“Man kā mātei, šo dzirdot, saceļas spalvas!” Eksperti par Liepājas tiesas spriedumu piekautā zīdaiņa lietā!

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

35 komentāri

”Vakarā, kad meitenīte raudājusi, vīrietis saķēris bērnu aiz abām rokām, vilcis pa dīvānu no viena gala līdz otram, pēc tam gultas galā zīdaiņa rokas atlaidis – meitenīte nokritusi uz grīdas un pret laminātu atsitusi galvu. Vēlāk slimnīcā bērnam konstatēts smadzeņu satricinājums un paura kaula lūzums – smagi miesas bojājumi, kas var būt bīstami dzīvībai.”

Apsūdzības rakstā aprakstītās darbības, kuras pret savu septiņus mēnešus veco audžubērnu veicis kāds 35 gadus vecs vīrietis. Gan viņš, gan bērna māte nonāk tiesā, jo vīrieša darbības noved pie tā, ka mazā dzīvībiņa nonāk slimnīcā.

”Vīrietis trīs mēnešu laikā, būdams alkohola reibumā un dusmu uzplūdā par to, ka zīdainis raud, kliedzis uz meitenīti un sitis viņai ar roku pa dibenu, kā arī seju, licis bērnu uz vēdera un spiedis viņa seju spilvenā, tādējādi smacējot mazuli un nomācot viņa raudāšanu.

Lai apklusinātu bērnu, aiz žokļa spiedis ciet zīdaiņa muti vai ar pašas meitenītes kājas pēdiņu sitis mazulim pa seju, traumējot lūpu un smaganas, kas sākušas asiņot.”

Sita, smacēja …

Nupat ir beigusies tiesas sēde Liepājā, kurā kā apsūdzētie ir bērna māte un patēvs. Mātei piespriestas 220 stundas piespiedu darba, bet vīrietim pusotra gada cietumsods. Nosacīti. Šāds sods sabiedrībai ir kā bullim sarkana lupata.

  • ”Salauzt zīdainim galvaskausu, un par to dabūt nosacīto? Pedofiliem piespriež darba stundas! Kas notiek?”
  • ”Liepājas tiesa dikti mīl vardarbību pret bērniem. Vai šāds sods būtu, ja tiesneša/es bērnam kāds ielauztu galvas kausu?”
  • ”Tiesa, jūs esiet normāli? Tā ir tikai veiksme, ka bērns nenomira!”

Tas IR nonsenss

Sabiedrība uzskata, ka sods ir pārāk maigs un ir neizpratnē, kamdēļ tāds tiesas spriedums. Notikušo par nonsensu sauc arī cilvēki, kuri teicami orientējas gan krimināllikumos, gan arī judikatūrā kopumā.

Arnis Štrauss
Ilggadējs kriminālpolicijas darbinieks

Par vainu mīkstinošajiem apstākļiem mēs publiskajā telpā varam lasīt. No apsūdzības mēs redzam, ka vīrietis ir bijis alkohola reibumā. Bet neviens vārds netiek minēts par vainu pastiprinošajiem apstākļiem.

Viņš to bērnu visu laiku ir mocījis, sitis tad, kad bērns brēca. Varam iedomāties, kā viņš bērnu vicināja pa gultu, palaida vaļā. Vīrietis alkoholu arī dzēra aiz neuzmanības?

”Likumu bāze mums ir perfekti sakārtota. Stāsts ir par to, vai ir gribēšana to piemērot. Es nepārprotami metu lielu akmeni policija lauciņā. Liepāja mums ir izcēlusies ar vairākām lietām. Gan ar pedofiliju saistītām, gan ar slepkavībām, gan bērnu pazušanu. Jautājums – ko Liepājā dara bērnu tiesības aizsargājošās iestādes?” norāda juriste Ieva Brante!

Nepietiek pierādījumu

Vai kādam no ekspertiem būs taisnība? Bez Tabu sazinās ar Liepājas tiesas tiesnesi, kura izskatīja šo lietu. Viņa atklāj, ka ar tiem pierādījumiem, ar kuriem uz tiesu nāca prokurore, nav bijis pietiekami lai pierādītu, ka vīrietis speciāli zīdainim nodarījis tīšus, smagus miesas bojājumus un apgājies ar viņu cietsirdīgi.

”Arī tā var teikt. Šajā gadījumā tiesai šķiet, ka nav pareizi izvēlēta kvalifikācija. Mēs vērtējam, skatāmies un lasām liecības, cik tās ir vai nav pretrunīgas, jo mēs nevaram uz pretrunīgām liecībām notiesāt.

Tas, ka mums pašiem brīžos liekas, tīri emocionāli, ka jā, cilvēks ir vainīgs, viņš to ir izdarījis, uz emociju pamata nevienu nevar notiesāt, ir jābūt pārliecinošiem pierādījumiem.”

Varmākas un pedofili

Šobrīd tiek gatavots pilnais spriedums, tas atklātībā nonāks 2. oktobrī un tad redzēs, vai prokuratūra lēmumu apstrīdēs. Pēc būtības šobrīd ir tā, ka kamēr spriedums nav stājies spēkā, vīrietis skaitās nenotiesāts. Apsūdzību uzturošā prokurore ar medijiem nekomunicē, viņa gaidīs spriedumu.

Te vietā atsaukt atmiņā gadījumu, kad Liepājas tiesa diviem apsūdzētajiem, kuriem inkriminēja pedofiliju, piesprieda piespiedu darba stundas.

35 komentāri