“Mani dati klīst apkārt!” CSDD kļūdaini nosūtītas 97 personu velosipēdistu apliecības

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

4 komentāri

Riteņbraucējs, lai atjaunotu savu velosipēda vadītāja apliecību, devies uz Ceļu satiksmes drošības direkciju. Klientu apkalpošanas speciālists piedāvāja iespēju saņemt apliecību pa pastu divu nedēļu laikā. Norādītajā termiņā aploksne tiešām piegādāta, taču tajā bija svešas personas dokuments.

Māris saņēmis pa pastu svešas personas velosipēda vadītāja apliecību, uzreiz sazinājis ar Ceļu satiksmes drošības direkciju. “Tas bija ilgs process, viņi mani nosūtīja tālāk pie firmas, kura nolīgta, lai tās kartes izgatavotu. Uzņēmuma pārstāvis no sākuma nebija īpaši ieinteresēts situāciju risināt, taču vēlāk teica, ka apliecībai pakaļ atbrauks kurjers,” stāsta Māris.

Apmēram divas nedēļas Māris, pašam negribot, kļuvis par svešas personas datu glabātāju. Apliecības īpašnieci centies uzmeklēt sociālajos portālos, bet bez panākumiem. Vēlāk Māris saņēmis vēstuli no citas personas, izrādās, ka viņa apliecība esot Daugavpilī. Uz apliecības redzams personas vārds, uzvārds, fotogrāfija un personas kods.

Māris
saņēmis svešas personas dokumentu

“Mani uztrauc tas, ka mana apliecība kaut kur klīst apkārt, es nemaz nezinu, kur tā ir. Tur klīst mani personas dati, mans personas kods.”

Datu valsts inspekcijā norāda, – ja tiktu saņemts iesniegums, iestāde situāciju vērtētu. Pareizākā rīcība, saņemot svešas personas apliecību, būtu nogādāt to atpakaļ Ceļu satiksmes drošības direkcijā. “Tajā apliecībā ir gan vārds, uzvārds, gan personas kods, gan fotogrāfija, tāpēc personu var identificēt, un dati tika nodoti trešajām personām,” norāda Datu valsts inspekcijas pārstāve Olga Graudiņa.

CSDD Kvalifikācijas daļas priekšnieks Juris Teteris skaidro, ka pie ķibeles vainojams cilvēciskais faktors, kopumā kļūdaini nosūtītas 97 apliecības, gan tās, kas paredzētas izglītības iestādēm, gan privātpersonām. Apjaušot notikušo, CSDD un apakšuzņēmējs, apliecību izgatavotājs nekavējoties sācis situāciju risināt. Brīdī, kad raidījums “Bez Tabu” tikās ar CSDD pārstāvi, vēl 11 cilvēki nebija saņēmuši savas velosipēdista tiesības.

Juris Teteris
CSDD Kvalifikācijas daļas priekšnieks

“Mēs arī aicinām ziņot, ja tiešām notiek kādas aizdomīgas darbības, jo mūsu rīcībā arī ir informācija par to, kur šīs kļūdaini nosūtītās apliecības ir bijušas.”

CSDD sola personu datus monitorēt, uzmanīt transportlīdzekļu reģistru, lūkot, vai nav aizdomīgu pieprasījumu attiecībā konkrēti uz šiem datiem. Neapsver iespēju atteikties no pakalpojuma piegādāt apliecības pa pastu, jo šis esot pirmais starpgadījums trīs gadu laikā. No apakšuzņēmēja saņemts solījums turpmāk procesam veltīt dubultu kontroli.

Foto