“Man pietrūkst ģerboņa oficiālajās krāsās!” Vaira Vīķe-Freiberga neizpratnē par valsts simbola aizkrāsošanu Prezidenta pilī

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un dažādu problēmu risināšanā.

22 komentāri

Pēc Rīgas pils atjaunošanas Latvijas simbols ģerbonis Valsts prezidenta darba kabinetā nav vairs krāsains, bet gan reljefā balts un tikpat kā neredzams.

Par šādu jaunievedumu bija pārsteigta arī bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe- Freiberga, kad, gatavojot materiālu TV3 dokumentālajai filmai “Trejāda Vaira”, pēc desmit gadiem atkal ieradās Valsts prezidenta kabinetā.

Vaira Vīķe - Freiberga

Vaira Vīķe-Freiberga
Bijusī Latvijas Valsts prezidente

Man jāsaka, kā man pietrūkst, tas ir ģerbonis oficiālajās krāsās. Heraldikā ģerboņiem ir ļoti stingri noteiktas prasības: tādā krāsā, tādā tonī un ne citādā. Tas ģerbonis īstenībā ir pazudis.

Rīgas pils renovācijas darbu pasūtītājs un īpašnieks ir VAS  “Valsts nekustamie īpašumi”. Tā pārstāve skaidro, ka tika rīkots konkurss par labāko risinājumu Valsts prezidenta darba telpām. Tika izveidota Rīgas pils atjaunošanas padome, ko vadīja Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis.

Viņa vadībā padome atzina, ka uzvarēs arhitekta Mārtiņa Pīlēna ideja un valsts simbols prezidenta darba kabinetā tagad būs apgaismots reljefā, baltā krāsā.

Tas esot arī tālab, lai kabineta interjers izskatītos vieglāks un, lai valsts pirmā persona netiktu nomākta ar interjera elementiem.

Imants Lancmanis raidījumam Bez Tabu pauž pārliecību, ka šādu ģerboni Valsts prezidenta kabinetā uzskata par visatbilstošāko mūsdienu prasībām.

Ģerbonis var būt tikai kā grafisks zīmējums, tikai tā kontūra. Tam nav vienmēr jābūt izkrāsotam. Prezidenta kabinetos Eiropā aizmugurē neliek valsts ģerboni. Tā ir tradīcija. Nekur Rietumeiropā tā nav.

Tāds ir dažās vietās, pirmkārt, Putinam, otrkārt, Polijā ir un Lietuvā. Pārējās Eiropas Prezidenta pilīs aizmugurē nav valsts ģerboņa. Tāpēc nonāca pie tāda kompromisa, ka ģerbonis būs, bet tas būs neredzams.

Kāpēc ģerbonim jābūt nemanāmam, Mārtiņš Pīlēns un Imants Lancmanis esot lēmuši arī tālab, lai Valsts prezidenta kabinets neizskatītos pēc tiesas zāles, kur ir krāsains ģerbonis. Pašlaik esošais ģerbonis esot sava veida mākslas darbs.

Raidījums Bez tabu uzklausa arī Valsts heraldikas komisijas pārstāves Ramonas Umblijas viedokli: “Tas jautājums Heraldikas komisijā tika izskatīts, bet saskaņojums no mums netika prasīts.

Mums bija diezgan lielas domstarpības, vai un kā vajag šos ģerboņus izvietot. Likums pieļauj ģerboņa attēla veidošanu jebkādā materiālā. Tas nav pretlikumīgi. Ģerbonis var būt tikai kā grafisks zīmējums, tikai tā kontūra. Tam nav vienmēr jābūt izkrāsotam. Likums pieļauj ģerboņa attēla veidošanu jebkādā materiālā. Tas nav pretlikumīgi.

Likums arī pieļaujot, ka valsts simbols nav pilnkrāsu, savukārt Rīgas pils Ģerboņu zālē tas esot apskatāms krāsains.”

Tagadējā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa viedoklis, ja reiz nolemts, ka ģerbonim jābūt baltam, tad neiebilstot, jo uzticas profesionāļiem, ka šāds valsts simbola izpildījums viņa kabinetā esot vislabākais.

TOP komentāri

 • Liene Steinberga
  +8 +6 -2

  Liene Steinberga

  mans novērojums-karogam Latvijā ir lielāka vērtība kā cilvēka
 • Gunārs Jermaks
  +5 +5 0

  Gunārs Jermaks

  ES DOMĀJU! KA TAS JĀĀTJAUNO! JO ĀTŖĀK JO LABĀK! uz celtnieku restaur,atoru rēķina!
 • Alex Kasperans
  +7 +5 -2

  Alex Kasperans

  Vairai vajadzetu ienemt to kreslu un izkrasot gerboni ka tam jabut ,

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl