Līdz mielēm skaudri un sāpīgi! Māmiņas pieredze, cīnoties par dēla dzīvību birokrātiskajā Latvijā

Diāna Logina

Autors: Diāna Logina

Bez Tabu raidījuma producente. Atbild par Bez Tabu saturu un komandas darbu.

15 komentāri
Līdz mielēm skaudri un sāpīgi! Māmiņas pieredze, cīnoties par dēla dzīvību birokrātiskajā Latvijā

Lasot mārupietes Kristīnes stāstu pat pieredzējušajiem Bez Tabu žurnālistiem kamols iestrēgst kaklā un parādās skaudra bezspēcības sajūta. Tomēr, protams, iespēju robežās redakcija mēģinās rīkoties un skaidrot atbildes uz jautājumiem, uz kuriem tās var atrast.

Tomēr šis stāsts uzdod arī retoriskus jautājumus, liekot mums katram un ikvienam novērtēt dzīvības trauslumu un turēties pie šā brīža, kas mums ir. Jo tas ir arī vienīgais, kas mums pa īstam pieder – šis mirklis.

”Labdien! Nekad dzīvē neesmu sūdzējusies, vienmēr cenšos saprast, izprast un samierināties, bet pašreiz mana sirds ir pilna, es kaut ko līdz galam nespēju saprast…

Līdz šim brīdim biju tikai klausītāja un skatītāja lomā par to, kas un kā un cik ačgārni, sapiņķerēti un brīžiem tiešām nejēdzīgi notiek mūsu valstī. Tagad to visu izbaudu uz savas ādas… Un man radies jautājums, vai manis zemāk minētā situācija arī nav pieskaitāma pie NEJĒDZĪBĀM?

2016. gada septembrī mūsu ģimenē notika milzīga nelaime – 13 gadīgajam dēlam atklāja plašu smadzeņu audzēju. Līdz šai nelaimīgajai dienai dēls bija vesels, praktiski neslimoja, sportoja, labi mācījās un pēkšņi viss…

29.09.2016. tika veikta galvas operācija, bet ārstu prognoze bija skarba. Tas nav aprakstāms, cik asaru ir izliets, cik dienu un nakšu pavadīts pie bērna gultas reanimācijā un vēlāk slimnīcas palātās. Visi Roberta skolasbiedri, skolotāji, basketbola komandas biedri – visi lūdza par Robertu! Un rezultātā – Dievs ir devis mums iespēju cīnīties!

Mans bērns jau ir pārcietis 3 ķīmijterapijas kursus, vienu starošanas kursu un pašlaik rit noslēdzošais – ceturtais – ķīmijterapijas kurss. Slimība ir apturēta!

Kāpēc šo stāstu?

Pirms bērna saslimšanas savā mūžā esmu ņēmusi uz vienas rokas pirkstiem skaitāmas slimības lapas, esmu godīgi strādājusi un maksājusi visus nodokļus. Protams, ka tagad man biežāk ir nepieciešamība pēc slimības lapas, jo bērnu vienu slimnīcā uz ķīmijterapijas kursiem neatstājam.

Augustā, iesniedzot slimības lapu VSAA, man paskaidroja, ka pēc likuma, ja bērnam ir 14 gadu, slimības lapas vairs netiek apmaksātas, arī tad, ja bērnam piešķirta invaliditāte. (Šā gada 1. augustā Robertam palika 14 gadu).

Saprotu – likums ir likums, bet katrā likumā vienmēr var izdarīt izņēmumus! Tomēr ir ļoti liela starpība starp atlabšanu pēc apendicīta operācijas vai vīrusu infekcijas pretstatā cīņai ar ļaundabīgu audzēju…

* * *

P.S. Ejot cauri visam smagajām ārstēšanās periodam, esmu saskārusies arī ar daudz citām nejēdzībām, kuras nespēju saprast – īsumā pieminēšu:

  1. . Lai noformētu mājmācību, mūsu 21. gadsimta datorizētajā laikmetā, ir PERSONĪGI jāsaņem rakstiska izziņa no slimnīcas ārstējošā ārsta par veselības stāvokli, PERSONĪGI tā jāiesniedz Pierīgas pedagoģiskajā medicīnas komisijā (Bruņinieku ielā 29/31 5.stāvā), kas pieņem tikai noteiktās dienās un noteiktos laikos, tad PERSONĪGI tā jānogādā skolā, kurā bērns mācās, tad PERSONĪGI līdz 20.03.2018. ATKĀRTOTI atkal jāiziet viss aplis. KĀPĒC? Ja to visu var izdarīt elektroniski, sazinoties tieši ar onkoloģijas nodaļu un skolu! Un, ja mājmācība tiek tikai PAGARINĀTA, jo, neskatoties uz smago stāvokli, Roberts turpināja mācības visu 2016./2017. m./g., esot slimnīcā, un arī pabeidza 7.klasi!
  2. Slimnīcā notiek ārstēšana pēc PROTOKOLA. Labi, lai tā būtu – ir izstrādātas vadlīnijas, kas balstās uz ilggadējiem ārstēšanas rezultātiem utt. BET, kā saka paši ārsti – CILVĒKS JAU NAV MAŠĪNA, KATRS IR INDIVIDUĀLS un ārstēšanā iespējamas novirzes. Tajā pašā laikā – neesmu manījusi, ka ārsti būtu ieinteresēti ko mainīt, ko uzlabot, atklāt ko jaunu, piesaistīt kolēģus no ārzemēm, konsultēties ar viņiem – IR  PROTOKOLS – Kāpēc gaidīt izmeklēšanas rezultātus? – Sākam ārstēšanu!
    Negribat? – Jums ir tiesības atteikties!
  3. Jaunievedums no 2017. gada – ĀRSTU ROTĀCIJA????  Neesmu iedziļinājusies, vai tie ir MK noteikumi vai kādas citas institūcijas, man tam neatliek laika. Bet atkal – kur paliek daudzinātais aicinājums, ka onkoloģijā pacientam ar ārstu jāveido kontakts un uzticēšanās. Kā var veidot kontaktu – ja katru nedēļu ir cits ārsts? Mans un arī citu vecāku uzskats – ārsti baidās no atbildības. Gribot negribot rodas “konveijera sajūta”.

Mans jautājums – kā tas saskan kopā ar skaļajiem saukļiem par atbalstu onkoloģiskajiem slimniekiem? Pēc visa piedzīvotā, man šķiet, ka te kaut kas nav īsti līdz galam sakārtots…. Kristīne!”

Bez Tabu komanda novēl drīzu atlabšanu Robertam un izturību viņa ģimenei!

15 komentāri