Mans ir mans! Zemes īpašnieks Madlienas pagastā dabā likvidē servitūta ceļu uz ezeru

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

13 komentāri

“Labdien! Mani satrauc situācija ap Ķeipenes pagastā esošo Pečoru ezeru. Tas ir publisks ezers, pie kura drīkst piekļūt ikviens. Līdz šim pie tā varēja piebraukt pa zemes ceļu, bet nu tas ir likvidēts. Uzarts. Vai tiešām Latvijas makšķerniekiem un atpūtniekiem nu ir zudis kārtējais ezers?”

Tā Bez Tabu raksta skatītājs, kurš parakstījies kā makšķernieks. Pečoru, vai kā zina stāstīt vietējie iedzīvotāji, pirmās Latvijas brīvvalsts laikā saukts par Paceru, ezers, kurš atrodas Ķeipenes pagastā. Tam teju visapkārt ir purvs, tādēļ pie ūdens tikt var tikai dažās vietās.

Ja palūko satelīta kartēs, redzam, ka viena šāda piebraukšanas vieta ir, braucot no ceļa starp Madlienu un Ķeipeni. Ceļš ved uz ezeru, kura krastā ir mājas, bet pirms tā iezīmēta brauktuve, pa kuru var tikt līdz ezera krastam. Tas ir kartē, bet dabā šo ceļu vairs neatrast.

Par to Bez Tabu pārliecinās, kad ierodamies klātienē. Vietā, kur jābūt brauktuvei, ir apstrādāts lauks, kurā ar vieglo automašīnu labāk nebraukt. Uz vietas sastaptie vietējie iedzīvotāji kasa pakausi un vairs nesaprot, kā tikt pie ezera.

”Te visos laikos ir bijusi Madlienas iedzīvotāju peldvieta. Atbrauc, nopeldies pamakšķerē. Kā tagad tikt klāt? Nezinām.”

Teritorijas, kā arī pašu ūdenstilpni apsaimnieko Latvijas Valsts meži. To pārstāvis Tomass Kotovičs raidījumam noliedz, ka lauka apstrāde ir uzņēmuma darbs. Lauks, kur ir ceļš, pieder privātpersonai. Zemes īpašnieka pilnvaroto personu sastopam mājā, kura atrodas pašā ezera krastā. Viņš atklāj, ka zemes plāna kartē ceļš ir iezīmēts, tam ir servitūta statuss.

”Lauks ir apstrādāts, lai var iesēt zāli. Ikviens, kurš grib tikt pie ezera, pa ceļa vietu droši var iet un braukt. Mēs nekādus šķēršļus neliekam.”

Jāpiebilst, ka atbraukušajam cilvēkam nekādi nebūs skaidrs, kur drīkst pārvietoties, jo dabā nekas neliecina par to, kur ir ceļa vieta. Savulaik acīmredzot, lai nesagandētu lauku, cilvēki pie ūdens brauc pa tā malu. Pie grāvja, kaut arī īstā vieta ir pa vidu. Par to, ka lauka apstrādes darbi veikti arī servitūta teritorijā, Madlienas pagasta pārvalde Valsts policijai uzrakta iesniegumu, likumsargi ierosina administratīvo lietvedību.

Pagasta administratīvā komisija, kā saka īpašnieka pārstāvis, izsaka mutvārdu brīdinājumu, zemes saimnieks to pārsūdz tiesā. Tiesvedība, kura ir par iespējamajiem pārkāpumiem, kuri saistīti ar zemes darbiem, vēl turpinās, un tad jau manīs, vai sodu atstās spēkā un vai zemes īpašniekam neliks ceļu sakārtot tādā stāvoklī, kāds tas bija pirms lauka apstrādāšanas.

Ir skaidrs, ka servitūta ceļš pār lauku ir oficiāli nostiprināts un to drīkst izmantot ikviens. Atsaucoties uz zemes īpašnieka pilnvarotās personas teikto, droši braucam klāt pie ezera, ja nevaram atrast īsto ceļa atrašanās vietu, taujājam saimniekam.

Foto

13 komentāri