“Motociklisti “izvaro” mežus!” Postījumi aizsargājamos mežos Siguldas pusē, dabas draugi dusmīgi

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

12 komentāri

“Motociklisti “izvaro” mežus!” – ar šādu uztraukuma caurstrāvotu vēsti Bez Tabu redakcijā vērsies dabas draugs, kurš pieķēris enduro motociklistu baru, kas pamatīgi izbraukājis mežus Siguldas pusē. Motociksti braukuši vietās prom no meža ceļiem, kur to nedrīkst darīt. Tāpat motociklu riepas nodarījušas skādi Lorupei, lašveidīgo zivju upei, izbraukātas aizsargājamās meža nogāzes un gravas.

Bez Tabu redakcijā vērsies dabas draugs no Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP), kurš gan lūdza neatklāt viņa vārdu, jo izbraukātie meži nav DAP uzraudzībā (viens ir privāts mežs, otrs – “Latvijas Valsts mežiem” piederošs). Tā kā viņš pamanījis kaitējumu dabai, uzskatīja, ka par to jāziņo plašakai sabiedrībai ar Bez Tabu starpniecību.

Dabas draugs internetā uzgājis motociklistu publicētus video, kuros rūcamo entuziasti paši sevi iemūžinājuši, izbraukājam mežus Siguldas pusē. Mežos plūst Lorupe, kuru motorizētie transportlīdzekļi arī šķērsojuši. Upi ieskauj lielas nogāzes un gravas, kuras arī vietām pamatīgi izkašņātas, liecina motociklistu video redzamais. Dabas draugs paguvis lejuplādēt motociklistu neapdomīgi publicētos video pirms moto entuziasti, sapratuši muļķību, tos izdzēsuši.

Bez Tabu komanda, sekojot dabas drauga norādēm, pastaigā pa mežu, tā nogāzēm un Lorupes abiem krastiem, konstatēja nodarīto kaitējumu. Vietām dabas draugi nolūkā cīnīties ar motociklistu izdarībām  uz izbraukātajām takām nogāzuši lielākus un mazākus kokus.

Motociklistus nav atturējuši brīdinājumi nebraukt privātā mežā.

Dabas aizstāvji vēršas policijā

Viens no izbraukātajiem mežiem pieder AS “Latvijas Valsts meži”.

Mārtiņš Kalniņš
AS “Latvijas Valsts meži” vides eksperts

Tie ir nogāžu un gravu meži, kas Latvijā un Eiropā ir aizsargājami un nav pārāk bieži sastopami. Ja tiek izbraukātas nogāzes, kā šeit redzams, tiek izbojāta zemsedze. Šados nogāžu mežos tas veicina augsnes eroziju. Tas var radīt nevēlamu ietekmi Lorupei, lažveidīgo zivju upei. Augsnes daļām nonākot upē, tās pamazām var pārklāt straujteces, oļu sēres, ko laši un taimiņi izmanto kā nārsta vietas. Arī šķērsojot upi ar motocikliem, tie ne vien atstāj riepu pēdas, bet arī piesārņo ar eļļām.

Vilmārs Katkovskis
AS “Latvijas Valsts meži” Rietumvidzemes meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs

Jebkura motorizēta transportlīdzekļa pārvietošanās mežā ārpus meža ceļa nav pieļaujama. Esam jau sagatavojuši un iesnieguši pieteikumu policijā. Mēs ceram, ka policija pievērsīsies šai lietai pietiekami nopietni.

Motociklisti braukuši arī pa nogāzi, kuras augšā ir dzelzceļa sliedes, kas nošķir privāto un “Latvijas Valsts mežiem” piederošo mežu. Eksperti norāda, ka izbraukājot un brucinot šo nogāzi, var tikt nodarīts kaitējums arī dzelzceļam un attiecīgi var tikt apdraudēti vilcieni ar pasažieriem.

Bīstamie paņēmieni

Dabas draugs, kurš vērsās Bez Tabu redakcijā, stāsta, ka video iemūžinātie motociklisti esot atrodami sociālā tīkla “Facebook” domubiedru grupā “Hard Enduro Latvia”. Bez Tabu žurnālists pieteicās šajā grupā, kurai ir pusotrs tūkstotis biedru. Bez Tabu centieni atrast konkrētos motociklistus ar publiska ieraksta palīdzību bia nesekmīgi.

Daļa moto entuziastu, kuri komentēja ierakstu, uzsvēra, ka vairums motociklistu ir apzinīgi un pauda nožēlu, ka nekulturālie met ēnu uz citiem entuziastiem. Tāpat daudzi pauda neizpratni par nereti novērotajiem dabas draugu bīstamajiem paņēmieniem cīņā pret motociklistiem mežos. Mediji, tai skaitā Bez Tabu, iepriekš stāstījuši par mežā izvietotām vālēm, kurās sadzītas garas naglas, kā arī par stieplēm un trosēm, ko dabas draugi novelkuši pāri ceļiem. Gada sākumā Madonas novadā meža ceļam pāri novilktā trosē iebrauca kvadraciklists, kurš no gūtajām traumām nomira.

Uzklausītie “Latvijas Valsts mežu” pārstāvji aizcina nepielietot šādas, citus apdraudošas metodes. Mežu izbraukāšanu lūdz iemūžināt un ziņot par to policijai un citām uzraugošajām institūcijām.