“Man jācenšas izdzīvot!”; pensionāram konfiscē 500 eiro banknoti aizdomās par viltojumu

Dārta Rasa Ozola

Autors: Dārta Rasa Ozola

21 komentārs

Šā gada Lieldienas ikšķilieša Freda mājās aizvadītas pie tukša galda. Viņš marta beigās saņēmis pensiju un kopā ar ģimeni devies uz veikalu iepirkties, taču tur pārdevējai radušās aizdomas, ka viņa 500 eiro banknote ir viltota.

Freds atceras, ka veikala “Maxima” pārdevēja vairākkārt pārbaudījusi banknoti un nolēmusi ziņot likumsargiem, jo radušās aizdomas, ka tā varētu nebūt īsta. Pensionārs un viņa dzīvesbiedre policijas ierašanos gaidījuši teju trīs stundas.

Freds
Palicis bez 500 eiro

“Divas stundas, lai aizpildītu vienu veidlapu! Policija manās acīs ir joks. Es neuzticos Latvijas policijai vairāk. Es tai vairs neuzticos un neuztveru nopietni. Tagad es nevaru paēst divas nedēļas, nevaru nomaksāt savus rēķinus par mēnesi, kamēr saņemu nākamo pensiju. Man jācenšas izdzīvot!”

Policija pēc ilgām sarunām ar Fredu banknoti izņēmusi, lai nodotu ekspertīzei Latvijas Bankā. Vīrietis ir gatavs likt galvu ķīlā, ka liktenīgo 500 eiro naudas zīmi viņam izsniegusi “Latvijas Pasta” Ikšķiles nodaļas darbiniece kopā ar pārējo pensiju. Viņš ir neizpratnē, kā pastā varēja nokļūt viltota nauda, kāpēc neviens to nav pārbaudījis.

VAS ”Latvijas Pasts” pārstāve Gundega Vārpa skaidro, ka ikdienas naudas apritei pastā banknotes un monētas piegādājot inkasācijas kompānija “G4S Latvija”. Nauda bankā jau esot pārbaudīta, tāpēc atkārtota pārbaude neesot nepieciešama, turklāt 500 eiro nomināla vērtības banknotes netiekot pasūtītas. Tikai tad, ja kāds klients vēlējies ar tādu norēķināties vai iemaksāt savā pasta norēķinu sistēmas kontā, tā varējusi nonākt pasta nodaļā, taču darbiniekiem tādā gadījumā bijis pienākums pārliecināties, ka tā ir īsta. Pārbaudes laikā noskaidrots, ka Ikšķiles nodaļas detektori ir darba kārtībā, kā arī darbinieki atbildīgi pārbaudot katru ienākošo banknoti.

Pensionāra iekrājumi jau sen kā beigušies. Viņam nākoties iztikt ar draugu un tuvinieku palīdzību. Freds ar nepacietību gaidot ekspertīzes rezultātus, taču jau trīs nedēļas – nekā. Viņa makā palicis tikai viens veiksmes dolārs, kuru kungam uzdāvinājis draugs.

Latvijas Bankas mājaslapā rakstīts, ka viltotā nauda netiek kompensēta – nododot to varasiestādēm, Freds izdarījis pakalpojumu sabiedrībai. Valsts policijas Ogres iecirkņa priekšnieks Vilnis Naglis apstiprina, ka gadījumos, ja nauda izrādās viltota, iedzīvotājs to nevar atgūt, taču, ja atklājas, ka tā ir īsta – tiek atdota īpašniekam. Viņš sola paziņot pensionāram, tiklīdz 500 eiro banknotes ekspertīzes rezultāti būs saņemti, jo pieļauj, ka tie varētu būt vienīgie vīrieša iztikas līdzekļi visam mēnesim.

Saņemam zvanu no Latvijas Bankas. Ekspertīze veikta jau septītajā aprīlī, bet jau dienu vēlāk rezultāti nosūtīti Valsts policijai. Izrādījies, ka 500 eiro banknote bijusi īsta. Iespējams, policija to nejauši palaidusi garām, tāpēc sazināmies ar Ogres iecirkņa priekšnieku, lai noskaidrotu, kādēļ nauda joprojām atrodas Latvijas Bankā, nevis pie Freda. Sarunas gaitā policijas pārstāvis noliedz, ka būtu saņēmis ekspertīzes rezultātus, taču apsola nekavējoties tos uzmeklēt. Pēc pāris stundām dokumenti atrasti, un Freds aicināts ierasties iecirknī, lai saņemtu savu banknoti.