Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas ģimeņu tiesībās un cilvēku savstarpējo konfliktu risināšanā.

21 komentārs

Sarmīte devusies uz pirts un SPA festivālu Jelgavas pusē, un tā laikā nolēmusi ļauties relaksējošai masāžai, taču uzreiz pēc tās veselība nevis uzlabojusies, bet gan pasliktinājusies, un divas nedēļas tērējusi laiku un naudu, lai to atkal atgūtu.

Masiere esot veikusi ļoti spēcīgu masāžu, tostarp, sitot pa muguru, krustu zonu un citām ķermeņa vietām. Sāpes bijušas nežēlīgas, par ko informējusi masieri, taču viņa procedūru turpinājusi. Turklāt pirms procedūras neesot painteresējusies, vai klientei nav kādas veselības problēmas.

Par laimi, Sarmītei esot laba veselība, bet nespēj iedomāties, kā justos pacients, kam ir, piemēram, mugurkaula kaites.

Uzreiz pēc masāžas vēl cerējusi, ka viss būs labi. Samaksājusi prasīto summu un devusies mājās, taču jau naktī sākusi justies aizvien sliktāk, izjutusi spēcīgas sāpes mugurā un pat kājā. Neesot varējusi pat no gultas piecelties.

Nākamajā dienā zvanījusi masierei, kura rekomendējusi sāls vannu un vēl dažus ieteikumus, taču tie neesot palīdzējuši. Raidījums Bez Tabu sazinās ar masāžas veicēju. Viņa bilst, ka procedūru veikusi saudzīgi, ir daudzu gadu pieredze un sertifikāti. Pirms procedūras esot jautājusi klientei par veselības problēmām, ko Sarmīte kategoriski noliedz.

Sazinājusies ar salona vadītāju, kurš piedāvājis atnākt uz vēl vienu masāžu, šoreiz jau uz salonu Rīgas centrā. Tā kā atsacījusies ļauties tai pašai masierei, to veikusi jau cita darbiniece, un pēc procedūras viņai palūgts samaksāt vēl 40 eiro.

Sarmīte nav radusi kādam palikt parādā un prasīto summu apjukumā samaksājusi, taču veselības problēmas nemazinājušās.

Raidījums Bez Tabu lūdz iesaistīties Veselības inspekciju, taču saņem atteikumu, jo inspekcijas pārstāvji pārbaudījuši, ka masiere nav ārstniecības personu sarakstā, līdz ar to neiesaistās, jo pārbaudes veic vien tad, ja masieri ir ārstniecības personas.

Zvanot uz masieru kursiem, raidījums Bez Tabu pārliecinās, ka arī sertifikāts vēl nenozīmē, ka masēs mediķis. Izrādās, to var iegūt jebkurš (pat ja nav mediķa izglītības) rekordīsā laikā, vien dažās dienās un varēs strādāt SPA salonos.

Lai tiktu pie masiera-ārstniecības personas, jāpārliecinās, vai sertifikātu izdevusi, piemēram, Fizikālās medicīnas ārstu komisija.

Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders atzīst, ka viss ir likumīgi un masieri, kas salonos veic klasiskās vai cita veida masāžas (izņemot ārstnieciskās), drīkst būt bez medicīniskās izglītības un nav jābūt pat māsu palīga vai medmāsas izglītībai.

Šādos gadījumos nepārbauda, vai masieri ar savu darbību nav nodarījuši kaitējumu cilvēku veselībai. Ja masieris ir ārstniecības persona, tad gan kontrolē. Lai tiktu galā ar sāpēm, Sarmīte devusies pēc palīdzības pie fizioterapeites uz Stradiņa slimnīcu un pēc piecām procedūrām veselību atguvusi. Lūgusi salona vadītājam kompensāciju par izdevumiem un arī atdot naudu (40 eiro), ko samaksājusi salonā par otro masāžu.

Salona vadītājs raidījumam Bez Tabu skaidro, ka 40 eiro jau bijuši ar atlaidi un masāžu veikusi cita speciāliste, tālab bijis jāmaksā. Turklāt neesot pārliecināts, ka klientei veselības problēmas radušās tieši masāžas dēļ, ko veikusi darbiniece, kurai ticot. Šī esot pirmā sūdzība par viņu.

Masierei esot vairāki sertifikāti, tiesa gan, nav mediķa izglītības. Salona vadītāja pārliecība, ka tikai tiesas ceļā varot pierādīt, kuram taisnība, klientei vai masierei, tālab kompensāciju pagaidām nemaksāšot. Sarmīte paliek pie sava, ka tieši masāža radījusi veselības problēmas un gatava tiesāties.

Veselības ministrijas pārstāvis iesaka klientiem, kas izmantojuši masieru, kas nav ārstniecības personas, pakalpojumus, un pret kuriem ir pretenzijas, par to ziņot Patērētāju tiesību aizsardzības centram. Savukārt tā pārstāve atzīst, ka Sarmītes gadījumā nevarēšot palīdzēt, un patiešām vienīgi tiesa varot izvērtēt kompensācijas iespēju.

Sarmīte iesaka citiem masēties gribētājiem rūpīgi pārbaudīt, kam uztic savu ķermeni. Jau noskaidrojusi, ja vēlas, lai masē speciālists ar ārsta, medmāsas, kaut vai māsas palīga izglītību, tad tādi masieri parasti ir visās ir medicīnas iestādēs, bet salonos – kā nu kurā. Procedūras cena no tā nav atkarīga no vietas, un vairākās ārstniecības iestādēs tā ir pat zemāka nekā SPA salonos. Pati uz masāžām tagad došoties vien uz medicīnas iestādēm.

Veselības ministrija tuvākajā nākotnē neplāno mainīt normatīvos aktus, kas ļautu izsniegt masiera sertifikātu vien ārstniecības personām. Ja saņems sūdzības no klientiem par salonu masieriem -nemediķiem, tad gan pie šā jautājuma atgriezīšoties.

TOP komentāri

 • irena
  +9 +9 0

  irena

  Es pat nevarēju iedomāties, ka var tikt vienkārši tikt pie masiera sertifikāta!!!.Pirmā dzirdēšana. Tad jau jebkurš pamatskolas beidzējs var aiziet pāris dienas nosēdēt kursos un sertifikāts rokā! Visiem labi, kursu organizētajiem- pikis, masierim- darbs, a kas klientiem?
 • Nikita Pavlovs
  +6 +5 -1

  Nikita Pavlovs

  Kādu vēl žulti, ko murgo? Cilvēks ir šokā, panikā, ka SPA pārvēršas par murgu, ārstējoties slimnīcā!
 • Nikita Pavlovs
  +5 +5 0

  Nikita Pavlovs

  Dauzīt pa muguru nav relaksējoša masāža, un negribu ticēt, ka tur ir kas samelots no sievietes puses. Likvidēt kā sugu Latvijā visus SPA, kur no cilvēkiem kāš lielu naudu un vel kropļo.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl