“Mums ar maziem bērniem viņš atņem visu!” Pēc mātes nāves patēvs savāc mantojumu, nelaiķes dēla ģimeni “izģērbjot”

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Pievienot komentāru

”Viņam vienalga, ka mums ir divi mazi bērni! Viņam viss vienalga! Atņem mums visu! Mums ir zīdainis uz rokām,” sagrauts par sava patēva rīcību pēc mātes nāves ir rīdzinieks Rašids. Vīrietis stāsta, ka pēc mātes nāves patēvs, kuru uzskatīja par miesīgu tēvu, pa kluso piesavinājies sev visu mātes mantojumu, tostarp dzīvokli, kurā dzīvo Rašida ģimene. Patēvs ģimeni iebiedējot cenšas izdzīt no dzīvokļa, lai pārdotu mitekli, bet pie šāda scenārija ģimene paliks bez pajumtes.

Rašids ar sievu un diviem maziem bērniem dzīvo dzīvoklī Bolderājā. Šajā miteklī vīrietis dzīvo, kopš mitekli iegādājās Rašida mamma un patēvs Jurijs. 2017. gada decembrī aizsaulē aizgāja Rašida mamma, un nu patēvs Jurijs, kuru Rašids uzskatīja par tēvu, jo uzaudzinājis, cenšas ģimeni izmest no dzīvokļa.

Kur palika mantojums? Nelaiķes dēla ģimeni ar zīdaini uz rokām grib izmest uz ielas

Rašids un viņa sieva Sabīne stāsta, ka pēc mātes (patēva sievas) nāves patēvs Jurijs slepus esot vienpersoniski piesavinājies mantojumu: šo dzīvokli, īpašumu laukos, kā arī māju Ozolnieku novadā, kuru savulaik patēvs uzcēla kopā ar nelaiķi par naudu, ko aizņēmās bankā.

Vienīgajam nelaiķes dēlam Rašidam un patēvam Jurijam ir vienlīdzīgas pirmās rokas tiesības uz mātes mantojumu. Rašids pēc mammas nāves uzskatīja par pašsaprotamu, ka dzīvoklis Bolderājā pienākas arī viņam, tomēr patēvs rīkojās – dokumentāli noformēja īpašumus uz sevi. Tā kā Rašids nepieteicās gada termiņā, nu patēvs visu savācis sev. Patēvs Jurijs, kā stāsta Rašids un viņa sieva, dažādām metodēm, arī iebiedējot, cenšas ģimeni izmest no dzīvokļa, lai pārdotu mitekli un lauku īpašumu. Cerēto peļņu no īpašumu pārdošanas grasoties atdot bankai, lai norēķinātos par aizdevumu mājas celtniecībai. Naudu patēvs Jurijs reiz no bankas aizņēmās kopā ar Rašida māti.

Rašids
uzskata, ka tuvinieks rīkojas nelietīgi

Mēs neesam zinoši juridiskajās lietās. Ne katru dienu mirst radinieki. Es nezināju, ka jāpārraksta uz sevi īpašumi. Es uzskatīju, ka automātiski tas notiek. Uzskatīju, ka, ja būs kādi jautājumi, piezvanīs un pateiks. Es nevarēju iedomāties, ka ar radinieku sāksim dalīt īpašumus. Es ar šo cilvēku [patēvu] nodzīvoju 18 gadus. Labs cilvēks bija. Nestrīdējāmies. Prasīju viņam: ”Kā tu visu varēji savākt? Man ir mazi bērni. Tev bija kaut kas mums jāatstāj!” Viņš visu savāca sev! ”Viņam vienalga, ka mums ir divi mazi bērni! Viņam viss vienalga! Atņem mums visu!” Viņš mums draud, ka līdz tādam un tādam datumam mums jāizvācas, ja nē – izliks mūsu mantas. Pēc tam bija zvans no sveša cilvēka, kurš teica: ”Es ar jums gribu parunāt par šo dzīvokli. Vai jūs zināt, ka Jurijs ir tiesīgs uzlauzt durvis un izmest jūs?” Šādi grib izmest mūs ar zīdaini uz rokām.

Jānis Skrastiņš, zvērināts notārs un Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs informē, ka pat tad, ja Rašida patēvs pieteicās mantojumam kā pirmais pie notāra, tad viņam bija pienākums informēt notāru par citiem viņam zināmajiem mantiniekiem. Ja to nedara, likums paredz kriminālatbildību.

Jānis Skrastiņš
zvērināts notārs

Ja šim mantiniekam, kurš piesakās pie notāra, ir zināma cita mantinieka dzīvesvieta, tā ir jānorāda. Pēc tam notārs uz šo norādīto dzīvesvietu aizsūta paziņojumu, ka mantojuma lieta ir uzsākta, norādot termiņu, kurā jāveic noteiktas darbības, lai saņemtu mantojumu.

Mantiniekam aizdomas, ka patēvam bijis plāns

Rašids un viņa sieva Sabīne stāsta, ka nevienu paziņojumu no notāra nav saņēmuši, līdz ar to pieļauj, ka patēvs vai nu nav ziņojis notāram par viņu kā mantinieku, vai nozadzis paziņojumu no pastkastes. Sarunās ar kaimiņiem Rašids esot noskaidrojis, ka patēvs Jurijs dažkārt slapstījies pie mājas un slēpis savu automašīnu vietā, kur to neredz no dzīvokļa logiem.

Zvērināts notārs Skrastiņš atgādina, ka, lai izvairītos no šādiem gadījumiem, mantiniekiem aktīvi jārīkojas, lai saņemtu mantojumu. ”Jāatgādina, ka arī “Latvijas Vēstnesī” tiek ievietota publikācija, kas var noderēt, ja paziņojums nesasniedz adresātu. Ja kāds tuvākais cilvēks nomirst, tuvinieki taču parasti zina, ka kaut kas tomēr ir jādara, lai saņemtu mantojumu. Ir aplami uzskatīt, ka viss notiek pats par sevi,” teic zvērināts notārs Skrastiņš.

Mājā Ozolniekos, kur ir Rašida patēva Jurija dzīvesvieta, patēvu “Bez Tabu” neizdodas satikt, arī centieni sazvanīt viņu ir nesekmīgi. Aiz īpašuma žoga gan izdodas sasaukt Jurija pašreizējo dzīvesbiedri, kura sarunās neielaižas, vien piebilst, ka Jurijs Rašidu vairs neuzskatot par radinieku.

Rašids ir satriekts par šādu patēva attieksmi: ”Pēc mammas nāves viņš kādas divas nedēļas pie mums Bolderājā viesojās, viss bija mīļi un jauki, bet tagad viņš mūs grib izmest uz ielas.”

Rašids uzskata, ka patēvs  šo afēru ar īpašumiem jau bija plānojis, jo, kā pats uzskata, aizdomīgi bijis tas, ka divus mēnešus pēc nāves patēvs apprecējis citu sievieti.

Rašids
uzskata, ka tuvinieks rīkojas nelietīgi

Tagad radusies šāda situācija: divus mēnešus pēc mammas nāves viņš apprecas. Ne jau ar kādu iepazīstas, bet apprecējās. Pēc tam viņš aizbrauca uz Sevastopoli, Krimu. Tur viņiem bija kāzu ceļojums. Mēs par to pat nezinājām. Mēs par to uzzinājām no citiem.

Rašids arī uzskata, ka, iespējams, patēvs pasteidzinājis mammas nāvi. Viņai bijusi tieksme pēc alkohola, jau iepriekš teju bija izglābta no nāves, jo bija sagandējusi veselību. Tā kā patēvs Jurijs ir jūrnieks, piestājot Rīgas ostā, patēvs brīdināts, ka māte izglābta no aizsaules, dabūta uz kājām. Rašids piekodinājis patēvu, lai nepiedzirda māti. ”Kad Jura atbrauca, es viņam teicu, lai ievēro diētas, nekāda alkohola. Teicu, lai nelej, ja gribam, lai mamma būtu veselīga. Dažus mēnešus vēlāk mamma nomira. Bija tur dzeršana. Kad apciemojām mammu, viņa vienmēr bija ierāvusi,” stāsta Rašids.

Nekas nav zaudēts! Cīņā par mantojumu ģimene lūdz jurista palīdzību

Zvērināts notārs Skrastiņš informē, ka, ja objektīvu iemeslu dēļ gada laikā pēc tuvinieka nāves mantinieks nav varējis pieteikties mantojumam, viņš var apstrīdēt mantojumu tiesā.

Rašids nu apņemas cīnīties par sev pienākošos mantojuma daļu tiesā. Rašida ģimene apzinās, ka īpašumi būs jādala uz pusēm, tāpēc ir ar mieru nepretendēt uz māju Ozolniekos, ja patēvs ļaus ģimenei dzīvot dzīvoklī Bolderājā.

Rašidam ir padomā arī vēršanās policijā par draudiem izlikt no dzīvokļa. Zvērināts notārs Skrastiņš stāsta, ka patēvs nav tiesīgs izlikt ģimeni no mitekļa bez tiesas sprieduma.

Lai izcīnītu savu mantojuma daļu, Rašids lūdz atsaukties juristu, kurš konsultēs un palīdzēs iespējamā tiesvedībā. Rašida sievas Sabīnes tālruņa numurs: 29677257.