Mazdārziņi Rīgā slīkst atkritumu kalnos, šmuce ilglaicīgi netiek izvesta

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

3 komentāri

Rasma mazdārziņos Lucavsalā rosās kopš 1947. gada. Nu jau daudzus gadus viņa ir dārzkopju biedrības ”Jumpravsala” vadītāja. Šobrīd viņa spiesta cīnīties ar atkritumu apsaimniekotājiem, kuri ilglaicīgi no teritorijās neizved atkritumus.

Atkritumu konteineri dārzkopjiem izvietoti divās vietās. Stājoties spēkā jaunajiem atkritumu apsaimniekošanas noteikumiem, biedrībai nācies mainīt uzņēmumu, kas izved atkritumus. Pašreizējais uzņēmums dārzkopjiem piedāvājis labāku cenu, taču tā tehnika nespēj iebraukt dārziņu teritorijā. Rasmas kundze norāda, ka iepriekšējais atkritumu apsaimniekotājs varējis iebraukt teritorijā un atkritumus savākt. Tajā pašā laikā kundze atzīst, ka grūtības to izdarīt ir bijušas.

Rasma
Biedrības “Jumpravsala” vadītāja

Viņiem visas mašīnas ir jaunas, visas ir lielās. Šeit ceļi mērīti 1947. gadā, tad šeit pārvietojās tikai ar zirgu palīdzību. Atkritumu apsaimniekotājs saka, lai konteinerus novietojam citā vietā. Bet dārzniekiem tad būs jāiet aptuveni divi kilometri, lai atkritumus izmestu. To neviens dārznieks nedarīs. Kad es mācījos, tad konkurence nozīmēja, ka klients var izvēlēties to, ko vēlas, bet šobrīd man nav tiesību izvēlēties, man ir jāsadarbojas ar konkrētu atkritumu apsaimniekotāju.

Tas novedis pie situācijas, ka atkritumi no teritorijas nav izvesti kopš maija, kaut līgums par to izvešanu ir noslēgts.

Rīgas domes Vides pārvaldes vadītāja Evija Piņķe norāda, ka jau saņēmusi sūdzības no dārzkopju pārstāvjiem par atkritumu neizvešanu. Situācija pārrunāta arī ar uzņēmēju un norādīts, ka abām pusēm jāatrod kopsaucējs. ”Atkritumu apsaimniekotājs mums ir atsūtījis arī video materiālus. Viņu transports nevar iebraukt teritorijā, tur nav iespēju apgriezties, tur ir mazi celiņi, kur var pārvietoties tikai viena mašīna,” raidījumam norāda Vides pārvaldes vadītāja Piņķe.

Arī ”Lautus vide” valdes loceklis Jurģis Ugors ceļu slikto stāvokli min par iemeslu, kādēļ uzņēmuma spēkrati dārziņu teritorijā neiebrauc. Pēc “Bez Tabu” iesaistīšanās atkritumu no teritorijas ir izvesti, taču, visticamāk, šī bija pēdējā reize, kad kāds no 10 uzņēmuma lielajiem spēkratiem tik dziļi teritorijā iebraucis.

Jurģis Ugors
”Lautus vide” valdes loceklis

Ceļš ir ļoti šaurs. Iebraucot lielam auto, samainīties nav iespējams. Mēs meklējam risinājumu, lai būtu ērti abām pusēm. Piedāvājam pārvietot konteinerus, lai pie tiem būtu ērti piekļūt.

Dārzkopjiem tiek piedāvāti divi varianti – pārvietot konteinerus citā vietā vai arī iegādāties priekšapmaksas atkritumu maisus.