiz atgriezties veikalā, nu jau kameras pavadīta, Bez Tabu Tiesībsarga birojā, skaidro, kā viņi vērtē jaunās mammas piedzīvojumu.

Madlēna Vahere
Tiesībsarga biroja pārstāve

Nedrīkst pastāvēt diskriminējoša situācija. Jebkuram pakalpojumam un precēm ir jābūt pieejama visām cilvēku grupām.

Tikpat labi tās varētu būt personas ratiņkrēslā vai cilvēki ar kustību traucējumiem, tieši tāpat cilvēki ar bērnu ratiņiem.

Veikala iekārtojumam jābūt tādam, lai preci cilvēks varētu saņemt un nevienam apmeklētājam nebūtu radīts diskomforts veikala iekārtojuma dēļ.

Arī biedrība “Babyroom”, kas rūpējas par to, lai vecāki ar bērniem būtu gaidīti viesi, uzsver, ka šis starpgadījums ir absolūti nepieņemams.

“Bērnu veikals, bērnu preces, nu, protams, ka tiešā mērķauditorija ir vecāki ar bērniem, mammas ar bērnu ratiņiem un dzīt viņu ārā…, tas izklausās absurdi,” komentē biedrības “Babyroom” pārstāve Laura Bluša.

Ja reiz mamma ar bērnu ratiem nevar būt diskriminēta, Ieva drošu sirdi dodas veikalā un, tavu brīnumu, izbraukā to krustu šķērsu, līdz mēs uzrunājam pārdevēju. Viņa acumirklī vedina mūs uz veikala priekštelpu, kur melns uz balta stāv rakstīti veikala noteikumi.

“Lūdzu ar ratiņiem pa tirdzniecības zāli nebraukt,” uzrakstu citē veikala pārdevēja Karīna.

Pārdevēja norāda vietas veikala iekšpusē, kur ratus var atstāt, un noliedz, ka būtu bijis kāds starpgadījums, uzsverot, ka tirdzniecības zāli gan braukt ar ratiem neļaujot… parasti.

Un tieši šā iemesla dēļ veikals “Čibu čabu” sevi par vecākiem ar bērniem draudzīgu noteikti nevar uzskatīt, jo, kā uzsver Tiesībsarga biroja pārstāve Madlēna Vahere, neļaujot braukt pa veikalu, notiek pircēju diskriminācija: “Principā šādai situācijai nevajadzētu būt, jo veikala ejām jābūt pieejamām.”

Tiesībsarga biroja pārstāvei piekrīt arī biedrības “Babyroom” pārstāve: “Noteikti jābūt ir iespējai izbraukt ar ratiem jebkurā veikalā un nevajadzētu dusmoties. Māmiņa ar maziņu bērniņu, viņai bērna piedzimšana jau ir liels pārdzīvojums, tas ir stress, negulētas naktis, emocijas, būsim iejūtīgi.”

Izrādās, ka joprojām Tiesībsarga birojā saņem sūdzības pat par zīmēm, kas aizliedz ienākt ar bērnu ratiem veikalā.

Šāda zīme nedrīkst būt, un gadījumā, ja persona sastopas ar tādu zīmi vai jelkādu aizliegumu ienākt ar bērnu ratiem, aicinām vērsties Tiesībsarga birojā. Tad mēs varam rīkoties, sagatavot rekomendācijas veikalam vai pakalpojumu sniegšanas vietai ar norādi šo problēmu novērst.”

Stāstu noslēdzam cerībā, ka citkārt šai veikalā problēmu nebūs, bet citi tirgotāji mācīsies no svešām kļūdām.

TOP komentāri

 • Jānis Alkšers
  +17 +14 -3

  Jānis Alkšers

  Tas ir bērnu preču veikals, kurā iepērkas kas? Jā, tieši tā, vairums pircēju ir jaunie vecāki! Ja veikals uzskata, ka pircējs ar bērnu ratiņos nevar, tad, manuprāt, šāds veikals tiks ātri vien aizklapēts ciet. Ir ļoti daudz bērnu preču veikali, kur ar ratiņiem var ienākt.
 • Līga Mence
  +14 +10 -4

  Līga Mence

  Tieši tā, bērnu preču veikalā klientiem ar bērniem nav ko meklēt :))))))
 • Linda Polakova
  +16 +10 -6

  Linda Polakova

  Mēs tieši otrādi iesim un noliksim tā pārdevējas pie vietas😍

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl