“Moči izbraukā mežu, policija bezspēcīga.” Trīsciema iedzīvotāji ziņo par enduro braucējiem

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

6 komentāri

“Moči izbraukā piemājas mežu, kas ir arī kāpu zona. Ja policija šeit ir bezspēcīga (jeb neko nedara lietas labā), kurš var to apturēt? Moči braukā bez numuriem, lai tos nenotvertu bildēs,” vēstule, kuru raidījums “Bez Tabu” saņēma no Trīsciema iedzīvotājiem. 

Raidījumam “Bez Tabu” ziņoja Rīgas pilsētas Trīsciema privātmāju rajona iedzīvotāji. Netālu no viņu dzīvesvietas ir jūra un Ķīšezers; pavisam blakus mežs, pa kuru vietējie labprāt pastaigātos kopā ar bērniem vai mājdzīvniekiem, taču regulāri uzrodas nelūgti viesi – motociklisti.

Pēdējo reizi krosa motocikli manīti Ziemassvētku brīvdienās, un vietējie aizdomās tur pāris kilometru attālumā esošo motociklu nomu “Jena Motors”. Taču motociklu nomas instruktors Oskars “Bez Tabu” pastāstīja, ka pa mežu pārvietojas tikai nomas kvadricikli, un krosa motociklus nomā nemaz nevarot izīrēt. Taču instruktors saprot apkārtējo iedzīvotāju nepatiku, jo mežā tiešām motociklisti esot sastopami ļoti bieži.

SIA “Rīgas meži” mežzinis Uldis Gaiss raidījumam “Bez Tabu” norādīja, ka Trīsciems nebūt nav vienīgā vieta, kas brīvdienās vairāk atgādina mototrasi. Meža likums ļauj ar motorizētu transportu pārvietoties pa dabiskām brauktuvēm. Jēdziens dabiskā brauktuve nozīmē līdz četru metru platu, neizbūvētu brauktuvi dabā, bet likumā iekļauts atslēgas teikums, “ja brauktuve tiek izmantota saimnieciskām vajadzībām”.

Policija var sodīt motociklistus brīdī, kad tie neatrodas uz dabiskām brauktuvēm, bet pašu izveidotām takām, tikai viena problēma – kā gan policija tiem varētu tikt klāt? Mežzinis uzskata, ka šī joma Latvijā ir ļoti nesakārtota.

Uldis Gaiss
“Rīgas meži” mežzinis

Tas ir ļaunums, jo šie motociklisti brauc pa diezgan vārgām ekosistēmām, kur ir plāna zemsedze, viss sūnu, ķērpju, mētru sastāvs tajā brīdī ir iznīcināts, lai tas atkal atjaunotos, tas nav vienu, divu, bet pat desmit gadu jautājums, lai atjaunotos zemsedze un kaut kas atkal augtu.

“Rīgas meži” jau rosinājuši pašvaldību izstrādāt saistošos noteikumus, kas aizliegtu motobraucējiem Rīgas pilsētā atrasties uz dabiskām brauktuvēm. “Es saprotu, ka tas ir hobijs, bet pilsētas teritorija nav īstā vieta, jo pilsētas teritorijā daudz meža apmeklētāju pārvietojas ar kājām, un tas ir tikai laika jautājums, lai notiktu nelaime,” pauda mežzinis Uldis Gaiss.

Motosportists Matīss Karro uzreiz izlaboja, ka tie nav krosa, bet gan enduro motocikli, kas paredzēti tieši bezceļu braukšanai. Motokrosa braucējs pārliecināts, ka tas ir koks ar diviem galiem, jo kur gan citur, lai enduro īpašnieki dodas, ja ne uz mežu?

Matīss Karro
motokrosa braucējs

Protams, kāds piebrauc tuvāk mājai, kāds ir pārāk skaļš, kāds uzar kādam mežu, bet mēs varam arī padomāt tālāk, kas notiek, kad izcērt mūsu mežus, un tajos iebrauc lielie traktori un atstāj metru dziļas špūres?

Matīss kā motokrosa braucējs trenējas speciālās trasēs, savukārt enduro braucējiem tādu iespēju neesot, protams, būtu ieteicams turēties pēc iespējas tālāk no dzīvojamo māju rajoniem. Savukārt mežzinis aicinājis uzņēmumus, kas nodarbojas ar moču iznomāšanu, ķerties pie jomas sakārtošanas pašiem un meklēt veidus kā braucienus legalizēt.

6 komentāri