“Mani bērni varēja ciest!” Īsā laika periodā “eksplodē” divas spuldzītes

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

2 komentāri

“Esmu šokēta, runa ir par eko lāsveida spuldzēm, kuru iepakojumu lepni rotā “eko” zīme,” raidījumam “Bez Tabu” ziņoja Gunta, kura veikalā “Maxima” iegādājās piecas halogēna spuldzītes. Pēc apmēram divām nedēļām spuldzīte, kas bija ievietota bērnu istabas naktslampiņā, sprāgusi. No sākuma ģimene uzskatīja, ka vainīga lustra, taču pēc pāris mēnešiem sprāgusi arī otra spuldze, kas ieskrūvēta koridora gaismeklī. 

Liepājniece Gunta atminējās vakaru, kad sprāgusi pirmā spuldzīte, kopā ar vīru likuši gulēt abus bērnus. “Vīrs lika gulēt lielo bērnu, un es biju pie mazākā bērna gultiņas, un pēkšņi viss kļuva zils, stikls izšķīda pa visu istabu,” par tās dienas notikumiem stāstīja Gunta. Otrā spuldzīte sprāgusi koridorā, labi, ka vīram galvā bijusi cepure, vismaz tā pasargāja no stikla drumslām.

Gunta nekavējoties devusies uz veikalu un rakstījusi iesniegumu. “Tā kā man ir arī bērni, un viņi arī varēja ciest, mani tas neatstāj vienaldzīgu, jo tā ir spuldzīte, un spuldzītes var nopirkt jebkurš,” norādīja Gunta. “Maxima Latvija” pārstāve raidījumam “Bez Tabu” norādīja, ka neesot iemesla izņemt spuldzes no tirdzniecības, bet Gunta var doties uz veikalu, lai saņemtu atpakaļ naudu par bojāto preci.

Liene Dupate-Ugule
“Maxima Latvija” pārstāve

“Noskaidrojām, ka šāda sūdzība ir pirmo reizi, konkrētajai precei ir nepieciešamā Eiropas Savienības sertifikācija. Piegādātājs minēja vairākus iemeslus, kāpēc šāda situācija varēja gadīties, tie iemesli vairāk ir tehniski, piemēram, karstums, zibens spēriens vai problēmas ar strāvas padevi mājai.”

“Bez Tabu” sazinājās ar izplatītāju, kurš pastāstīja, ka spuldzes Latvijā tiek tirgotas sešus gadus, un līdz šim saņemtas uz vienas rokas pirkstiem saskaitāms sūdzību skaits. Rīgas Tehniskās universitātes Enerģētikas un elektronikas fakultātes pētnieks apstiprināja, ka viens no iemesliem tik tiešām varētu būt karstums. “Stikls ir stikls, jo biezāks stikls, jo mazāk gaismas nāk ārā, jau iekšā spuldzītē ir ļoti liels karstums, plus virsū nāk putekļu kārtiņa, piemēram, ja cilvēki spuldzi ieskrūvē ar plikām rokām,” skaidroja RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes pētnieks Ansis Avotiņš. Tauku kārtiņa pievelk putekļus, un spuldze var pārkarst, tāpēc ieteicams notīrīt to ar spirta salveti vai izmantot cimdus.

“Tas ir rets gadījums, tā parasti nenotiek, ražotājs parasti diezgan ar rezervi uztaisa, bet ražošanas process ir ražošanas process, tā ķēde ir liela, vienmēr ir kāds brāķis,” tā Ansis Avotiņš. Parasti gaismekļu ražotāji norāda, cik vatu spuldzei tie paredzēti, piemēram, ja uz lustras rakstīts maksimums 60 vatu, tad labāk izvēlēties 40 vai 50 vatu spuldzi. Pētnieks ieteiktu izmantot LED spuldzes, bet arī tad jābūt vērīgiem, jo ir gaismekļi, kas domāti tikai kvēlspuldzēm.

Foto

2 komentāri