“Mēs neko nezinām!” Lūdzot padomu par koronavīrusu, poliklīnikas “atšuj” atlidojušos latviešus

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

5 komentāri

Pašlaik Latvijā nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar jauno koronavīrusu. Atbildīgie dienesti nākuši klajā ar informāciju, ka Latvija ir gatava atbilstoši rīkoties, ja vīrusa klātbūtne tiktu konstatēta. Iespējams, atbildīgie dienesti ir gatavi sniegt visu nepieciešamo palīdzību, ja vīruss parādītos, bet raidījuma “Bez Tabu” saņemtās vēstules liecina, ka tautiešiem ārzemēs, kuri plāno atgriezties mājās, ir sarežģīti noskaidrot, vai ir jāveic kādi drošības pasākumi.

Mareks

Ko darīt latviešiem, kas strādā Lapzemē, viesnīcu servisā? Esam apmēram simts cilvēku, apkalpojam ļoti daudz tūristus no Āzijas – arī no Uhaņas. Mēs pamazām atgriežamies Latvijā, bet vai kāds to redz? Kas mums ir jādara?

Tāpat raidījums saņēmis vēstuli no ģimenes, kura atgriezusies no ceļojuma.

Atgriezušies Latvijā

Mēs nesen atgriezāmies no ceļojuma Francijā – tika ziņots, ka arī tur cilvēkiem konstatēts koronavīruss. Zvanīju uz skolu, lai noskaidrotu, vai mans bērns var to apmeklēt, bet neviens nevarēja atbildēt. Kā īsti ir jārīkojas?

Galvaspilsētas ielās satiktie iedzīvotāji uzskata, ka padoms būtu jāsniedz ārstniecības iestādēm. Iedzīvotājs Jānis lasījis, ka cilvēkiem, kuri atgriezušies no vīrusa skartās teritorijas, būtu divas nedēļas jāpavada mājas režīmā un jāseko līdzi savam veselības stāvoklim.

Apzvanot nejauši izvēlētas slimnīcas Latvijā – Rēzeknes slimnīcu, Liepājas slimnīcu un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcu – atklājas, ka īstas skaidrības, kā rīkoties, atgriežoties mājās, tomēr nav.

Rēzeknes slimnīca min, ka ceļotājam būtu jādodas pie sava ģimenes ārsta, kas varētu noteikt, kā turpmāk rīkoties. Bezmaksas sejas maskas pilsētā nevienam nedalot – ja cilvēks tādu vēlas, esot iespēja iegādāties aptiekā.

Liepājas slimnīcā uzreiz saka, ka viņiem neesot informācijas par to, kas īsti ir jādara. Darbiniece prāto, ka varbūt jāvēršas kādā uzziņu nodaļā.

Savukārt Austrumu slimnīcai gan esot informācija, ka cilvēkus, kuri atlido no valstīm, kurās konstatēts vīruss, pārbauda uzreiz lidostā.

“Bez Tabu” uzrunā “Lidostas Rīga” pārstāvi Lauru Karnīti, kura slimnīcas izteikumus sauc par maldinošiem – šobrīd lidostā neesot nekādas pastiprinātas pārbaudes.

Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvis Jurijs Perevoščikovs norāda, ka pēc atgriešanās no ceļojuma pieaugušam cilvēkam divu nedēļu laikā ir jāseko līdzi savai veselībai un jānovērtē, vai neparādās vīrusa simptomi – augsta temperatūra, klepus, grūtības elpot. Šobrīd neesot nekādu ierobežojumu, kas pieaugušiem cilvēkiem liegtu apmeklēt darbu. Tomēr ir ierobežojumi, kas attiecas uz bērniem.

Bērni, kuri atgriezušies no ceļojuma, divas nedēļas nevar apmeklēt bērnudārzu vai skolu. Konkrētais laika posms ir jāpavada mājās un jānovēro savs veselības stāvoklis. Izglītības iestādēs var atgriezties tikai pēc ārsta apmeklējuma, kurš atzinis, ka vīruss nav konstatēts. Ja pieaugušam cilvēkam novērošanas procesā parādās simptomi – ir jādodas pie ģimenes ārsta.

5 komentāri