Lutriņu Alfrēds par apkuri maksā 70 eiro, taču dzīvoklī tikai 15 grādu

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

43 komentāri

Saldus novada Lutriņu daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji gadiem ilgi dzīvo dzīvokļos, kuros ziemā nav siltāks par 15, 16 grādiem. Teorētiski dzīvokļos ierīkota centrālā apkure, tomēr, lai nenosaltu, viņi spiesti kurināt plītis.

Bijusī skolotāja Gunta Lutriņos Skolas ielā dzīvo jau 15. gadu. Viņa norāda, ka vēlas, lai ziema beigtos pēc iespējas ātrāk, jo dzīvoklī nav iespējams uzturēties. Pensionāre raidījumam “Bez Tabu” demonstrē dzīvoklī esošo termometru, kas rāda vien 15 grādus. ”Pagājušajā ziemā es gulēju zem divām segām, apģērbusies, ar cepuri galvā un vilnas zeķēm kājās,” viņa atklāj raidījumam.

Kundze norāda, ka nav radusi sūdzēties, taču nu vadzis esot lūzis. Regulāri pie tuvākās rozetes tiek iesprausts arī elektriskais sildītājs un virtuvē kurināta plītiņa, lai vismaz viena telpa būtu silta. Termometra stabiņš ziemas laikā reti kad pārsniedz 16 grādu robežu. Salīdzinoši siltajā oktobrī par apkuri jau bijis jāmaksā 32 eiro, taču novembra rēķins vēl neesot saņemts.

Gunta
Salst pašvaldības dzīvoklī

Kad ārā ir -18, tad dzīvoklī ir tikai 12 grādi. Kāpēc man jāmaksā par to aukstumu dzīvoklī? Katru gadu zvanu SIA ”Lutriņi” valdes priekšsēdētājai Gunitai Dumpei, viņa tikai pasaka, ka veca māja, vecas caurules, neko nevarot izdarīt. Es nevaru pastrādāt mājās, es visu dienu pavadu darbā, kur ir siltums, es nevaru uzturēties dzīvoklī.

Identiskā situācijā ir arī citi Lutriņu ciemata iedzīvotāji. Sirmgalvis Alfrēds Pelīte demonstrē savā guļamistabā esošo termometru, kas rāda 15,1 grādu. ”Tas vēl ir silti! Ir dienas, kad ir 13 grādu,” kungs norāda raidījumam. Viņa kaķis no radiatora nokāpj tikai tad, kad sagribas paēst, pārējā laikā kaķene sildās uz remdenā radiatora.

Alfrēds Pelīte
Maksā par apkuri bargu naudu

Pensionāri ir godīgi cilvēki, maksā tik, cik prasa, bet siltumu mums nedod. Par apkuri novembrī man jāmaksā 67 eiro. Ko, lai es daru? Cik nav sūdzēts, cik nav runāts. Cītīgi kurinu plīti virtuvē. Malka ir dzīvoklī, pagrabā, kūtī, šķūnītī.

Līdzīgs stāsts ir arī pārējiem sastaptajiem Lutriņu ciemata iedzīvotājiem, kuri dzīvo citās mājās. Šajā gadījumā esot paveicies to māju iedzīvotājiem, kuru dzīvokļos no PSRS laikiem vēl saglabājušās ar malku kurināmās plītis. Apkure Lutriņu ciematā nodota privātā uzņēmēja SIA ”Lutriņi” rokās. Šim pašam uzņēmumam pieder arī lielākā daļa no ciemata daudzdzīvokļu ēkām. Tikai vienu no ēkām apsaimnieko pašvaldība, pārejās ir SIA ”Lutriņi” pārraudzībā.

Uzņēmuma valdes priekšsēdētāja Gunita Dumpe ir pārsteigta par “Bez Tabu” norādīto problēmu. Viņa esot saņēmusi tikai vienu sūdzību no iedzīvotājiem – no jau pieminētas Guntas.

Gunita Dumpe
SIA ”Lutriņi” valdes priekšsēdētāja

Es dodu siltumu. Tā ir pašvaldības māja, tur es neko nevaru izdarīt. Mājai padodam 20 grādus, kad paliek aukstāks, tad 22 grādus. Man neviens sūdzējies nav, ka citās mājās nebūtu siltuma. Tā varbūt no malas izskatās, jā. Jūs domājat, ka tā nav? Es nezinu. Kā varu zināt, ja cilvēks pie manis nav bijis? Tad tur ir jātaisa rekonstrukcija. Vieglāk atdot apsaimniekotājam, lai viņš tālāk rīkojās un dara. Tās būs uzreiz citas summas.

Arī Lutriņu pagasta pārvaldniece norāda, ka saņēmusi tikai vienu sūdzību par nepietiekamo apkuri. Pārvaldniece, kuras kabinetā ir krietni siltāk nekā ciematu iedzīvotāju dzīvokļos, norāda, ka sazināsies ar pašvaldības uzņēmumu, kas apsaimnieko vietvarai piederošo ēku.

“Bez Tabu” sazinājās arī ar Saldus novada domi, kur sabiedrisko attiecību speciāliste norādīja, ka informāciju nodos arī vietvaras izpilddirektoram.

43 komentāri