“Mēs tev uzsauksim kafiju, bet tu pasaki, kā tevi sauc!” “Bez Tabu” eksperimentā atklāj, cik svešiniekam viegli piekļūt tavai privātajai informācijai!

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

3 komentāri

Valsts policija uzsākusi izglītojošu kampaņu ”Nedalies ar svešinieku”, lai informētu iedzīvotājus par aktuālajiem drošības riskiem interneta vidē un rosinātu aizdomāties, kādu informāciju viņi publicē savos privātajos sociālo portālu profilos.

 ”Jāmēģina internetā ievietot tikai neitrāla informācija, kura potenciāli nevarētu palīdzēt kādam noziedzniekam, piemēram, uzzināt, kur jūs dzīvojat, kādi jums ir ienākumi, ar kādu mašīnu jūs braucat,” raidījumam ”Bez Tabu” skaidroja Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Dmitrijs Homenko.

”Nedalies ar svešinieku” kampaņas laikā tika veikts eksperiments kādā no Rīgas centra kafejnīcām, lai pārbaudītu, cik daudz privātas informācijas var iegūt par cilvēku, zinot tikai viņa vārdu un uzvārdu. Pazīstamais komiķis Edgars Bāliņš kļuva par kafejnīcas darbinieku, un katram klientam piedāvāja iespēju laimēt bezmaksas kafiju, vienkārši norādot savu vārdu, uzvārdu un e-pasta adresi.

Kamēr profesionālis gatavoja klienta pasūtīto kafiju, Edgars Bāliņš veica klienta sociālo profilu izpēti internetā, lai, pasniedzot dzērienu, varētu tā baudītāju pārsteigt ar savām zināšanām par viņa privāto dzīvi.

Edgars Bāliņš
komiķis, piedalījās eksperimentā

”Aicināt padomāt par to, ko mēs liekam internetā, un atcerēties, ka šī informācija ir publiski pieejama pilnīgi visiem, piemēram, cilvēkam, kas tikko iznācis no cietuma, cilvēkam, kurš vēlas kaut ko interesantu dzīvē padarīt, un, ja viņam ir informācija, kur tu atrodies brīvajā laikā, tad viss kaut kas var notikt.”

Piemēram, Annas “Facebook” profilā bija atrodams, ka meitene ar kori nesen uzstājusies ārzemēs. Edgars, nesot kafiju, aicināja meiteni kaut ko uzdziedāt, jo viņa taču dzied korī, un pajautāja, kā viņai gājis Šanhajā. ”Tas bija pārsteigums. Tas rosina aizdomāties par to, cik ļoti viss ir pieejams, ir ļoti jāskatās līdzi tam, kādu informāciju ievieto internetā, un arī jāseko līdzi, kādu informāciju citi par tevi ievieto.”

Jāpiemin, ka dažos gadījumos par klientu interneta profilos nekas īsti nebija atrodams, tāpat daudzi cilvēki nevēlējās atklāt savu vārdu un uzvārdu apmaiņā pret iespēju laimēt kafiju. ”Ikdienā cilvēkiem nākas sastapties ar dažādām nesaskaņām ar kaimiņiem, kolēģiem, draugiem. Bieži vien informācija, kas ir brīvi pieejama, tiek piesaukta kā papildu arguments, lai vēl vairāk ieriebtu, aizvainotu cilvēku, ar kuru ir konflikts,” komentēja Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Dmitrijs Homenko.

Tāpat Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks aicina vecākus sekot līdzi savu bērnu sociālajiem kontiem. Piemēram, ja bērns publicē ziņu, ka ģimene devusies divu nedēļu atvaļinājumā uz siltajām zemēm, tas var signalizēt noziedzniekam, ka neviena nav mājās. Arī jābūt uzmanīgiem, ja bērns publicē bildes ar dažādām vērtslietām.

Foto