Luterāņu baznīca noved ”līdz kliņķim” unikālu, kultūrvēsturisku īpašumu Smiltenē! Baznīcā valda nabadzība

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

16 komentāri

Smiltenes evaņģēliski luteriskā draudze novedusi līdz sabrukšanas robežai Smiltenes mācītājmuižu, unikālu, 18. gadsimtā celtu ēku ar kultūrvēsturisku vērtību, kurā saimniekojuši apkaimes slavenākie vācu un latviešu mācītāji.

Kritiskā stāvoklī jumts, sienas šķeļas uz pusēm, iebrukuši pirmā stāva griesti, uz sabrukšanas robežas arī lievenis, tā nojumes sabrukšanu aizkavē koka balsti – Smiltenes mācītājmuiža knapi ”velk dzīvību”.

”Māja brūk kopā, no otrā stāva var redzēt pirmā stāva dzīvokļus, jo ir iebrukuši griesti. Jau gadiem muiža ir avārijas stāvoklī, bet Luterāņu baznīcas draudze neko nedara. Žēl skatīties, kā šis vēstures piemineklis, kas saistīts ar slaveniem mācītājiem, tiek nolaists līdz nojaukšanas robežai,” dusmīga par baznīcas pieļauto postažu ir Smiltenes puses iedzīvotāja. Kopš padomju laikiem muižā dzīvo īrnieki, kuri arī satraukti par vēstures iznīcināšanu.

”Neko labu te nevar sagaidīt! Nekad te nekas nav darīts. Man brālis uzlika bleķa jumta daļu, lai nekrīt, bet skatos, ka atkal krīt lejā. Te dažkārt visu laiku kaut kas krīt no jumta. Tikai spēj lasīt. Tā māja ir šausmīgā stāvoklī,” stāsta muižas iemītniece.

Draudzes atrunas

Taujāts, vai priekštečiem-mācītājiem, kuri kopš 18. gadsimta rūpējušies par mācītājmuižu, būtu patīkami raudzīties uz skatu, kāds paveras šodien, Smiltenes evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs Reinis Kulbergs pirms atbildes sniegšanas ietur pārdesmit sekunžu klusuma pauzi, tad uzsāk atbildēt ar komentāru par žurnālista jautājumu: ”Šis jautājums ir jūsu stilā.” Pēcāk turpina, sakot, ka vainīga muižas izpostīšanā ir padomju iekārta, kura nerespektēja reliģiju.

”Padomju savienība ļoti priecātos. Šeit kopš padomju laikiem dzīvo īrnieki. Denacionalizētā īpašuma liktenis ir ar suņiem dzīvokļos. Vai draudze ir pelnījusi, lai īrnieki dzīvokļos tur suņus? Atjaunojot Latvijas neatkarību, īpašums tika atdots sliktā stāvoklī,” skaidro mācītājs R. Kulbergs, piebilstot, ka ar niecīgajām īres maksām nepietiek, lai ēku sakārtotu.

Mācītājs informē, ka nereti tiek rīkotas talkas apkārtnes uzpošanai, aicina cilvēkus vēl vairāk palīdzēt, arī ziedojot. Esot saņemts mērķziedojums jumta konservācijai, bet esot nepieciešami vēl ļoti lieli līdzekļi, lai muižu izglābtu.

Naudas nav, primāri glābjamas baznīcas

Palīdzīgu roku nespēj sniegt arī Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas Virsvalde. Baznīcas nekustamo īpašumu apsaimniekotāja SIA ”Pastorāts” valdes priekšsēdētājs Ainis Ozoliņš stāsta, ka ikgadējā kopējā avārijas darbu fondā ir ne vairāk kā 50 tūkstoši eiro, niecīgā summa paredzēta 260 draudžu īpašumiem, primāri – baznīcām. Savukārt, Smiltenes mācītājmuižas kapitālremontam esot nepieciešami 570 tūkstoši eiro.

Lai gan jau 2009. gadā Smiltenes draudze un Baznīcas vadība atskārta, ka mācītājmuiža ir kritiskā stāvoklī, un pieaicinātais arhitekts jau tolaik norādīja, ka ēka ir unikāla un nekavējoties jāveic remontdarbi, nekas vērā ņemams nav veikts.

Neatdod pieminekļu sargu paspārnē, jo tas būtu “apgrūtinājums”

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā informē, ka draudzes vadība aizvien nav vērsusies inspekcijā ar pieprasījumu iekļaut muižu aizsargājamo objektu sarakstā, kas varētu nākt talkā ēkas izglābšanā. Draudzes mācītāja un Baznīcas īpašumu apsaimniekotāja – SIA ”Pastorāts” – nostāja: tas nav nepieciešams, jo līdz ar niecīgo materiālo palīdzību, ko var sniegt pieminekļu sargi, komplektā nākšot augstas prasības ēkas saglabāšanai, kas Dieva kalpiem nav pa kabatai.

”Draudzei tas būtu apgrūtinājums, viennozīmīgi. Jebkuru ēku ekspluatēt ir vienkāršāk, ja tā netiek pakļauta kultūras pieminekļu statusam,” nostāju skaidro Smiltenes draudzes mācītājs R. Kulbergs.

SIA ”Pastorāts” priekšsēdis A. Ozoliņš skaidro, ka mācītājmuižas liktenis ir tikai un vienīgi draudzes rokās. Talkā varētu nākt Eiropas fondu līdzekļi, tādā gadījumā baznīcai būtu jāiegulda vien 15% līdzfinansējums.

”Draudzes uzdevums kā labam apsaimniekotājam ir rūpēties, meklēt visus iespējamos veidus: iesniegt projektus, veikt tāmēšanu. Tas ir viņu ziņā, jo viņi ir īpašnieki. Viņiem jāraksta, jāprasa, jāklauvē,” teic SIA ”Pastorāts” priekšsēdētājs A. Ozoliņš.

Foto

16 komentāri