“Mēdz gulēt kāpņu telpā, ejot līst fekālijas!” Neciešams kaimiņš dzen izmisumā Bolderājas iedzīvotājus

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

0 Komentāru

Rīdzinieki no Bolderājas jūtas apdraudēti paši savās mājās, ziņo par, iespējams, garīgi slimu kaimiņu, kura dzīvesveids dzen izmisumā pārējos iedzīvotājus.

Rīdzinieki no Lielupes ielas 68. nama vēsta par kaimiņu Artūru, kurš, kā stāsta iedzīvotāji, esot garīgi slims, aptuveni 60 gadus vecs vīrietis. Visu dzīvi vīrietis esot dzīvojis ar māti šā nama dzīvoklī. Māte dēlu bijusi spējīga savaldīt, bet pēc viņas došanās aizsaulē pagājušajā gadā vīrietis vairs nespējot par sevi parūpēties, slikti ietekmē kaimiņu dzīves kvalitāti.

Rita
mājas iedzīvotāja

Pagājušā gada rudenī nomira viņa māte. Viņi dzīvoja divatā. Māte viņu aprūpēja, jo viņš ir psihiski nelīdzsvarots, reizēm tika nogādāts Sarkandaugavā [psihiatriskajā slimnīcā]. Viņš mēdza iekaustīt māti. Cik spēja, māte rūpējās par dēlu, nogrieza aiz viņa visus krānus, gāzi, jo viņš nespēja par to parūpēties, bet nu mums ir bail. Protams, viņa dzīvoklī ir arī antisanitāri apstākļi. Tas ir vienkārši neiedomājami! Viņš staigā pa miskastēm.

Kaimiņš Artūrs esot arī tā saucamais vācējs, kurš piepilda dzīvokli ar atkritumu konteineru saturu, stāsta iedzīvotāji. Tāpat miskastēs meklējot arī ēdamo. Vīrietis neesot sakārtojis formalitātes, lai saņemtu visus pienākošos pabalstus, tāpēc iztikas līdzekļi esot gaužām niecīgi.

Rita
mājas iedzīvotāja

Viņš diedelē ēdienu un naudu. Viņš mēdz zvanīties pulksten 23.00 naktī vai pusnaktī. No rīta pulksten 6.00 mēdz zvanīt pie durvīm. Kad viņš iet pa kāpņu telpu, jāaiztur ciet deguns, lai varētu iziet kāpņu telpā. Nenormāla smaka.

Gaļina
mājas iedzīvotāja

Viņš piekopj ļoti antisanitāru dzīvesveidu, nespējam elpot! Viņš dzīvo tieši virs manis, lidinās lielas, zaļas mušas. Šausmīgi! Reiz viņš bija pazaudējis atslēgas, gulēja kāpņu telpā uz trepēm. Kaimiņu puika baidījās iet garām. Atvainojiet, viņam mēdz niķoties vēders, apkakājas. Ejot pa trepēm, aiz viņa paliek fekālijas. To visu vāc sētnieks.

Iedzīvotāji kolektīvi vērsušies sociālajā dienestā un policijā, lūdzot parūpēties par kaimiņu, līdz ar to atvieglojot dzīvi pārējiem iedzīvotājiem. Tomēr, tā kā vīrietis nav atzīsts par rīcībnespējīgu, pret paša gribu viņš nav nogādājams ārstniecības vai aprūpes iestādē. Pēc iedzīvotāju sūdzībām un bailēm par veselību un īpašumu drošību vīrietim dzīvoklī atslēgti komunālie pakalpojumi. Šāds risinājums, lai gan ir vienkāršākais, pēc iedzīvotāju domām, ir nežēlīgs, jo kaimiņš nespēj nedz nomazgāties, nedz pagatavot ēdienu.

Rita
mājas iedzīvotāja

Tas nav normāli! Vai tas ir risinājums?

Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve Lita Brice informē, ka sociālais darbs ar klientu notiekot piecus gadus. Agrāk, kad vīrieša māte bija dzīva, palīdzēt bijis vieglāk, nu vīrietis teju no visas palīdzības atsakoties.

Lita Brice
Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve

Piedāvāti dažādi pabalsti, sociālie pakalpojumi, bet diemžēl klients pats atsakās. Sociālais dienests viņam nodrošina siltu pusdienu piegādi, kas ir viena no pamatvajadzībām.

Brice informē, ka par vīrieti cenšoties rūpēties arī mātes māsa, sirmgalve. Mājas iedzīvotāji gan stāsta, ka pret viņu vīrietis izturoties ļoti rupji.

Lita Brice
Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve

Mēs domājam, ka ļoti labi būtu, ja klients piekristu dzīvot grupu dzīvoklī, jo tā ir vide viņam. Tur viņš būtu sociālo darbinieku redzeslokā. Specializētajās darbnīcās apgūtu kādu prasmi, jo viņš vēl ir darbspējīgs. Tur viņam būtu piepildītāka dzīve. Tāpat būtu iespēja nomazgāties, gatavot ēst.

Brice teic, ka komunikācija ar vīrieti turpināšoties, centīšoties pierunāt pieņemt palīdzību.

0 Komentāru