Lērums beigtu zivju un neciešama smirdoņa! Neretas upes piesārņošanā “zem lupas” tur izgāztuvi un lauksaimniekus

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

1 komentārs

Jūnijā Krustpils novada Vīpes pagastā – Neretas upes krastā dzīvojošos – pārsteidza lērums dreifējošu beigtu zivju. Arī ūdens krāsa krietni citādāka, turklāt vēl neciešama smirdoņa. Arī “Bez Tabu” skatītājs Kalvis pamana to, ka upe ir krietni citādāka nekā līdz šim.

Kalvis
šokēts par notikušo

Mēs nogājām pārsimts metru, un kaut kādas 50 zivis tur bija (beigtas). Pārsvarā maziņas. Bet tie, kas dzīvo augšup upei, teica, ka tur lielas līdakas bijušas daudz.

Arī sociālajā tīklā “Facebook” atrodamās bildes liecina par nopietnu piesārņojumu un dabai nodarītu postažu. Neretas upes krastos izskalo gan nelielas upes zivtiņas, gan arī vērā ņemama izmēra līdakas.

Kalvis
šokēts par notikušo

Tur, kur lielāka straume, viss ūdens putojās. Un nepatīkama smaka bija pie upes. Un tas ūdens tāds saduļķojies bija, viss brūns. Mēs te nogājām maziņu gabaliņu, bija kādas 50 zivis, un uz to pusi vēl vairāk. Tur tūkstoši nomiruši noteikti. Un mums tur pie mājas stārķis dzīvo. Stārķis uzreiz tās zivis aplasīja. Es vēl nodomāju, ka tik stārķim nenotiek kaut kas.

Upes krastā dzīvojošie ir šokēti

Kaut dabai nodarīts posts pirms vairākām dienām (7. jūnijā), Neretas upes krastā vēl joprojām iespējams atrast beigtas zivis.

Svetlana
upes ūdeni vairs neizmanto

Mazmeita pat stāvēja un raudāja. Jā, bija zivis. Beigtas. Viņas tā lēkāja uz augšu, tad apgriezās ar vēderu uz augšu un viss. Es pie upes dzīvoju jau 50 gadu. Nekad nekas tāds nav bijis, pirmo reizi tagad.

Neretas upi pēkšņi pārklāja tumša un bieza viela. Tam visam klāt arī neizturama smaka. Piesārņojuma avots meklējams augšup pa upi. Tur sastopam laukstrādnieku, kurš tobrīd gatavojas apmiglot lauku.

saruna ar laukstrādnieku

Bez Tabu: Tas piesārņojums nevar būt no kāda lauka vai kas tamlīdzīgs?

Kas to lai zina.

Bez Tabu: Jūs jau ar laikam te ar kaut kādām ķimikālijām miglojat?

Jā!

Bez Tabu: No jūsu lauka jau diez vai (piesārņojums)?

Nu, no šī jau ”točna” nē!

Izgāztuves saimnieks pieļauj sabotāžu pret uzņēmumu

Noskaidrojam, ka piesārņojums Neretas upē ieplūdis no pietekas ar visai indīgo nosaukumu – Odze. Un vietējais laukstrādnieks arī norāda, ka iespējamā piesārņojuma izcelsmes vieta ir netālu esošais atkritumu apsaimniekošanas poligons.

Jānis Gramanis
atkritumu poligona vadītājs

Mums te tā poligonā visa tā infiltranta, par ko tas viss bļāviens ir, notiek… Nu, tur ir tehnoloģija un infiltrants tiek attīrīts. Bet problēma šajā apkārtnē ir tāda. Mūsu nosaukums jau to visu pasaka – “Dziļā vāda”. Dziļā peļķe. Te ir ļoti augsti gruntsūdeņi un ļoti zemi kritumi. Un mums uz to upi ir ļoti mazs kritums, un grāvjos sastāvas ūdens.

Atkritumu poligona vadītājs grib redzēt uz galda analīžu rezultātus jeb pierādījumus, ka piesārņojums radies tieši no “Dziļās vādas” teritorijas. Gramanis gan uzreiz pieļauj sabotāžu pret uzņēmumu, netieši vainojot kaimiņos esošo lauku miglošanu.

Jānis Gramanis
atkritumu poligona vadītājs

Nekaunēšos teikt – te ir zināma tāda kampaņa pret mums.Man pat atsūtīja vienu ierakstu, kur jau, kad tas bija tikko, sāka mūs sodīt. Kā tas bija nonācis atklātībā, nezinu, bet atsūtīja cilvēki. Un kā vēl ir noskaņoti visi apkārtēji.

“Zem lupas” ne tikai atkritumu poligons, bet arī lauksaimnieki

Aplūkojot satelītuzņēmumus, redzams, ka teritoriju ap Odzi lielākoties izmanto zemnieki. Arī šo saimniecību īpašnieki šobrīd atrodas aizdomās turamo kārtā un ir palikti zem lupas.

Valsts vides dienests norāda, ka piesārņojums izveidojies vairāku kilometru garumā Odzes un Neretas upēs. Bojā gājušas vismaz 1500 zivju. Precīzākus aprēķinus par zivju resursiem nodarītajiem zaudējumiem veiks zinātniskais institūts BIOR. Savukārt visu analīžu rezultāti būšot zināmi mēneša laikā.

Valsts vides dienests komentē notikušo un informē par izmeklēšanu