“Mēs varējām pie tā zārka nestāvēt!” Iedzīvotāji nespēj “sagremot”, viņuprāt, policijas neizdarību un kaimiņa novešanu līdz nāvei

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

13 komentāri

7. janvāra vakarā Maskavas ielā konstatēta ūdens noplūde. Vīrietis, no kura dzīvokļa ūdens tecējis, pēc vairākkārtējas iedzīvotāju klauvēšanas pie durvīm tās neatvēris. Līdz ar to atbildīgie dienesti ūdeni atslēguši, lai ūdens noplūdi likvidētu. Sākotnēji nevienam pat prātā neienācis, ka vakars beigsies ar traģēdiju, taču tas noticis.

Pēc ūdens noplūdes likvidēšanas kaimiņu prāts bijis nemierīgs, jo vīrietis, kurš dzīvojis piektā stāvā dzīvoklī, durvis vaļā nevēris. Jāpiebilst, ka dzīvoklī bijusi ieslēgta gaisma. Tāpat bijušas dzirdami nemitīgi trokšņi, kurus aculiecinieki raksturo kā gārdzošas, sēcošas skaņas. Iedzīvotāji izlēmuši par situāciju ziņot likumsargiem.

Notikuma vietā ieradusies pašvaldības policija. Vēlāk arī ugunsdzēsēji un mediķi. Visi kā viens skaņas esot dzirdējuši, tomēr rīcība no dienesta puses nesekojusi. “Pašvaldības policija norādīja, ka nepieciešams Valsts policijas rīkojums, lai iekļūtu dzīvoklī,” apgalvo situācijas aculieciniece Viola.

Viola kopā ar vīru notikuma vietā bijuši visu laiku – kļuvuši par aculieciniekiem, viņuprāt, nekorektai Valsts policijas rīcībai. Kaimiņiene ir pārliecināta, ka policija vilcinājusies pieņemt pareizo lēmumu, proti, durvis izlauzt. Līdz ar to noticis ļaunākais – 45 gadus vecs vīrietis atrasts miris vannā.

Viola
situācijas aculieciniece

“Tad, kad vairs nebija šīs te gārgšanas un sēkšanas, ugunsdzēsēji pieņēma lēmumu ar pacēlāju caur piektā stāva logu iekļūt dzīvoklī. Tad tika konstatēta vīrieša nāve.”

Savu nožēlu par Valsts policijas neizdarību izsaka arī mirušā vīrieša draudzene Ļubova, kura ir viņa kaimiņiene un uzturējusi ar vīrieti labas attiecības. Viņu raksturo kā labsirdīgu, radošu un atsaucīgu personu. Šobrīd uz piektā stāva dzīvokļa durvīm palikušas pēdas no nemitīgās dauzīšanās pa durvīm. Ļubova informē, ka sestdien notikusi atvadīšanās no vīrieša – viņa bijusi klāt un atzīst, ka ir ļoti skumji zaudēt tik labu draugu un cilvēku.

“Es nevarēju, man gribējās iet ārā no tās zāles, jo es zināju, ka varēja būt citādāk un mēs varētu pie zārka nestāvēt!” emocijās dalās Ļubova.

Iedzīvotāji ir pārliecināti, ka tieši Valsts policijas dēļ kaimiņš devies aizsaulē. Rīgas Ķengaraga iecirkņa priekšniece tam nepiekrīt. Inga Meikšāne uzsver sākotnējo iedzīvotāju zvanu, kurā ziņots par ūdens noplūdi dzīvojamajā mājā. Tobrīd neviens nevarējis zināt, ka situācija rezultēsies traģēdijā. Inga stāsta, ka nākamais zvans saņemts ap plkst. 22.00. Tas bijis jau konkrēts – ziņots par to, ka Valsts policijas pārstāvju klātbūtne nepieciešama, lai lemtu par nepieciešamību iekļūt dzīvoklī.

Tobrīd brigāde, kas 7. janvāra vakarā strādājusi, atradusies citā izsaukumā. Mirklī, kad darbs tur bijis pabeigts, likumsargi ieradušies Maskavas ielā un nekavējoties pieņēmuši lēmumu par iekļūšanu dzīvoklī. Tāpat Meikšāne nekomentē iespējamo nāves cēloni un no komentāriem izvairās, uzsverot, ka dotajā brīdī nav mediķu atzinuma, ka cilvēks miris tieši Valsts policijas kavēšanās dēļ. Taču sola, ka kriminālprocesa ietvaros, tas tikšot noskaidrots.

Arī ugunsdzēsības un glābšanas dienests strādā pēc noteikumiem, kuri paredz, kādas darbības viņi drīkst pieņemt esot notikuma vietā – pašsaprotami, ka, redzot liesmas, glābēji var uzlauzt durvis, negaidot Valsts policijas piekrišanu. Tāpat arī Pašvaldības policija drīkstot iekļūt dzīvoklī, ja dzirdama palīgā saukšana vai telpās atrodas noziegumu izdarījusi persona! Pārējās situācijas gulstas un pašu darbinieku pleciem, kuri pieņem lēmumu, kā rīkoties.

Sazinoties ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, pārstāve Ilze Bukša stāsta, ka situācijās, ja ir risks, ka aiz slēgtām durvīm var atrasties pacients, piesaista ugunsdzēsējus un Valsts policiju, lai ar šo dienestu palīdzību varētu iekļūt dzīvoklī! “Arī šajā gadījumā tika piesaistīti minētie dienesti. Kad mediķi iekļuva dzīvoklī, tajā atradām mirušu vīrieti, kurš atradās vannā,” informē Ilze Bukša.

Uzrunājām arī ugunsdzēsējus – šobrīd tiekot veikta konkrētā izsaukuma apstākļu pārbaude, taču gūstam apstiprinājumu, ka 7. janvārī ugunsdzēsēji saņēmuši izsaukumu uz Maskavas ielu, lai palīdzētu iekļūt vīrieša dzīvoklī.

Šobrīd uzsākta dienesta pārbaude, kurā vērtēs darbinieku rīcību konkrētajā situācijā, tāpat uzsākts kriminālprocess un nāves cēloņa noteikšana.

13 komentāri