Mālpilī bērni peldas kopā ar beigtām zivīm! Kas vainojams to nāvē?

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

3 komentāri

Karstajā laikā Mālpils iedzīvotājiem ūdensprieku baudīšanā Sudas upē piebiedrojušies nepatīkami kompanjoni: daudzas beigtas zivis. Dažs saskaitījis padsmit zivju līķu, cits apgalvo, ka ūdens virsmu ”rotā” vairāki desmiti mirušu zivju.

Arī ”Bez Tabu” komanda gar krastu konstatē daudzas beigtas zivis. Netālu no lielākās līķu koncentrācijas ir vietējās jaunatnes iecienīta peldvieta. Smirdoņa kombinācijā ar karstumu ir neciešama.

”Daudzas ļoti lielas karpas, ne tikai vienā vietā. Ļoti daudz. Izskatās, ka nav dabīgā nāvē mirušas. Daudzas ar tādiem sarkaniem pleķiem,” stāsta Mālpils iedzīvotāja.

Bērni peldas blakus smirdošiem zivju līķiem

Peldvietā sastaptie jaunieši saka, ka nav diez ko patīkami peldēties blakus smirdošiem zivju līķiem, bet kāre atveldzēties gūst virsroku.

Sudas upe pirms trim gadiem tika piesārņota: pie ūdenstilpes esošais SIA ”Mālpils piensaimnieks” upē nopludināja lielu daudzumu mazuta, attīrīšanas iekārtas neatturēja arī sūkalu noplūšanu Sudā. Tolaik par piesārņojumu ļoti dusmīgi bija vides aktīvisti un Valsts vides dienests, kas piemēroja lielus naudas sodus un lēsa, ka piesārņojumam būs sekas arī nākotnē.

Vai vainojams uzņēmums, kurš grēkojis pagātnē?

Dažs uzrunātais Mālpils iedzīvotājs pieļauj, ka zivju bojāejā šogad varētu būt vainojams tieši ”Mālpils piensaimnieks”, jo, iespējams, aizvien piesārņo upi. Kad ”Bez Tabu” komanda viesojas Mālpilī, uzņēmuma vadība klātienē nav sastopama. Telefonsarunā valdes priekšsēdētājs Imants Stepāns noraida pārmetumus.

”Es vakar par to [zivju bojāeju], īstenībā, ļoti pārdzīvoju. Ziniet, kā pierasts Mālpilī? Kā kaut kas tamlīdzīgs notiek, tā uzreiz ”Mālpils piensaimnieks” vainīgs. Mūs uzrauga Valsts vides dienests. Viņi atbrauc, nevienu nebrīdinot, ņem analīzes, pēc tam tikai atsūta rezultātus. Vairs nekādi pārkāpumi nav konstatēti,” teic ”Mālpils piensaimnieka” valdes priekšsēdētājs Imants Stepāns.

Valsts vides dienests (VVD) izsniedzis SIA ”Mālpils piensaimnieks” atļauju B kategorijas piesārņojošai darbībai. Pēdējā pārbaude uzņēmumā veikta pirms diviem gadiem (pēc tam, kad piesārņoja upi), kuras laikā konstatēts, ka izplūdē pēc bioloģiskajām attīrīšanas iekārtām vidē tiek novadīti nepietiekoši attīrīti notekūdeņi, par ko tika uzsākta lietvedība administratīvā pārkāpuma lietā un pieņemts lēmums par naudas soda piemērošanu, informē VVD.

Tāpat VVD informē, ka saskaņā ar izsniegtās atļaujas nosacījumiem SIA ”Mālpils piensaimnieks” vienu reizi ceturksnī jāveic notekūdeņu testēšana akreditētā laboratorijā. 2017. gadā iesniegtie testēšanas rezultāti norāda, ka vidē tiek novadīti attīrīti notekūdeņi, piesārņojošo vielu koncentrācija atbilst normatīvo aktu prasībām, stāsta VVD. Drīzumā uzņēmumā gaidāma kārtējā VVD pārbaude.

Speciālista skaidrojums

Lai gan dažs iedzīvotājs izvirza versiju, ka zivis upē nositusi strāva pēc tam, kad ūdenī iekritis elektrības vads, makšķernieku biedrības ”Mālpils zivīm” valdes priekšsēdētājs Normunds Ozoliņš noraida gan šo versiju, gan to, ka ūdens radības nogalinājis ”Mālpils piensaimnieks”. Mirušās karpas pērn upē ”Mālpils zivīm” pārstāvji, lai vēlāk būtu ko ķert makšķerēšanas sacensībās.

”Kopš novembra upē esam ielaiduši 2500 zivju. Ja kādas 25-50 nomirst, tas ir normāli. Zivis transportējot sadauzās, iepriekš barotas mākslīgi, savukārt šeit [upē] pašām jāgūst barība, kas dažām ir sarežģīti,” savu versiju, kāpēc zivis nobeigušās, klāsta ”Mālpils zivīm” valdes priekšsēdētājs Normunds Ozoliņš.

Foto