“Mani lamā par to, ka esmu neredzīga!” Pēkšņa pieturvietas pārvietošana rada apgrūtinājumu redzes invalīdei

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

Pievienot komentāru

Pirms četriem gadiem rīdziniece Līga kļuva par redzes invalīdi. Iets smags posms, lai iemācītos, pilnvērtīgi dzīvot neredzot. Tomēr mirklī, kad ikdienas gaitās kaut kas tiek izmainīts, spēt to iemācīties no jauna ir ļoti sarežģīti.

Redzes invalīde Līga ar savu pavadoni Stefāniju Rīgas Āgenskalna rajonā dzīvo vairākus gadus. Sievietes ikdienā pārvietojas ar sabiedrisko transportu. Pieturvieta virzienā uz galvaspilsētas centru vienmēr atradusies dažu metru attālumā no Līgas mājas, taču pirms aptuveni četriem gadiem, nakts melnumā, tā pārvietota citur.

Līga stāsta, ka mašīnas pa ielu, kura jāmēro, lai tiktu uz jauno pieturu, brauc ātri. To visu pastiprina tas, ka ielas malās nav ne izbūvēta trotuāra, ne gājēju pārejas, kas situāciju spētu kaut mazliet uzlabot.

Līga

Līga
1. grupas redzes invalīde

Tad, kad es zināju, ka pietura atrodas tepat blakus, man bija daudz vieglāk. Es zināju, kur man ir jāiet, bet tagad ir ļoti grūti.

Sieviete atzīst, ka bieži vien saskaras ar situācijām, kurās viņu nolamā par to, ka ir neredzīga. Bieži izskanot frāze – “Ko tev te neredzīgam dzīvot,” tomēr Līga apkārtējo spiediena dēļ savu dzīvi mainīt negrasās.

Bez Tabu komanda kopā ar Līgu mēro ceļu uz jaunizveidoto pieturu. Tiesa, ceļā uz transportu jāpārvar ne tikai ceļa seguma apmales un grants, bet arī bedres. Tās Līgu biedējot visvairāk.

Izrādās, ka “Rīgas satiksme” neesot iniciatore pieturvietas pārvietošanai. Par to atbildību uzņemas Rīgas domes Satiksmes departaments.

Departamenta pārstāve Una Ahuna-Ozola stāsta, ka iemesls pieturvietas pārvietošanai esot iepriekš saņemtās sūdzības par sākotnējo pieturu un to, ka cilvēkiem ar kustību traucējumiem esot grūti iekāpt transporta līdzeklī. Tāpēc pietura tika pārvietota tālāk.

 

Jāpiebilst, ka arī Līga vērusies Rīgas domes Satiksmes departamentā ar iedzīvotāju sūdzībām. Tomēr sūdzības bijušas par jaunizveidoto pieturu un to, ka, lai tiktu līdz sabiedriskajam transportam, nākas pat riskēt ar savu dzīvību. Sieviete savākusi vairāk nekā simts parakstu, lai pietura tiktu pārlikta atpakaļ iepriekšējā vietā.

Apvienības “Apeirons” pārstāvji ikdienā personām ar invaliditāti palīdz iekļauties sabiedrībā. Pārstāvis Jurģis Briedis atzīst, ka nepieciešama gara rehabilitācija, lai redzes invalīds pierastu pie jaunām pārmaiņām.

Jurģis Briedis

Jurģis Briedis
Apvienības “Apeirons” vides pieejamības eksperts

Šai sievietei atkal nepieciešama rehabilitācija. Kādam cilvēkam viņai ir jāiemāca, kā nokļūt līdz jaunajai pieturai.

Vides pieejamības eksperts Jurģis Briedis atzīst, ka Rīgu cilvēkiem ar invaliditāti varētu saukt par ne pārāk draudzīgu. Kā pamata noteikums būtu pilsētā izveidot vadlīnijas, pēc kurām cilvēki varētu orientēties un neapmaldīties.

Lielākā sāpe esot par tikko veiktajiem remontdarbiem Valdemāra un Stabu ielā – pēc remonta nevienā no posmiem šīs vadlīnijas neesot ierīkotas.

Satiksmes departamenta pārstāve sola konkrēto situāciju izvērtēt atkārtoti un mēģināt rast variantus, kā situāciju uzlabot.

Piedāvātās alternatīvas situācijas atrisināšanai varētu būt brīdinošo zīmju un ātruma vaļņa uzstādīšana. Taču par to lems Satiksmes departamenta speciālisti.

Lasi vēl