Agnese Drunka

Autors: Agnese Drunka

Bez Tabu raidījuma vadītāja, kas visiem stāstiem pieķeras ar pieredzējušas žurnālistes krampi.

1 komentārs

Pie Bez Tabu vēršas mamma, kura nevēlas, lai viņu uzskata par cietēju, viņa tikai vēlas audzināt savus bērnus, kā to tiesa lēmusi. Un viņa ir gatava dalīties savā stāstā, jo ir pilnīgi pārliecināta, ka viņa nav tāda vienīgā, kurai nākas cīnīties par iespēju būt kopā ar saviem bērniem.

Jau trīs mēnešus viņas vīrs pārkāpj tiesas lēmumu, kas paredz, ka bērniem jādzīvo pie mammas. Trīs mēnešu laikā mamma bērnus redzējusi pusotru minūti, un kopš augusta sākuma nezina, kur ir viņas bērni. Vīrs ar bērniem pazudis.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Tu nezini, cik stiprs tu esi, līdz brīdim, kad būt stipram ir vienīgā iespēja,” ar šādiem vārdiem sarunu ar Bez Tabu sāk mamma Ilze, kura vēlas tikai vienu, būt kopā ar saviem bērniem, tieši tā, kā to 30. janvārī lēmusi tiesa.

Biezā mape Ilzes rokās ir pilna ar dokumentiem. Divi no tiem apliecina, ka viņas četrus un astoņus gadus veciem bērniem jābūt pie mammas, un tomēr viņu te nav.

“Par pretlikumīgumu visvairāk liecina tiesas lēmums, kur ir konkrēti noteikta saskarsme un bērna dzīvesvieta, kas šobrīd tiek pārkāpts, jo bērni neatrodas pie manis un nu jau trīs mēnešus es nevaru ar viņiem sakomunicēt.

Un otrs dokuments, kas padara šo bērnu atrašanos pie bērnu tēva nelikumīgu, ir Garkalnes novada bāriņtiesas lēmums par aizgādības tiesību pārtraukšanu tēvam. Tas aizliedz viņam būt kopā ar bērniem,” paskaidro divu bērnu mamma Ilze.

Trīs mēneši bez bērniem, šķiet, mamma ir pārāk mierīga, tomēr viņa to jau pieredzējusi, kā pati teic norūdījusies.

“Pirms trīs gadiem, kad man nebija iespējas trīs mēnešus tikties ar bērniem, un tad man lēnām tika atļauts, bāriņtiesas psihologiem klātesot, reizi nedēļā tikties ar bērniem… Tajā brīdī mazajai meitiņai bija tikai gadiņš,” mamma atceras trīs gadus senus notikumus, kad viss aizsācies.

Tā vien šķiet, ka šis ir kārtējais gadījums, kad šķiršanās procesā pieaugušie bērnus izmanto kā ieroci: ”Tā ir stratēģija kādu piekopj vīra advokāte un vīrs, liedzot bērna mātei jebkādu saskarsmi.”

Var rasties jautājums, kā attiecības tiktāl nonākušas, arī to sieviete daudz mēģinājusi analizēt un secinājums ir viens: “Mana lielākā vaina ir, ka es sacēlos pret autoritāti un nostājos ar savu viedokli, ar savu pozīciju un tiesībām, un tas viss noveda pie tā, kur esmu un ciešu par to, par ko ciešu”.

Un tās lielākās ciešanas ir par to, ka nu jau mēnesi Ilze nezina, kur ir viņas bērni, jo vīrs esot pazudis: “Viņš šobrīd ir pametis savu darbu, pametis savu dzīvesvietu, mašīnu un telefonu, līdz ar to viņš šobrīd nav atrodams…”

Arī Bez Tabu cenšas sazvanīt Ilzes bērnu tēvu, diemžēl nesekmīgi. Sazvanām arī viņa advokāti, kura sola atzvanīt, bet tas nenotiek.

Šobrīd policijā uzsākts kriminālprocess par tiesas lēmuma nepildīšanu no tēva puses, un izmeklēšanas interesēs plašākus komentārus policija sniegt nevar. Tikmēr tiesībsarga birojā norāda, ka ieslēdzama visstingrākā likuma bardzība.

Laila Grāvere
Tiesībsarga biroja bērnu tiesību nodaļas vadītāja

Te ir pārkāpts gan likums, gan bērna tiesības, gan tiesas nolēmums, gan bāriņtiesas lēmums, un tā tiesas bardzība šeit ir liela. Tieši, ja netiek pildīti, kas saistīti ar aizgādības tiesībām.

Starp citu, šādi gadījumi, kad vecāki šķiroties liedz otram tikties ar bērnu, pārkāpjot likumu, nav retums, uzsver gan Tiesībsarga birojā, gan bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā.

“Smagākais gadījums ir līdzīgs, kad pat Augstākās tiesas spriedums, ka bērna dzīves vieta ir noteikta pie mammas, viņa bērnus nav redzējusi piecus gadus.”

“Bērnam var parādīties izmaiņas uzvedībā. Bērns var kļūt agresīvs, nepaklausīgs, var pasliktināties sekmes, nevēlēšanās kontaktēties ar citiem cilvēkiem. Bieži vien bērns novērtē labumus, ko otrs vecāks piesola vai nopērk, un bērni iekrīt lamatās, jo tā viņi saprot vecāku mīlestību,” skaidro Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore Amanda Vēja!

Tikmēr mammas Ilzes vienīgā vēlme ir satikties ar saviem bērniem.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl