”Man ar bērnu rokās pateica, ka sados pa galvu, ja aizrādīs!” Bezpajumtnieku ārprāts Ķengaragā

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

5 komentāri

Rīgas, Ķengaraga, iedzīvotāji izmisumā par vidi, kādā jādzīvo pašiem un jāuzaug bērniem. Ziņo, ka bezpajumtnieki okupējuši apkaimi ap Ķengaraga tirgu, kur bez mitas lieto alkoholu, guļ pie kāpņu telpām un zālājā, kā arī nokārto dabiskās vajadzības, kur pagadās.

Pārmērīga alkohola lietošana, bļaustīšanās, gulēšana zālājos ap daudzdzīvokļu namiem un vietās, kur cilvēki dodas ikdienas gaitās, nokārtošanās pie dzīvokļu logiem – šo un citu ārprātu foto un video materiālos iemūžinājuši rīdzinieki, kuri dzīvo Ķengaraga tirgus apkaimē.

Jo īpaši dusmīgas par notiekošo ir ģimenes ar maziem bērniem. Iedzīvotāja, kura, uztraucoties par savu un ģimenes locekļu drošību, vēlas palikt anonīma, stāsta par šejienes ikdienas ainām.

Kārtības nav, iedzīvotāji izmisumā

”Bieži ir tā, ka viņi tur guļ pie kāpņu telpas, ar bērnu ratiem nevaru izkļūt no tās. Guļ pie pašām durvīm tā, ka dažkārt tās nav iespējams attaisīt vaļā. Vienreiz es ar viņiem izrunājos. Tajā brīdī viņš [bezpajumtnieks] man pateica, ka, ja izteikšu neapmierinātību, sados pa galvu. Te var redzēt visu! Sievietes izmetušās plikas, tepat nokārtojas, arī izvemjas, atstāj drazu. Es nesaprotu, kāpēc mans un citi bērni to ir pelnījuši?” dusmīga ir jaunā māmiņa.

“Bez Tabu’ komanda apkaimē sastop vairākas cilvēku grupas, visi kā viens tajās apreibuši. Gan sievietes, gan vīrieši malko odekolonu, smēķē un lieto alkoholiskos dzērienus pie ieejas vienā no namiem. Dažs atpūšas zālītē, cits aizmidzis starp atkritumu konteineriem.

Kāds sastaptais pudeles brālis, nekautrējoties vaicā: ”Iedosi man vienu “eiriku” odekolonam?” Vaicāts, vai nebūtu prātīgāk par šo naudu iegādāties ko ēdamu, viņš turpina ar pretjautājumu: ”Tu man vari nopirkt arī paēst?”

Vairums uzklausīto personu neko slitu un traucējošu savā uzvedībā nesaskata, uzskata, ka ar apkaimē dzīvojošajiem spēj sadzīvot.

”Draudzīga” infrastruktūra

Uzdzīvotājiem šeit ir ļoti parocīga infrastruktūra: Ķengaraga tirgus teritorijā ir gan veikals, kur par 80 centiem pārdod odekolonu, gan zupas virtuve, kur iestiprināties.

Zupas virtuvē stāsta, ka personām alkohola reibumā netiekot izsniegts ēdiens, tiesa, apreibušie telpas izmantojot, lai tajās uzdzīvotu.

Savukārt nelielā bodītē, kur pārdod odekolonu, pārdevēja saka: ”Ko darīt? Pērk to, ko vajag. Vieniem odekolons vajadzīgs, lai skūtos, citiem – dzeršanai.”

Taujāta, vai veikala saimnieks vairumā tirgo odekolonu, apzinoties, ka tam ir labs noiets, pārdevēja atbild noliedzoši.

Kāds bezpajumtnieks žurnālistam stāsta, ka apkaimē notiekot arī narkotiku lietošana. Viņš ar biedriem šādas darbības nosoda. ”Pirms piecām dienām te stāvēja busiņš. Personas lietoja narkotikas. Viena nomira, otru savāca policija,” stāsta vīrietis.

Konkrētā apkaime iekļauta kārtībsargu patrulēšanas maršrutā, to apseko divas līdz trīs reizes dienā, neskaitot iedzīvotāju izsaukumus, informē Rīgas pašvaldības policijā. Kārtībsargājošās iestādes pārstāvis Toms Sadovskis teic, ka naudas sodu piemērošana nesot efektīva.

”Šādas personas tiek nogādātas dzīvesvietā. Ja dzīvesvietas nav, uz patversmēm. Mēdz būt gadījumi, kad personas atsakās doties uz patversmi. Tad tās dodas kaut kur citur. Tā kā izsaukumi uz konkrētu vietu katru dienu ir aizvien jauni, acīmredzot viņi tur atgriežas,” stāsta Sadovskis.

Sadovskis arī atgādina, ka būt par bezpajumtnieku nav pārkāpums, tomēr aicina ziņot policijai par miera un sabiedriskās kārtības traucēšanu. Tāpat viņš norāda, ka veikalniekiem, kuri gūst peļņu, nodzirdot cilvēkus ar lētiem šķidrumiem, jābūt sociāli atbildīgākiem.

Foto

5 komentāri