“Mājā sūdi līdz pautiem!” Kanalizācijas plūdos smok vairāk nekā mēnesi, Rīgas namu pārvaldes bezdarbība satrauc mediķus

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

9 komentāri

Rīgas, Imantas mikrorajona, iedzīvotājus vairāk nekā mēnesi vasaras tveicē smacē kanalizācijas satura smirdoņa. Pagrabā notikušo vērienīgo noplūdi atbildīgie izliekas neredzam un nejūtam jau kopš jūlija sākuma. Par atbildīgo bezdarbību sašutusi arī Veselības inspekcija, kas brīdina, ka šādi apstākļi var kaitēt iedzīvotāju veselībai.

Rīdziniece Dzintra, dzīvojoša Kooperatīva ielā 3a, pirmā stāva dzīvoklī, jau jūnija beigās savā miteklī sajuta smirdoņu, kas bijusi jūtama pat augšējos stāvos. Sieviete sapratusi, ka smakas avots ir pagrabā.

Situācija namā ir ļoti neapskaužama: jau vairāk nekā mēnesi pagrabā lielā platībā noplūdis šķidrais un cietais kanalizācijas saturs, bet atbildīgie par likstu, kā stāsta Dzintra, neliekoties ne zinis.

”[Atbildīgie] jūlija atslēdza vaļā, bija šokā, paskatījās un aizbrauca. Tomēr smaka kļuva vēl spēcīgāka. Turpinājām zvanīt dienestiem. Tuvojās brīdis, kad pie mums brauks ciemos trīs mazbērni, te viņiem jāpavada gandrīz mēnesi. Es biju panikā! [Atbildīgie] man teica, ka tikko jau bijusi pārbaude, viss esot novērsts, nekādas avārijas nav, viss esot likvidēts” neizpratnē ir Dzintra.

Tomēr apgalvojums ”viss likvidēts” ir meli. Kopš pirmās dienestu viesošanās reizes jūlija sākumā aizvien smaka ļoti spēcīga, vien mēneša sākumā vienā pagraba telpā izkaisīts absorbējošais materiāls – skaida –, tomēr arī zem tām ir biezs cietās frakcijas slānis. Savukārt cita, krietni lielāka telpa pagrabā ir krietni noplūdusi. Tā atrodas tieši zem Dzintras dzīvokļa. Turklāt, kā norāda sieviete, no telpas, kas nokaisīta ar skaidām, atbildīgie esot sašķūrējuši daļu fekāliju otrā telpā.

“Sūdi līdz pautiem!”

Dzintra turpina stāstīt par dienestu vairākkārtēju un bezjēdzīgu viesošanos nama pagrabā:

”Te stāvēja divi ”Playboy” zaķupuikas, ieraudzīja kakas, bija šokā! Es, protams, sadusmojos. Tā kā viņi runāja krievu valodā, un krievu valodu es pārzinu, es viņus necenzēti pasūtīju tur, kur viņiem jāiet. Tad viens no viņiem sāka zvanīt savam priekšniekam, sakot: ”Valdi, Valdi! Te ir sūdi!” Acīmredzot Valdis neticēja, tāpēc viņš atkal teica: ”Valdi, tu man netici?! Tur sūdi līdz pautiem!” Es teicu, ja nepastāstīs, kas tiks darīts, nelaidīšu viņus ārā no pagraba. Man jau šķita, ka tagad jau visi zina par problēmu. Pienāca 1. augusts. Visu to laiku pie manis bija mazbērni. Viņi, atnākuši no jūras, maziņi, divgadīgi liek savas galvas uz spilveniem, kuri sasūkušies ar smaku!”

Dzintra stāsta, ka, lai cīnītos ar smaku, vienmēr atstāj atvērtu logu. Tā kā sievietes miteklis ir pirmajā stāvā, šāds risinājums nav drošs, tāpēc ik pa laikam dežurē pie loga, arī nakts stundās.

”Tā ir viena liela cūcība, vairāk nekas! Ja viņiem pašiem mājās būtu tāda situācija, domāju, ka divu dienu laikā to atrisinātu!” neizpratnē par bezdarbību ir arī cita mājas iedzīvotāja.

Arī Veselības inspekcija satraukta, pārvaldnieks beidzot rīkojas

Vien pēc tam, kad ar ”Rīgas namu pārvaldnieku” sazinās Bez Tabu, izskan solījums, ka situācija problēma tiks risināta, cik ātri vien iespējams.

Visdrīzāk, vainojuma noplūde ārējos kanalizācijas tīklos, kas, iespējams, saistīta ar ceļa remontdarbiem turpat pie mājas, kā rezultātā aizdambējušās notekcaurules, par iespējamiem likstas cēloņiem stāsta SIA ””Rīgas namu pārvaldnieks” pārstāvis Krists Leiškalns.

Reizē ar ”Rīgas namu pārvaldnieka” pārstāvjiem pēc “Bez Tabu” zvana nama pagrabā viesojušies arī Veselības inspekcijas eksperti. Viņu secinājumi nav glaimojoši atbildīgajiem. Šādos apstākļos, kad ilgstoši namā uzglabājas kanalizācijas saturs, varot izplatīties zarnu infekcijas un parazitārās slimības. Turpinājumā Veselības inspekcijas pārstāves Elīnas Šķēles komentārs:

”Veselības inspekcija uzdeva ”Rīgas namu pārvaldniekam” veikt piesārņotās telpas dezinfekciju un tīrīšanu. Šāda kanalizācijas notekūdeņu uzkrāšanās rada apdraudējumu veselībai. Šādos apstākļos iespējama kaitīgo posmkāju vairošanās un infekcijas slimību izplatība. Noteikti nedrīkstēja tik ilgi uzglabāties. Tas rada apdraudējumu sabiedrības veselībai.”

Pārvaldnieks meklēs vainīgos starp savējiem

”Rīgas namu pārvaldnieka” pārstāvis Leiškalns informē, ka šobrīd notiekot aktīvi kanalizācijas satura aizvākšanas darbi, tāpat tuvākajā laikā tik veikta pagraba telpu dezinsekcija un dezinfekcija.

”Šobrīd mēs vērtējam, vai ”Rīgas namu pārvaldnieka” darbinieki ir strādājuši atbilstoši optimālajam laika grafikam. Skaidrojam, vai nebija iespējams strādāt ātrāk, jo apstākļi ēkā dzīvojošajiem bija absolūti nepieņemami no dzīvošanas kvalitātes viedokļa,” piebilst SIA ”Rīgas namu pārvaldnieks” pārstāvis Leiškalns.

Foto

9 komentāri