Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

11 komentāri

Pēc traģēdijas Saulkrastu novadā, kur privātmājā, sprāgstot nelegāli uzglabātai pirotehnikai, gāja bojā vairāki cilvēki, rīdzinieki uztraucas par ieceri ierīkot pirotehnikas veikalu galvaspilsētas centrā, daudzdzīvokļu namā.

Pirms diviem mēnešiem Latviju pāršalca vēsts par traģēdiju Saulkrastu novadā: sprāgstot nelikumīgi uzglabātai pirotehnikai un pirotehnikas gatavošanā izmantojamām sprāgstvielām, privātmājā gāja bojā pieci cilvēki, visi vienas ģimenes locekļi.

Pašu namu sprādziens pārvērta drupās, tas bija tik spēcīgs, ka cieta arī apkārt esošās kaimiņu ēkas. Starp bojāgājušajiem bija profesionāli pirotehniķi. Valsts policijā skaidroja, ka traģēdija ir bezatbildības rezultāts. Eksperti pieļauj, ka mājā nelikumīgi uzglabāta arī profesionālā un bīstamākā ceturtās klases pirotehnika, tikai tā varējusi izraisīt tik vērienīgu eksploziju.

Iedzīvotāju bailes

Pēc notikušā Saulkrastos rīdziniekus, Ģertrūdes ielas 55. nama iedzīvotājus satrauc gaidāmā pirotehnikas veikala atvēršana viņu mājā.

Nama iedzīvotāja

Ja man ļautu izvēlēties, es negribētu. Mazums kas. Tur taču daudz tā pulvera. Tās lietas nav tik nekaitīgas, kā šķiet.

Negribētu to kaimiņos. Tur bija frizētava. Mierīgi kaimiņi, bet tagad “ba-bah”. Pirotehnika atbrauca.

“Ja kaut kas notiks un uzsprāgs kaut viena no tās pirotehnikas lietām, tad aizies visas gaisā un sabruks tā māja. Tā māja jau nav jauna. Neviens mūsu viedokli nav prasījis. Tikai aplinkus uzzinājām par to veikalu. Vienā dienā varam palikt zem drupām, bez mājas!” sašutusi arī iedzīvotāja Ildze.

“Mājas iedzīvotāju, dzīvokļu īpašnieku viedoklis jāievēro. Tas tiešām ir bīstami!” satraukts ir Sergejs.

Ģertrūdes ielas 55. nama iedzīvotāji norāda, ka nams ir vecs, elektroizolācija neesot no labākajām. Bažījas, kas notiks, ja kādā no mājas daļām izcelsies ugunsgrēks un liesmas sasniegs pirotehnikas izstrādājumus.

“Dzīvojamā mājā, pagrabā uztaisīs bumbu! Gāzīsies nevis no augšas, bet no apakšas!” neizpratnē ir Ildze.

Arī eksperts skeptisks, bet mierina. Ko nosaka likums?

Profesionālo pirotehniķu un pirotehnikas tirgotāju asociācijas biedrs, pirotehniķis jau kārtējā paaudzē Arvis Zārbergs teic, ka, viņaprāt, nevajadzētu atļaut iekārtot pirotehnikas veikalus dzīvojamās mājās.

Arvis Zārbergs
pirotehniķis

Tomēr likums to neaizliedz. Protams, ir nedrošāk, ja pirotehnika ir kādā daudzdzīvokļu ēkā. Tomēr arī parasts gāzes balons var sprāgt kādā dzīvoklī.

Pirotehniku nometot, spārdot, nevar aizdedzināt. Vajadzīga dzirkstele, liesma.

Jā, ja aizdegsies ēka, nedrošāk tas būs. Tomēr, ja cilvēki vēlas sasaistīt parastu pirotehnikas veikalu ar Saulkrastu mājā uzglabātajām vielām, jāatzīmē, ka tur sprāga šī neatļauti uzglabātā un bīstamākā ceturtās klases pirotehnika, bet šādā veikalā tādu turēt nemaz nav atļauts.

Galvaspilsētā arī citviet pirotehnikas veikali iekārtoti dzīvojamās mājās. Tirgošanās atļaujas izsniedz un darbību uzrauga Valsts policija (VP).

“Galvenais nosacījums, lai prece būtu marķēta, sertificēta, lai atbilst visām drošības prasībām. Jābūt instrukcijām valsts valodā un Eiropas atbilstības novērtējumam, CE marķējumam. Tāpat tiek pievērsta uzmanība uzglabāšanas apjomam, lai netiktu pārsniegts tirdzniecības zālē atļautais uzglabājamais daudzums un glabātavā turētais,” skaidro VP Rīgas reģiona pārvaldes Kārtības policijas pārvaldes Atļauju sistēmas nodaļas galvenais inspektors Maksims Mjadeļecs.

Pēc Saulkrastu traģēdijas likumsargi jo īpaši uzrauga tirdzniecības vietas. Pastiprināta kontrole ir arī pirms vērienīgākajiem svētkiem, kuru neiztrūkstoša sastāvdaļa ir uguņošana. Taujāts, vai tirdzniecības vietas, kas ierīkotas dzīvojamās mājās, pakļautas īpašam regulējumam, VP pārstāvis M. Mjadeļecs stāsta, ka tādos veikalos “atļautā uzglabājamā propelenta masa nedrīkst pārsniegt 160 kilogramus. Tas ir pie nosacījuma, ja ir glabātava. Ja glabātavas nav, tad drīkst uzglabāt līdz 100 kilogramiem.”

VP pārstāvis informē, ka pārbaudēs šogad dažs tirgotājs pieķerts uzglabājam vairāk vielu nekā atļauts. Tāpat atklāts, ka dažviet pirotehniku realizē personas, kurām nav pielaides darbam ar šīm vielām.

Pirotehniķis ar stāžu A. Zārbergs un VP pārstāvis M. Mjadeļecs ir vienisprātis – ugunsnelaimes gadījumā, ja liesmām ceļā pagadīsies pirotehnika, sekas var būt nopietnākas.

“Varbūt tomēr vajadzētu veikt kādus grozījumus, kas paredzētu pirotehnikas veikalus ierīkot atsevišķās būvēs, neapdraudētu citu personu dzīvību un veselību,” piebilst VP pārstāvis M. Mjadeļecs.

TOP komentāri

 • Лера Цируле
  +2 +2 0

  Лера Цируле

  Es vairāk baidītos no kaimiņiem kuriem gāzes baloni stāv. 🤔
 • Sanita Upe
  +3 +2 -1

  Sanita Upe

  Kur ta tos tirgot teltī mežā!!! Gāzes baloni arī sprāgst, tos arī nedrīkstēs lietot mājā!!!
 • Ērika Krimska
  0 0 0

  Ērika Krimska

  Vai tādi veikali vispar var atrasties daudzdzīvokļu mājā?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl